مقابله با دیابت با میکروب های دهان

مقابله با دیابت با میکروب های دهان به گزارش مطب نما محققان در پژوهشی به بررسی اثر نیترات بر میکروبیوم دهان بعنوان عاملی مؤثر در تنظیم سوخت و ساز گلوکز و بروز یا جلوگیری از دیابت پرداختند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، به همه ژن ها و توده سلول های میکروسکوپی ساکن در یک بخش موجود زنده "میکروبیوم" می گویند. این موجودات ریز می توانند دارای خواص مفید و یا خصوصیت های زیانبار باشند. طی سالیان اخیر، دانشمندان توجه خاصی به اثرات بعضی از گونه های مفید میکروب ها بر سلامت انسان و جلوگیری از بیماری ها داشته اند و پیشرفت های بزرگی در زمینه بکارگیری این موجودات میکروسکوپی در ارتقای سلامت انسان ها حاصل شده است.
شناخت عواملی که باعث تکثیر و ازدیاد گونه های مفید میکروبیوم می شود، یکی از جنبه های پژوهشی است که این روزها در مجامع علمی طرفداران زیادی دارد.
به تازگی مرکز تحقیقات فیزیولوژی غدد درون ریز به بررسی اثر نیترات بر میکروبیوم دهان بعنوان عاملی مؤثر در تنظیم سوخت و ساز گلوکز و بروز یا جلوگیری از دیابت پرداخته است.
دکتر اصغر قاسمی، رئیس این مرکز تحقیقاتی در مورد این پژوهش ضمن توصیف آثار بیوشیمیایی نیترات آزاد شده در بدن نظیر تنظیم هومئوستاز عروق (حفظ سلامت و پیشگیری از گرفتگی رگ ها)، فشار خون، سوخت و ساز چربی های خون و تعدیل خیلی از مسیرهای فیزیولوژیک شناخته شده، اظهار داشت: پژوهش حاضر نشان داد که این ماده بعنوان یک هورمون فعال بیولوژیک، می تواند با تقویت و تکثیر میکروبیوم مفید ناحیه دهانی، بر پیشگیری و کاهش بروز مقاومت به انسولین و دیابت نوع ۲ اثر داشته باشد.
از آنجاییکه کسر قابل توجهی از مبتلایان به دیابت گرفتار مشکلات قلبی عروقی می شوند، این اثر به شکل غیرمستقیم می تواند منجر به عاملی در حفاظت از سیستم قلبی و عروقی هم به حساب آید.
بنا بر اعلام پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پژوهش بر روی میکروبیوم ها و بررسی آثار آنها و عوامل مؤثر بر آنها به صورت سیستماتیک و استاندارد، امروزه در مرزهای دانش قرار داشته و بررسی های بیشتر در این عرصه می تواند تحولات بزرگی در زمینه علوم پزشکی، صنایع دارویی و سلامت ایجاد نماید.
منبع:

1400/11/03
14:20:03
5.0 / 5
335
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما