لزوم ایجاد شبکه های تحقیقاتی با کشورهای دیگر

لزوم ایجاد شبکه های تحقیقاتی با کشورهای دیگر معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ضمن اشاره به پلت فرم های مختلف واکسن کرونا در ایران، اظهار داشت: کرونا نشان داد که کشورهای مختلف باید در حوزه سلامت با یکدیگر همکاری داشته باشند و در این حوزه لازم است شبکه های تحقیقاتی با کشورهای مختلف ایجاد شود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در گردهمایی سفرا و دیپلمات های کشورهای آسیایی و اروپایی که با حضور مسؤلان اکو، یونسکو، یونیسف، سازمان بهداشت جهانی و چند نهاد بین المللی دیگر در تالار شهید سلیمانی مجمتع شهدای سلامت مشهد برگزار شد، با اشاره به اینکه کشورمان در تولید دانش جایگاه شانزدهم جهان را داراست، تصریح کرد: از نظر مرجعیت علمی و ارجاع هم مجموعه تحقیقات ایران، در منطقه و جهان در جایگاه قابل قبولی است و به ترتیب رتبه نخست و شانزدهم را به خود مختص کرده است.
وی با اشاره به اینکه در گذشته تحقیقات در جمهوری اسلامی ایران، بر مبنای نیازهای خود کشور و متناسب با دانشگاه های نسل یک و دو انجام می شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر کشورمان در حوزه تحقیقات با عنایت به دانشگاه های نسل سوم علاوه بر تولید دانش و تحقیقات به دنبال تأمین نیازهای اجتماعی حوزه سلامت است و در برنامه ریزی به دنبال ایجاد دانشگاه های علوم پزشکی اجتماعی هستیم که ضمن رصد نیازهای جامعه در راه رفع نیازهای آن اقدام نماید.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در اجرای طرح های پژوهشی و تحقیقاتی، پاسخ گویی، حل مسئله و نیازمحوری بودن مورد توجه قرار می گیرد، بر این اساس هر پژوهش در حوزه سلامت، باید کاربر داشته باشد.
دکتر پناهی با بیان اینکه در دوران همه گیری ویروس کرونا، ۶ نوع واکسن با پلت فرم های مختلف توسط دانشمندان کشورمان به مرحله تولید رسید، اظهار نمود: کرونا نشان داد که کشورهای مختلف باید در حوزه سلامت با یکدیگر همکاری داشته باشند و در این حوزه لازم است، شبکه های تحقیقاتی با کشورهای مختلف ایجاد شود.
وی اظهار داشت: اگر همکاری در زمینه جلوگیری از ویروس کرونا وجود نداشته باشد، بطور حتم، کشورها همچنان با آن درگیر خواهند بود و بر این اساس تمامی کشورها باید در حوزه تحقیقات از ظرفیت یکدیگر استفاده کنند تا بتوان این ویروس را مهار کرد.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه کرونا نشان داد که در عرصه سلامت و تحقیقات باید جامعه نگر باشد و کشورهای مختلف باید بتوانند از ظرفیت یکدیگر استفاده کنند، اظهار نمود: خوشبختانه کشور ایران در زمینه آموزش و تحقیقات ظرفیت همکاری با سایر کشورها را دارد و در این حوزه آمادگی کامل برای همکاری با کشورهای مختلف وجود دارد.
دکتر پناهی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از بزرگترین و توانمندترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور به حساب می آید و همواره در سیاست گذاری های کلان کشور از ظرفیت این دانشگاه به صورت مختلف استفاده می شود، اظهار داشت: ارتباطی که با این دانشگاه از جانب سفرای کشورهای مختلف بوجود آمده است، بسیار مؤثر و مهم خواهد بود و در وزارت بهداشت هم از همه ظرفیت های کشور برای توسعه ارتباطات بین المللی در زمینه های آموزش و تحقیقات استفاده خواهد شد.
وی با اشاره فعالیت مؤسسه تحقیقاتی نیماد در کشور، اظهار نمود: در این مؤسسه شرایط اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک با سایر کشورهای علاقه مند و فعالیت پژوهشگران و صاحبنظران فراهم گشته است و خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شکل مناسبی از این پتانسیل استفاده می نماید.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در انتها اضافه کرد: استفاده از روش های نوین همچون سل تراپی، پزشکی بازساختی و داروهای نوترکیب مواردی است که آینده درمان را به خود اختصاص خواهند داد و کشورمان آمادگی اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک با سایر کشورها را داراست.1401/02/31
22:06:04
5.0 / 5
341
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما