به بهانه دوم ژانویه، روز جهانی درونگرایان

تیپ های شخصیتی درون گرایان را بشناسید

تیپ های شخصیتی درون گرایان را بشناسید به گزارش مطب نما قزوین یک دکترای روانشناسی بالینی اظهار داشت: افراد درون گرا دارای تیپ های متفاوتی هستند، در حالت کلی، آنها معمولا احساسات خویش را به خوبی مهار می کنند و کوشش می کنند تا از تحریکات، تغییرات و خیلی از فعالیتهای اجتماعی اجتناب کنند، خوددار، آرام و محتاط هستند.


سهیلا جاویدنیا در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه درون گرایی در بین مردم تعاریف مختلفی دارد، خاطرنشان کرد: یکی از عمومی ترین تعریفی که اغلب مردم از درون گرایی در ذهن دارند سکوت، انزوا و گوشه گیری است اما این خصوصیت ها با تعریف درون گرایی ازنظر روانشناسی متفاوت می باشد.
وی ادامه داد: به اعتقاد یونگ که یکی از نظریه پردازان رشته روانشناسی است، انرژی روانی می تواند به بیرون یعنی به سمت دنیای خارج یا به درون و به سمت خود هدایت شود؛ درون گرایان با برگرداندن انرژی روانی به درون و به سمت دنیای ذهنی خود با تمام رویاها و برداشت های ذهنی شان هماهنگ می شوند ازاین رو به سمت کناره گیری و انزوا می روند و اغلب گرایش دارند بر خویشتن، افکار و احساساتشان تمرکز داشته باشند.
این روانشناس تصریح کرد: درون گرایی یونگ به این معنا است که توجه، علایق و دغدغه های فرد به احساسات و افکار و دنیای درونی او معطوف است؛ اما ازنظر آیزنک افراد درون گرا با صفات مخالف برون گرایان، مشخص می شوند درواقع آنها افرادی آرام، نافعال، غیر معاشرتی، بااحتیاط، خوددار، فکور، بدبین، صلح جو، هوشیار و مقید هستند.
وی بیان می کند: علل اصلی درون گرایی، به عوامل زیستی و ژنتیکی افراد مربوط می شود؛ طبق نظریه آیزنک علت اصلی تفاوت بین برون گرایان و درون گرایان در رابطه با سطح انگیختگی مغزی آنها است؛ سطح انگیختگی مغز برون گرایان، پایین است، درواقع آنها به برانگیختگی و تحریک نیاز دارند و فعالانه در جستجوی تحریک هستند در مقابل درون گرایان از برانگیختگی و تحریک، دوری می کنند چونکه سطح انگیختگی مغز آنها بالاست.
درون گرایان خلوت و تنهایی را ترجیح می دهند
جاوید نیا خاطرنشان کرد: درون گرایان واکنش بیشتری به تحریک حسی، نشان می دهند ازاین رو محیط آرام، خلوت و تنهایی را ترجیح می دهند چون محرک های حسی و تحریکات بیرونی بیشتر آنها را آشفته می کند؛ به اعتقاد دکتر لئینی علت ژنتیکیِ درون گرایی در بیوشیمی انسان و فرد درون گرا نهفته است، انواع ناقل های عصبی، ازجمله دوپامین که در جهت بهبود عملکرد اجتماعی، افزایش اطمینان و اعتمادبه نفس مؤثر است در این راستا نقش مهمی در مغز ایفا می کنند.
وی تاکید کرد: افراد درون گرا دارای تیپ های متفاوتی هستند، در حالت کلی، آنها معمولا احساسات خویش را به خوبی مهار می کنند و کوشش می کنند تا از تحریکات، تغییرات و خیلی از فعالیتهای اجتماعی اجتناب کنند، خوددار، آرام و محتاط هستند.
این روانشناس خاطرنشان کرد: اغلب درون گراها قابل اعتماد و غیر پرخاشگر هستند؛ برای هنجارهای اخلاقی ارزش زیادی قائل اند و کمتر معتاد به دود هستند، همینطور میزان هوششان بالا و قدرت بیانشان عالی است؛ معمولا در کارها دقیق هستند و برای مبتلا شدن به دلواپسی، افسردگی و وسواس آمادگی بیشتری دارند.
وی ضمن اشاره به انواع تیپ های درون گرایی تاکید کرد: تیپ های درون گرای متفکر، با دیگران خوب کنار نمی آیند، در انتقال دادن عقاید خود مشکل دارند، جای احساسات بر افکار تمرکز دارند و قضاوت عملی آنها ضعیف است، این دسته از افراد عمیقاً خلوت گزین هستند و ترجیح می دهند به امور انتزاعی و نظریه ها بپردازند و بر شناخت خودشان به جای دیگران تمرکز دارند، آنها افرادی یک دنده، متکبر و بی ملاحظه هستند.
جاوید نیا بیان نمود: تیپ های درون گرای احساسی، فکر منطقی را سرکوب می کنند، هیجان عمیق دارند ولی از ابراز علنی آن خودداری می کنند، آنها مرموز و دست نیافتنی به نظر می رسند و به ساکت بودن، متواضع بودن و بچگانه بودن گرایش دارند. آنها به احساسات و افکار دیگران اهمیت کمی می دهند، منزوی، سرد و از خود مطمئن به نظر می رسند.
وی تصریح کرد: تیپ های درون گرای حسی هم منفعل، آرام و جدا از دنیای روزمره، فعالیتهای انسان را به دیده نیک خواهی و سرگرمی می نگرند، آنها ازلحاظ هنر شناختی حساس هستند و خویش را در چارچوب هنر یا موسیقی ابراز می کنند و به ابراز شهود خود گرایش دارند.
این روانشناس بیان نمود: تیپ های درون گرای شهودی، تماس کمی با حقیقت دارند، آنها نهان بین و خیال پرداز، کناره گیر و بی تفاوت به مسائل عملی هستند و دیگران را خوب درک نمی کنند. آنها که عجیب وغریب به نظر می رسند در کنار آمدن با زندگی روزمره و برنامه ریزی برای آینده مشکل دارند.
خجالتی بودن درون گرایی نیست
وی اظهار نمود: خجالتی بودن با درون­گرایی فرق دارد، افراد درون­گرا از اینکه تنها باشند و با خودشان وقت بگذرانند انرژی می گیرند اما افراد خجالتی اغلب تمایل دارند که با دیگران ارتباط برقرار کنند اما نمی دانند چگونه این کار را انجام دهند. شخص خجالتی چون معمولا دارای خصوصیت هایی مانند خودآگاهی افراطی، افکار منفی درباره خود، عزت نفس پایین ترس از قضاوت و طرد شدن هستند؛ اغلب درگیر مقایسه های اجتماعی غیرواقعی می شوند ازاین رو در مقابل افراد اجتماعی و پرجنب وجوش به حال خود غبطه می خورند.
جاویدنیا بیان نمود: افراد خجالتی با این باور که دیگران همواره او را مورد قضاوت قرار می دهند، فرصت های جدید اجتماعی را رها می کنند، همین خصوصیت هم مانع از تقویت مهارت های اجتماعی آنها می شود اما فرد درون گرا این خصوصیت ها را ندارد و صرفا تنها بودن را به در جمع بودن ترجیح می دهد.
وی خاطرنشان کرد: خصوصیت درون گرایی یک اختلال محسوب نمی گردد که به صرف دارا بودن این خصوصیت احتیاج به رفتن به روانشناس یا درمان داشته باشیم؛ اما مشکل اینجاست که با عدم شناخت و نداشتن آگاهی از خصوصیات شخصیتی و خصوصیت شخصیتی خود و افراد مهم زندگی خود، امکان دارد سبب برچسب زدن، صدمه زدن شویم یا انتخاب اشتباه در شغل، تحصیل و ازدواج غیره داشته باشیم و حتی در تعاملات و روابط اجتماعی به مشکل برخورد نماییم.
شغل های مناسب درون گرایان چیست
این روانشناس بیان نمود: مثلا در حیطه شغلی، درست است که موفقیت زندگی و شغلی ما، تابع درون گرایی و برونگرایی مان نیست؛ اما در صورت انتخاب اشتباه شغل و مسیری که به منظور زندگی انتخاب می نماییم بسیار صدمه خواهیم دید و حتی شادی، رضایت شغلی و اعتمادبه نفس خویش را از دست می دهیم.
وی اظهار نمود: یک فرد درون گرا در شغل هایی با پایهٔ مالی، موفق تر از شغل هایی با پایهٔ فروش باشد و بالعکس فرد برونگرا در شغل هایی که بر پایهٔ فروش بناشده اند شانس موفقیت بیشتری داشته باشد، اگر او بخواهد به اندازهٔ یک فرد برونگرا موفق باشد، احتمالاً باید انرژی بیشتری را برای کسب همان میزان از موفقیت صرف کند و به بیان دیگر، امکان دارد فرد درون گرا در شغلی که مناسب فرد برونگراست، زودتر مستهلک شود.
ازاین رو انتخاب رشته، ازدواج و مسائل ارتباطی و خیلی از این قبیل عوامل همه تحت تاثیر این خصوصیت بوده و یک کمک یک متخصص روانشناسی می تواند بسیار کمک کننده و ضروری باشد.
منبع:

1400/10/12
13:38:56
5.0 / 5
273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما