وزیر بهداشت عنوان كرد

عواقب روانی کرونا برای زنان بیشتر از مردان

عواقب روانی کرونا برای زنان بیشتر از مردان به گزارش مطب نما وزیر بهداشت با اعلان اینکه همه گیری بیماری کووید19 بر تمامی ابعاد سلامت شامل جسمی، روانی اجتماعی تاثیر گذاشته، اظهار داشت: بااینکه مشخص شده است که میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در مردان بیشتر است اما، زنان بیش از مردان درگیر عواقب روانی، اجتماعی، خانوادگی و اقتصادی طولانی مدت بیماری می شوند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در متن پیام وزیر بهداشت آمده است: « سلامت با همه جوانب آن یک حق اساسی است و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، برخورداری از این حق را برای همه افراد، شامل زن و مرد، محترم شمرده، دولت را مکلف به تامین نیازهای اصلی سلامت کرده است. در این میان سلامت زنان اهمیت ویژه ای داشته و دستیابی به اهداف توسعه پایدار جز با سلامت زنان امکان پذیر نخواهد بود.
متاسفانه در بیشتر جوامع، زنان تا آن زمان که از انجام مسئولیت های محوله ناتوان و درمانده نشوند سالم تلقی می شوند، در صورتیکه خیلی از آنان از کم خونی، سوءتغذیه، دردهای مزمن مفصلی و غیره رنج می برند.
همه گیری بیماری کووید19، بر تمامی ابعاد سلامت شامل جسمی، روانی اجتماعی تاثیر گذاشته و بااینکه مشخص شده است که میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در مردان بیشتر است اما، زنان بیش از مردان درگیر عواقب روانی، اجتماعی، خانوادگی و اقتصادی طولانی مدت بیماری می شوند.
تعدد نقش های زنان در جامعه و خانواده بعنوان زنان خانه دار، زنان شاغل، بانوانی که وظیفه مراقبت از افراد سالمند یا بیمار را در خانواده دارند و زنان سرپرست خانوار همگی می تواند سبب بالا بردن میزان فشارهای روحی و آسیب های روانی آنان شود. ترس از مرگ یا از دست دادن عزیزان، اخبار ناگوار مستمر، شرایط قرنطینه، دورکاری، آموزش فرزندان در خانه و محدودیت تماس با اعضاء خانواده، دوستان و همکاران همه و همه تغییراتی است که میتواند بر سلامت روان تاثیر بگذارد.
همه گیری کووید19 با ایجاد تغییر در سبک زندگی، امکان داشتن فعالیت فیزیکی را محدود کرده، زمینه را برای خیلی از بیماریهای غیر واگیر شامل بیماریهای قلبی عروقی و بیماریهای اسکلتی عضلانی مساعد می کند. علاوه بر آن سلامت باروری در زنان تحت تاثیر کووید19 قرار می گیرد. اگر چه حاملگی موجب افزایش احتمال مبتلاشدن به کووید19 نمی گردد، اما زنان حامله در مقایسه با زنان غیر حامله در همان گروه سنی، دوره بالینی شدیدتری را طی می کنند و احتمال بستری و مرگ در این گروه بالاتر از زنان غیر حامله در همان گروه سنی است. به همین لحاظ در برنامه کشوری واکسیناسیون کووید19، زنان حامله به طور یک گروه ویژه دیده شده و ملاحظات خاص حاملگی برای آنان در نظر گرفته شده است. باتوجه به حضور خیلی از زنان در مشاغل غیر رسمی، بنظر می رسد این پاندمی تاثیر عمیقی بر درآمد و اشتغال زنان باقی گذاشته و سلامت اجتماعی آنان را در معرض تهدید قرار دهد.
باتوجه به افت شدید میزان شاخص باروری کل در سالهای اخیر هفته سلامت زنان فرصت مغتنمی است تا این مساله مهم با مادران امروز و فردای کشور درمیان گذاشته شده و باردیگر بر نقش مهم و باارزش ایشان در تداوم نسل سالم، دلاور، ولایت مدار و صاحب فکر، اندیشه و نوآوری تاکید شود. افتخارآفرینی در عرصه های جهانیِ علمی و اجتماعی، حاصل نسل گرانقدری است که دست پرورده زنان(مادران و خواهران) این سرزمین بوده است. این نقش باید که بیش از پیش مورد حمایت قرار گرفته و ضمن برطرف نمودن چالش جمعیتی کشور، شاهد اوج گیری جوانان ایران اسلامی در عرصه های مختلف برای فراهم نمودن کشوری پیشرو در علم و فناوری و علم، ایمان و عمل باشیم.
زنان نخستین مراقبین بهداشت در سطح خانواده بوده و با مدیریت امور در رابطه با سلامت مانند ترویج شیوه زندگی سالم، وضعیت سلامت جامعه را تحت تاثیر قرار می دهند و از تلاش آنان است که امکان تبدیل هر خانه به یک پایگاه سلامت فراهم می شود. سلامت برای همه، بدون مشارکت زنان محقق نمی گردد. ارتقاء سلامت همگانی نیازمند توانمندسازی زنان برای مراقبت از سلامت خود، خانواده و جامعه است. این مساله اهمیت دسترسی زنان به منابع اطلاعاتی صحیح و افزایش سواد سلامت آنان را خاطر نشان می سازد.
مایلم از این فرصت برای قدردانی از بانوان عزیز همکارم در عرصه سلامت بهره برده، به روان پاک بانوان شهید مدافع سلامت درود فرستم.
امید است با همکاری سایر سازمان ها و نهادهای دست اندرکار در هر کجای کشور شاهد ارتقاء سلامت زنان در تمامی ابعاد آن باشیم.»
منبع:

1400/07/29
14:43:03
5.0 / 5
274
تگهای خبر: آموزش , بانوان , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما