یك كارشناس خبر داد:

مشكلات تنفسی كودكان مهمترین عارضه سزارین

مشكلات تنفسی كودكان مهمترین عارضه سزارین مطب نما: همدان- ایرنا- كارشناس ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشكی همدان اظهار داشت: بروز مشكلات تنفسی در دوران كودكی و یرقان نوزادی، از مهمترین عوارض عمل های سزارین بشمار می روند.


به گزارش روز یكشنبه دانشگاه علوم پزشكی همدان، مرضیه اتوگرا اظهار نمود: جنینی كه با عمل سزارین انتخابی مادرش پا به جهان می گذارد از مشكلات این عمل بی نصیب نمی ماند.
وی افزود: امروزه هزاران كودك ماحصل سزارین با مشكلات تنفسی و یرقان دست به گریبان هستند و در این حوزه آمار مبتلایان به آسم و آلرژی كودكان را هم می توان به راحتی بررسی كرد.
كارشناس ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشكی همدان تصریح كرد: فشاری كه هنگام زایمان طبیعی به قفسه سینه نوزاد وارد می گردد كمك زیادی به تمیز كردن ریه های وی از ترشحات و مایعات می كند و برقراری یك فعالیت تنفسی عادی را برای او ممكن می سازد.
اتوگرا اضافه كرد: در تحقیقات مختلف ثابت شده كه زایمان طبیعی برای نوزاد بهتر است، چراكه فشار به سر و ریه جنین در حین تولد وارد می گردد.
وی با اشاره به اینكه این فشار برای نوزاد بسیار مفید است، اظهار داشت: در زایمان طبیعی ریه های نوزاد پاك می شوند؛ اما این حالت در سزارین ممكن نیست، به همین علت مشكلات تنفسی برای نوزدان بوجود می آید.
اتوگرا بیان كرد: مادران نگران فشاری كه بر روی سر جنین هنگام تولد وارد می شود، نباشند چراكه استخوان های سر نوزادان به نحوی است كه بتواند این فشارها را تحمل كنند.
وی فرهنگ سازی در بالا بردن آگاهی مادران نسبت به فواید زایمان طبیعی را مهم دانست و خوستار توجه و اطلاع رسانی این مورد شد.
بر اساس این گزارش، از آغاز اجرای طرح تحول نظام سلامت تا آخر سال 95 بیش از 60 هزار مورد زایمان طبیعی مجانی در استان همدان انجام شده است.
7526/2090
خبرنگار: علیرضا جهانگیری**انتشار دهنده: سعید زارع كندجانی


1396/10/18
14:45:49
5.0 / 5
4983
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , زایمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما