اثرات مفهوم دار قرنطینه های اجتماعی در پاندمی کرونا بر عملکرد حرکتی سالمندان

اثرات مفهوم دار قرنطینه های اجتماعی در پاندمی کرونا بر عملکرد حرکتی سالمندان به گزارش مطب نما نتایج تحقیقات محققان دانشگاه تربیت بدنی گیلان بر اثرات اجرای قرنطینه های اجتماعی پاندمی کرونا نشان داده است که این امر بر عملکرد حرکتی آنها اثرات مفهوم داری داشته است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا دکتر پریسا صداقتی، عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه گیلان در وبیناری با اشاره به اجرای مطالعاتی در زمینه اثرات کم تحرکی سالمندان در زمان شیوع کرونا، اظهار داشت: پیشینه اجرای این مطالعات، تحقیقاتی است که در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ انجام شده بود. این مطالعات با هدف بررسی اثر محدودیت های بیماری کرونا بر فعالیت بدنی و سلامت ذهنی کودکان و بزرگسالان با معلولیت جسمی و ذهنی و بررسی اثر قرنطینه و تنها بر سلامت بدنی و ذهنی سالمندان در خلال همه گیری ویروس کرونا انجام شده بود.
وی با اشاره به نتایج این مطالعات، اشاره کرد: نتایج این دو بررسی نشان داد که محدودیت های بوجود آمده در زمینه بیماری کرونا باعث کاهش فعالیت بدنی شده، ضمن آنکه قرنطینه اجتماعی و ارتباطی تأثیر منفی زیادی بر احساسات، سلامت روانی و جسمی سالمندان دارد.
صداقتی، کاهش طول عمر را از دیگر عوارض ناشی از برگزاری قرنطینه های اجتماعی دانست و اضافه کرد: بر این اساس ما مطالعاتی را با عنوان "تاثیر کم تحرکی ناشی از کووید-۱۹ بر عملکرد حرکتی سالمندان ساکن در مراکز مراقبتی" اجرایی کردیم. این مطالعه با هدف کلی بررسی یک دوره کم تحرکی ناشی از دوران پاندمی کرونا بر برخی عامل های عملکرد اجرایی شد.
وی عامل های عملکردی حرکتی را شامل راه رفتن و احتمال سقوط در سالمندان ساکن مراکز نگهداری از سالمندان استان گیلان دانست و افزود: این مطالعات در مدت یک سال از انتهای سال ۹۸ تا انتهای سال ۹۹ بوده است و طی آن ۳۴ نفر از سالمندان ۶۵ تا ۷۰ سال ساکن مراکز سالمندی شهر رشت مورد ارزیابی قرار گرفت که این تعداد در انتهای این تحقیقات به ۲۶ نفر کاسته شد. دلیل این تقلیل ابتلای بعضی از آنها به بیماری کرونا و یا فوت مشارکت کننده در این مطالعات بوده است.
این عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه گیلان با اشاره به جزئیات این مطالعات یک ساله، توضیح داد: بررسی تأثیر یک سال کم تحرکی ناشی از دوران پاندمی کرونا بر تعادل عملکردی سالمندان، سرعت راه رفتن و احتمال سقوط سالمندان ساکن در مراکز سالمندان از موارد مورد بررسی در این مطالعات بوده است.
این محقق افزود: بررسی نتایج یک ساله این مطالعات نشان می دهد که عملکرد حرکتی افراد قبل و پس از انتشار کرونا تفاوت مفهوم داری داشته است. بعنوان نمونه احتمال سقوط از ۱۷ نفر در پیش از انتشار کرونا به ۲۵ نفر پس از شیوع ویروس کرونا افزوده شد.
صداقتی اشاره کرد: بر مبنای نتایج به دست آمده از این تحقیقات، برای جلوگیری و یا کاهش تاثیرات منفی کم تحرکی در سالمندان ساکن در مراکز سالمندان یا محیط منزل باید با در نظر گرفتن پروتکلهای بهداشتی در دوره همه گیری کرونا برای افراد سالمند مقدمات آموزش انواع تمرینات یا حرکات ایستا یا در جا در محیط شخصی فراهم گردد و لازم است به همراهان یا خانواده سالمندان آموزش هایی در مورد آشنایی با تمرینات حرکتی متنوع و قابل اجرا در محیط های کوچک و منزل داده شود.
منبع:

1400/07/07
22:44:22
5.0 / 5
202
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما