تأثیر یک کپسول گیاهی در رفع اختلالات خواب زنان یائسه

تأثیر یک کپسول گیاهی در رفع اختلالات خواب زنان یائسه به گزارش مطب نما پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد در یک مطالعه تأثیر مصرف کپسول عصاره برگ ریحان را بر اختلالات خواب زنان یائسه بررسی کردند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، خواب نیاز اساسی برای بدن و امری حیاتی و ضروری در زندگی انسان ها است. انسان ها حدود یک سوم از زمان زندگی خودرا در خواب سپری می کنند. خواب فرآیندی پویا، سازمان یافته و زمان استراحت برای مغز و بدن است که در آن هوشیاری بطور نسبی کم شده و منجر به تجدید قوای جسمی و روحی می شود.

اختلالات خواب عارضه مهمی در زنان یائسه است و علاوه بر تحمیل بار اقتصادی بر خانواده و جامعه، بر سلامت فرد وکیفیت زندگی هم تاثیر منفی می گذارد و سبب بروز خیلی از مشکلات جسمی، روحی و روانی برای آنان می شود. بنا بر این باید به این مسئله توجه ویژه ای شود.

گیاه ریحان ارزان و به سهولت دردسترس است و در مطالعات انجام شده و در کتب معتبر گیاهان دارویی عوارضی برای ریحان ذکر نشده است. با وجود برخی مطالعات گیاهان دارویی برای بهبود کیفیت خواب زنان یائسه، مطالعه ای در ارتباط با تاثیر کپسول خوراکی عصاره برگ ریحان بر کیفیت خواب این گروه از زنان انجام نشده است. به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با انجام یک مطالعه، تاثیر مصرف این کپسول گیاهی را بر کیفیت خواب زنان یائسه بررسی کردند. در این مطالعه جهت بررسی کیفیت خواب از پرسش نامه استفاده شد.

نتایج این پژوهش نشان داد که مصرف کپسول عصاره ریحان می تواند سبب بهبود کیفیت خواب شود. به همین دلیل پژوهشگران این مطالعه می گویند که می توان از این کپسول بعنوان یک داروی گیاهی موثر در بالین و حیطه سلامت و بهداشت با کمترین عوارض جانبی، در جهت بهبود خواب زنان یائسه، بهره برد.

این پژوهشگران باتوجه به اثرات مثبت کپسول عصاره برگ ریحان بر کیفیت خواب زنان یائسه، دسترسی سهل به آن، مقرون به صرفه بودن و همین طور نداشتن عوارض نامطلوب داروهای شیمیایی؛ استفاده از آنرا برای بهبود کیفیت خواب زنان در دوران یائسگی سفارش می کنند.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی تاثیر کپسول خوراکی عصاره برگ ریحان بر کیفیت خواب زنان یائسه» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و فاطمه زهرا کریمی از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد مجری اصلی این طرح بوده است.

منبع:

1400/07/26
23:16:58
5.0 / 5
326
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما