هزینه ۵۰۰۰ میلیاردی بیمه سلامت در زمینه کرونا

هزینه ۵۰۰۰ میلیاردی بیمه سلامت در زمینه کرونا به گزارش مطب نما مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اعلام نمود: از اول دی ماه هیچ پرداخت غیرالکترونیک از جانب بیمه ها صورت نمی گیرد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، محمد مهدی ناصحی امروز در یک نشست خبری، اظهار داشت: در ۱۸ ماه گذشته کارهای مناسبی در زمینه نسخه الکترونیکی انجام شده و در بعضی استانها بیش از ۹۰ درصد استقرار نسخه الکترونیکی اتفاق افتاده، اما در بعضی شهرها مانند تهران و کرج این میزان کمتر است. هم اکنون خدمات سطح یک روستایی هم به پوشش نسخه الکترونیکی متصل شده است.
وی با اعلان اینکه این برنامه به همکاری پزشکان و مردم نیازمند است، اضافه کرد: تمام مراحل نسخه الکترونیکی تا نزدیک به ۶۰ درصد پیاده شده که میزان مناسبی شمرده می شود.
وی درباره پوشش بیمه ای بیماریهای خاص، اظهار داشت: ما به این امر نیز توجه داشته و سال قبل خدمات توانبخشی مربوط به اتیسم را در دستور کار قرار گرفت و تحت پوشش قرار گرفت. در مورد بیماری هایی مثل سرطان نیز اقداماتی انجام می شود و بیمه سلامت آمادگی دارد که ۱۰۰ درصد هزینه ها را پوشش بدهد.
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: کشوری را سراغ نداریم که در کمتر از هشت سال نسخه الکترونیکی پیاده کرده باشد و مهلتی که ما برای اجرای این برنامه گرفتیم تا ابتدای دی ماه ۱۴۰۰ است و در نتیجه به مراکز اعلام کردیم از اول دی ماه هیچ پرداخت غیر الکترونیک از جانب بیمه ها صورت نمی گیرد.
ناصحی اشاره کرد: یکی از وظایف بیمه این است که بسته مناسبی ارائه بدهد تا پرداختی از جیب مردم کمتر شود و مسیر صحیح ارائه خدمت در جامعه شکل بگیرد. گام های بیمه سلامت در این راه با پشتیبانی از نظام ارجاع و پزشکی خانواده در دستورکار است تا با اجرای کامل آن، پرداختی از جیب مردم کاهش محسوسی پیدا کند.
وی در پاسخ به سوالی درباره حذف ارز دولتی دارو، اظهار نمود: ما طرفدار این هستیم که ارز دولتی حذف و قاچاق ها ساماندهی و حذف شود. نگرانی ما تامین منابع بموقع است برای اینکه اگر منابع بموقع تامین نشود، قیمت دارو سرسام آور می شود. با الکترونیکی شدن خدمات، بیمه سلامت این آمادگی را دارد که اگر قیمت ارز آزاد شود، به شرط تامین منابع، این مساله را اجرائی کند. بدین سبب بموقع رسیدن منابع بسیار اهمیت دارد. نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد تومان حداقل برای دارو باید داده شود که باید به آن دقت کنیم تا بموقع به بیمه ها پرداخت گردد.
وی با اشاره به این که این نخستین دوره ای است که سازمان بیمه سلامت وارد موضوع توانبخشی شده است، افزود: برمبنای یافته ها بر این مساله صحه گذاشتیم و از شورای عالی بیمه سلامت مصوبه گرفتیم تا توانبخشی را در پنج دانشگاه بصورت آزمایشی اجرا نماییم. هنوز منابعی برای این مساله پرداخت نشده و در سال ۱۴۰۱ موضوع توانبخشی در بیماریهای مزمن را اجرائی خواهیم کرد.
ناصحی درباره پوشش بیمه ای تست های تشخیصی کرونا، بیان کرد: بعد از تکلیف مقام معظم رهبری به سازمان های بیمه گر، فرانشیز مربوط به تست های کرونا هم توسط بیمه ها پرداخت می شود. اگر پزشکی که در مراکز حضور دارد برای تست کرونا ارجاع بدهد، ۱۰۰ درصد هزینه توسط بیمه ها پرداخت می شود. اگر کسی به آزمایشگاه های خصوصی برای تست کرونا مراجعه کند، ۱۰۰ درصد هزینه برمبنای تعرفه دولتی پرداخت می شود. هزینه مربوط به ۴۴۰ هزار آزمایش کرونا در بخش سرپایی با هزینه ای بیش از ۷۸ میلیارد تومان تا اختتام تیر ماه پرداخت شده است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره آخرین پرداختی های بیمه سلامت، اظهار نمود: در سالهای قبل فاصله پرداخت بیمه سلامت به مراکز طرف قرارداد حدود ۶ ماه بود. هم اکنون مطالبات بخش خصوصی تا مرداد ماه پرداخت شده است. هم اکنون ماهانه ۴۷۰ میلیارد تومان فقط برای نسخه الکترونیک پرداخت می نماییم. در بخش بیمارستان های دولتی نیز مطالبات تا تیر ماه و حتی در بعضی دانشگاه ها یک ماه بیشتر نیز پرداخت شده است. در بحرانی ترین شرایط اقتصادی سعی کردیم پرداختی ها به روز باشد. حتی خسارات متفرقه تا هفتم مهر ماه ۱۴۰۰ پرداخت شده است. در سطح یک روستایی نیز مطالبات بصورت ماهانه پرداخت می شود و تا اختتام شهریور ماه ۸۰ درصد علی الحساب پرداخت شده است.
ناصحی افزود: در موضوع کرونا، بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده ایم که بیش از ۹۰ درصد آن در بخش بستری بوده است.
او اشاره کرد: به بحث سالمندی در کشور ما خیلی توجه نشده است و ساختار بهداشتی و درمانی ما مناسب نمی باشد. در مجلس فراکسیونی به این نام شکل گرفته که در آن مشارکت می نماییم. این امور پرهزینه است و بیمه سلامت در این عرصه ها می خواهد وارد شود. هزینه سرماخوردگی را می توان مدیریت کرد اما هزینه بیماران سرطانی و مزمن بسیار بالاست و وظیفه دولت و حکومت تامین اینهاست. امیدواریم در یک دوره سه ساله این مساله را از نظر قانونی حل نماییم.
وی درباره میزان پرداخت از جیب مردم، اظهار داشت: برمبنای قوانین، بیمه های دولتی اجازه دارند ۹۰ درصد هزینه های بستری و ۷۰ درصد سرپایی را به قیمت دولتی پرداخت کنند. افزایش بار مراجعات موجب افزایش پرداخت از جیب مردم می شود. بیماریهای مزمن هزینه های کمرشکنی دارند و وظیفه بیمه ها پشتیبانی از این بیماران است. در بحث پوشش همگانی پرداخت بخش خصوصی را مصوب کردیم و امسال نیز پیشنهاداتی داریم که بتوانیم هزینه پرداختی از جیب مردم را کاهش دهیم.
وی افزود: سهم خروجی و پرداخت از جیب مردم بیشتر شده و از ۳۶ درصد به بالای ۵۰ درصد رسیده است. البته سازمان آمار هنوز آمار دقیق را اعلام نکرده است.
منبع:

1400/07/12
22:07:44
5.0 / 5
142
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما