پژوهشگران پیشنهاد كردند

استفاده از ماده موثره زعفران برای کاهش مشکلات ترک اعتیاد

استفاده از ماده موثره زعفران برای کاهش مشکلات ترک اعتیاد پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کاشان با انجام یک مطالعه تأثیر ماده موثره زعفران را در کاهش مشکلات ولع مصرف و علایم سندرم ترک در بیماران تحت درمان با متادون بررسی کردند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، بیماران تحت درمان نگهدارنده با متادون، دارای مشکلاتی مانند اختلال عملکردهای شناختی، ولع مصرف و علایم سندرم ترک هستند. بر همین مبنا پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کاشان با انجام یک مطالعه اثرات کروسین یا ماده موثره زعفران را بر روی عملکردهای شناختی، ولع مصرف و علایم سندرم ترک در بیماران تحت درمان نگهدارنده با متادون بررسی کردند.

این کارآزمایی بالینی بر روی ۶۰ بیمار تحت درمان نگهدارنده با متادون انجام شد. شرکت کنندگان، به صورت تصادفی در دو گروه برای مصرف مکمل کروسین و دارونما تقسیم شدند. افراد در گروه درمان ۳۰ میلی گرم کروسین روزانه برای ۱۲ هفته و گروه دیگر دارونما دریافت نمودند. قبل و پس از مداخله، عملکردهای شناختی، ولع مصرف و علایم سندرم ترک در بیماران مورد ارزیابی قرار گرفت.

بررسی ها نشان داد پس از ۱۲ هفته مداخله، کروسین به صورت مفهوم داری باعث کاهش نمرات ولع مصرف و علایم سندرم ترک در مقایسه با گروه دارونما شد. در این مطالعه، بعد از تجویز کروسین اثرات مفهوم داری در نمرات آزمون های عملکرد شناختی مشاهده نشد.

یافته های این مطالعه از آن حکایت می کند که مصرف ۳۰ میلی گرم مکمل کروسین روزانه به مدت ۱۲ هفته، در بیماران تحت درمان نگهدارنده با متادون دارای اثرات مفیدی بر روی ولع مصرف و علایم سندرم ترک دارد.

پژوهشگران این تحقیق معتقدند که کروسین را میتوان بعنوان یک مکمل دارویی برای بهبود کیفیت زندگی و کاهش عوارض جانبی اپیوئیدها در این بیماران سفارش کرد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی اثر کروسین بر عملکردهای شناختی، ولع مصرف و علایم سندرم ترک در بیماران اپیوئیدی تحت درمان نگهدارنده با متادون» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و امیرقادری، حمیدرضا بنفشه، محمدباقر صابری؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کاشان در انجام آن مشارکت داشتند. این یافته ها به صورت مقاله علمی انتشار یافته و از راه لینک زیر قابل دسترسی است:
The effect of crocin (the main active saffron constituent) on the cognitive functions، craving، and withdrawal syndrome in opioid patients under methadone maintenance treatment


منبع:

1400/07/11
10:11:07
5.0 / 5
193
تگهای خبر: بیمار , پزشك , پزشكی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما