چرا باید هنوز ماسک زد؟

چرا باید هنوز ماسک زد؟ به گزارش مطب نما با عبور از 6 موج سنگین کرونا در کشور و کاهش موارد مبتلا شدن و مرگ و میر این ویروس. این سوال مدام تکرار می شود که آیا هنوز باید ماسک بزنیم. پاسخ به این پرسش برای خیلی از مردم که ماسک زدن برایشان دشوار است و می خواهند مراقبت سلامت خود و اطرافیانشان باشد، مهم می باشد.


از زمان پیدایش و اعلام پاندمی کرونا در دنیا و همه گیری آن در ایران بیش از دو سال می گذرد، در طول این مدت برمبنای آمارهای رسمی حدود ۵۲۰ میلیون نفر در دنیا به این ویروس مبتلا و بیش از ۶ میلیون نفر بر اثر آن جان باختند. در ایران نیز بیش از هفت میلیون نفر مبتلا و بیش از ۱۴۱ هزار فوتی ناشی از کرونا ثبت شده است.
آخرین موج سهمگین کرونا، نوع امیکرون از انواع ویروس های جهش یافته کرونا بود که در بهمن و اسفند ۱۴۰۰، شیوع بالایی در کشور داشت. اکثریت مردم به این ویروس که تا حدی عوارض آن خفیف تر از انواع قبلی ویروس کرونا بود، مبتلا شدند. حالا با توجه به این که هنوز جهش جدیدی از ویروس کرونا اعلام نشده و مرگ و میرهای کرونا به روزانه کمتر از ۱۰ نفر در کشور رسیده، احساس می شود به صورتی از ایمنی جمعی رسیده ایم و نگرانی و اضطراب این بیماری در جامعه کمتر شده و به همین علت دولت بازگشایی مدارس، دانشگاهها و کارهای عمومی را اعلام نموده است.
با این حال هنوز پاندمی کرونا در دنیا به انتها نرسیده است. میزان مبتلاشدن و مرگ این ویروس در بعضی کشورها مثل آمریکا، آلمان، ایتالیا، برزیل و برخی کشورهای شرق آسیا مثل ژاپن و کره جنوبی که در دو سال قبل مدیریت قابل قبولی هم در مدیریت کرونا داشتند، هنوز قابل توجه است و هر زمان احتمال وقوع جهش جدیدی در ویروس کرونا وجود دارد.
سازمان بهداشت جهانی: همچنان ماسک بزنید
گر چه در میان طیفی از متخصصان همه گیر شناسایی، خوش بینی هایی نسبت به افول امواج کرونا وجود دارد اما مقامات سازمان جهانی بهداشت (WHO) همچنان سفارش می کنند که مردم برای کاهش خطر انتقال ویروس کرونا در اماکن عمومی ماسک بزنند. حتی اگر مقامات محلی و مسئولان دولتی کشورها استفاده الزامی از ماسک را کنسل کرده باشند.
به گفته مسئولان سازمان بهداشت جهانی، استفاده از ماسک برای پیش گیری از انتقال ویروس کرونا، همچنان بسیار مهم و مکمل سایر اقدامات احتیاطی مانند فاصله گذاری اجتماعی، شستن دست ها و تهویه مناسب در فضاهای بسته، است. سفارش کلی این است که عموم مردم. باید از ماسک غیرپزشکی در فضاهای بسته یا در محیط های بیرونی در صورتیکه فاصله فیزیکی دست کم یک متری رعایت نشود، استفاده کنند و تا آن زمان که میزان انتقال کرونا در یک جامعه به صفر نرسد، استفاده داوطلبانه از ماسک در اماکن عمومی و فضاهای بسته باید ادامه داشته باشد.
سازمان بهداشت جهانی: استفاده از ماسک برای پیش گیری از انتقال کرونا همچنان بسیار مهم و مکمل سایر اقدامات احتیاطی در مقابل کووید۱۹ مانند فاصله گذاری اجتماعی، شستن دست ها و تهویه مناسب در فضاهای بسته استدر ایران، وزارت بهداشت بطور رسمی، برداشتن ماسک در اماکن عمومی را اعلام نکرده و مسئولان این وزارتخانه و ستاد ملی کرونا که متولی مدیریت این همه گیری در کشور است، همچنان به مردم سفارش می کنند، پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمایند و از کاهش میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در اماکن عمومی گلایه دارند.
بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، حالا (هفته آخر اردیبهشت ۱۴۰۱) هیچ شهرستانی در کشور در وضعیت قرمز یا نارنجی کرونائی قرار ندارد. ۲۵۹ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۸۹ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. اما میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی کم شده همچون این که میزان استفاده از ماسک در میان شاغلان و خدمت گیرندگان در اماکن عمومی به ۴۸.۲۹ درصد رسیده است. بیشترین آن در استان هرمزگان با ۷۳.۳۸ درصد و پایین ترین میزان در استان قم با ۳۷.۶۰ درصد بوده است.
کرونا تمام نشده، احتیاط کنید
«عباس مسجدی فوق تخصص بیماریهای ریوی» در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا می گوید: باتوجه به کاهش موارد مبتلاشدن و مرگ و میر کرونا، این سوال که آیا هنوز باید ماسک بزنیم یا نه در همه جای دنیا مطرح است. به ویژه در کشورهایی که توانسته اند از موج های کرونا رد شوند. همچون کشورمان ایران، این سوال مدام تکرار می شود. نکته مهم این است که کرونا تمام نشده و خطر آن هنوز وجود دارد و با هر ترفندی ممکنست موج جدیدی به وجود آید، به همین علت سفارش می شود در اماکن عمومی که احتمال خطر وجود دارد، بهتر است ماسک بزنیم اما سفارش عام که همه افراد و همه جا ماسک بزنند مثل گذشته وجود ندارد.
وی می افزاید: در همه جای دنیا دیگر کسی به شدت گذشته به ماسک زدن همیشگی تاکید ندارد اما در اماکن عمومی که فضا بسته است و جمعیت زیاد است بهتر است ماسک بزنیم. به ویژه افرادی که خطرپذیری بیشتر یا بیماری زمینه ای دارند، حتما در اماکن عمومی ماسک بزنند.
فوق تخصص بیماریهای ریوی: در اماکن عمومی که احتمال خطر وجود دارد، بهتر است همچنان ماسک بزنیم اما سفارش عام که همه افراد و همه جا ماسک بزنند مثل گذشته وجود ندارددکتر مسجدی ادامه می دهد: با این وجود هنوز نمی دانیم ویروس کرونا در ماه های آتی چه رفتاری خواهد داشت و به ویژه نگرانی از افزایش ریسک این ویروس در پاییز و زمستان که هوا سردتر می شود مانند افزایش موارد آنفلوانزا، احتمال بروز موارد جدید بیشتری از مبتلاشدن به کرونا در نیمه دوم سال وجود دارد. بدین سبب باید همچنان احتیاط نماییم. پروتکلهای بهداشتی را رعایت نماییم اما آن شدتی که به الزام برای ماسک زدن وجود داشت دیگر مانند گذشته وجود ندارد.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید: حالا تجمع های مردم در پاساژها، مال ها، فرودگاه ها، رستوران ها یا اماکن تفریحی بیشتر از گذشته شده است. اما هنوز نگرانی وجود دارد و بهتر است در این نوع اماکن و به ویژه مترو و اتوبوس که تراکم جمعیت در فضای کوچک زیاد است، همچنان ماسک بزنیم و تا جای ممکن پروتکلهای بهداشتی را رعایت نماییم.
وی می افزاید: در مورد مراکز درمانی و بیمارستان ها گر چه مانند گذشته الزامی به زدن ماسک نیست اما در مراکز درمانی بهتر است همچنان ماسک زده شود. برای اینکه علاوه بر خطر بیشتری که در این اماکن وجود دارد. زدن ماسک در بیمارستان ها برای عموم مردم جنبه آموزشی دارد و این نکته را یادآوری می کند که هنوز همه گیری کرونا تمام نشده و نباید بی خیال باشیم. بدین سبب سفارش نمی گردد، افراد و مراجعه کنندگان در بیمارستان ها ماسک را بردارند. نزدن ماسک در بیمارستان بدآموزی عمومی دارد.
دکتر مسجدی ادامه می دهد: قبول داریم که ماسک زدن برای بیشتر افراد دشوار است، تنفس را سخت می کند، در صحبت کردن و ارتباطات اجتماعی تاثیر منفی دارد اما نمی توانیم بطور کلی به همه مردم بگوییم، ماسک نزنید چون هنوز خطر کرونا از بین نرفته و مشخص نیست در آینده با چه شرایطی مواجه می شویم.
احتمال جهش ویروس کرونا در آینده
فوق تخصص بیماریهای ریوی در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود ابتلای اکثریت مردم به نوع امیکرون کرونا و غالب بودن این ویروس در شرایطی که بنظر می رسد نوعی ایمنی جمعی به وجود آمده چرا باید هنوز در اماکن عمومی ماسک بزنیم، توضیح می دهد: چون هنوز از جهش های احتمالی ویروس در آینده می ترسیم.
وی می افزاید: هنوز خیالمان کاملا راحت نیست و مشخص نیست در ایام و هفته های آتی با چه رفتاری از ویروس کرونا مواجه می شویم و با توجه به این که شناسایی و اعلام نوع جدید ویروس ممکنست با تاخیر همراه باشد. رعایت اصول بهداشتی و زدن ماسک به ویژه در اماکن عمومی و فضاهای بسته سفارش می شود و احتیاط نسبی لازم است.
وی می افزاید: ممکنست تا زمان بروز جهش جدید و اعلام عمومی آن، به قدری ویروس های جدید گسترش پیدا کنند که کار از دست متولیان سلامت بیرون رود. در گذشته چنین اتفاقاتی رخ داده است. یک ویروس جدید در کشوری دور در شرق آسیا به سرعت می تواند مردم خیلی از کشورهای دنیا را مبتلا کنند و به آرامی باردیگر موج جدیدی را رقم بزند. به همین بمنظور پیش گیری از بروز چنین وضعیتی، بطور کلی برداشتن ماسک در همه اماکن سفارش نمی گردد. بطور معمول زمانی بروز یک ویروس جدید جهش یافته در دنیا اعلام می شود که شیوع زیادی پیدا کرده است.
اگرچه هیچ وقت استفاده از ماسک در ایران الزامی نبوده است اما باتوجه به خطرات احتمالی گسترش کرونا در آینده سفارش وزارت بهداشت این است که مردم همچنان در اماکن عمومی ماسک بزننددکتر مسجدی می گوید: با وجود تاخیرهای احتمالی و لزوم احتیاط نسبی، سیستم های بهداشتی به ویژه در دوران همه گیری کرونا در سطح دنیا بسیار عالی و سریع عمل کردند. در هیچ دوره ای از تاریخ این اندازه از هماهنگی کشورها برای مقابله با یک پاندمی و همه گیری جهانی وجود نداشته است و تجربه تولید موثر واکسن کرونا در کمتر از یکسال از شیوع این ویروس یک دستاورد منحصر به فرد در دنیای پزشکی است.
با وجود کمرنگ شدن استفاده از ماسک در اماکن عمومی و سفارش کارشناسان و به صورتی احتیاط همراه با کاهش سختگیری در استفاده از ماسک، مسئولان وزارت بهداشت همچنان بر استفاده از ماسک در اماکن عمومی تاکید دارند.. «عباس شیراوژن»، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در این مورد به پژوهشگر ایرنا می گوید: بااینکه هیچ وقت استفاده از ماسک در ایران الزامی نبوده است اما باتوجه به خطرات احتمالی گسترش کرونا در آینده سفارش وزارت بهداشت این است که مردم همچنان در اماکن عمومی ماسک بزنند.
وزارت بهداشت: همچنان ماسک بزنید
«محسن فرهادی معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» در این زمینه به پژوهشگر ایرنا می گوید: از نظر وزارت بهداشت نگرانی از افزایش موارد کرونا در کشور جدی است به ویژه این که مسافرت های داخلی و خارجی برقرار است و در فصل تابستان افزایش می یابد. در بعضی کشورهای اروپایی و خصوص شرق آسیا مثل کره، چین و ژاپن شاهد افزایش جدی موارد مبتلاشدن به کرونا هستیم.
وی می افزاید: سفارش های وزارت بهداشت برای کنترل کرونا تغییر نکرده و همچنان چهار اصل زدن ماسک در اماکن عمومی، رعایت فاصله فیزیکی، رعایت تهویه هوا در اماکن بسته و تزریق دزهای واکسن کرونا برقرار است. نظارت های وزارت بهداشت برای رعایت پروتکلهای بهداشتی در اماکن عمومی همچنان ادامه دارد. با واحدهای متخلف برخورد می شود و این مراکز به بصورت موقف بین یک هفته تا یکماه تعطیل می شوند.
در خیلی از کشورها مانند انگلستان شاهد افزایش باردیگر موارد مبتلاشدن بودیم بدین سبب در وضعیت فعلی باتوجه به احتمال بروز جهش های جدید کرونا سفارش وزارت بهداشت همچنان استفاده از ماسک در اماکن عمومی استفرهادی می گوید: بااینکه خیلی از مردم در پیک امیکرون به این نوع از ویروس کرونا مبتلا شدند اما نکته مهم این است آنتی بادی حاصل از مبتلاشدن به این بیماری خیلی زود افول می کند و کم می شود.
بنابراین نباید انتظار ایمنی جمعی پس از مبتلاشدن به بیماری داشته باشیم و نه فقط با انواع و نسخه های مختلف امیکرون مواجه هستیم که هر زمان امکان مبتلاشدن به نسخه جدید این ویروس وجود دارد بلکه حتی احتمال ابتلای مجدد به همان نوع از ویروس امیکرون که قبلا مبتلا شده ایم هم وجود دارد.
درنتیجه لازم است همچنان پروتکلهای بهداشتی به ویژه ماسک زدن رعایت شود.
وی می افزاید: در وضعیت نزولی شدن موارد مبتلاشدن به کرونا برخی کشورها ممنوعیت استفاده از ماسک و سفارش عمومی به ماسک زدن را برداشتند اما در خیلی از این کشورها مانند انگلستان شاهد افزایش باردیگر موارد مبتلاشدن به کرونا بودیم بدین سبب در وضعیت فعلی باتوجه به خطر ابتلای مجدد به امیکرون و نیز احتمال بروز جهش های جدید همچنان سفارش وزارت بهداشت استفاده از ماسک در اماکن عمومی است.


1401/02/26
19:28:26
5.0 / 5
207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما