بر اساس مطالعات انجام شده محققان؛

شرایط زندگی ۶۷ درصد از تهرانی ها به سبب شیوع کووید-۱۹ بدتر شده است

شرایط زندگی ۶۷ درصد از تهرانی ها به سبب شیوع کووید-۱۹ بدتر شده است مطب نما: بررسی 200 هزار شهروند تهرانی، نشان داد که 67 درصد از افراد تصور می کنند که به سبب شیوع کووید-19 شرایط زندگی شان بدتر شده است.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، برمبنای مطالعات انجام شده توسط سازمان های بین المللی و مراکز تحقیقاتی، پاندمی کرونا فقط یک تهدید بهداشتی نیست؛ بلکه می تواند یک تهدید اجتماعی اقتصادی محسوب شود.

خطر مرگ ناشی از عفونت ویروسی فشار روانی غیر قابل تحملی را بر مردم سراسر جهان به دنبال داشته است. کاهش تعاملات اجتماعی بوسیله سیاست های اعمال شده برای فاصله گذاری اجتماعی و بیکاری طولانی مدت بخش غیر رسمی و همین طور از دست دادن شغل، کاهش درآمد و خانه نشینی؛ بدون شک بر سلامت روان افراد تاثیر منفی می گذارد.

دراین شرایط، مطالعات اپیدمیولوژیک، جمعیت شناختی و بالینی بیماری کرونا، به شکل گسترده مورد توجه قرار گرفته است؛ اما تا کنون مطالعات کمی در زمینه تاثیر اقتصادی بیماری کرونا انجام شده است. باتوجه به اینکه اختتام این همه گیری هنوز نامشخص است، درک شرایط متغیر اقتصادی و همین طور تاثیر این وضعیت بر سلامت روانی افراد، بسیار مهم می باشد. به همین دلیل پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیرات احتمالی ویروس کرونا را بر سلامت روان، اقتصاد و زندگی اجتماعی مردم تهران بررسی کردند.

در این مطالعه که در بازه زمانی خردادماه تا مرداد ماه سال ۱۳۹۹، بصورت نظرسنجی آنلاین انجام شد، ۲۰۰ هزار نفر شهروند تهرانی مورد بررسی قرار گرفتند.

بررسی جمعیت شناختی افراد شرکت کننده در این تحقیق، نشان داد؛ ۳۹ درصد از افراد در بخش خصوصی مانند بانکهای خصوصی، موسسات آموزشی خصوصی و سایر سازمان های دیگر شاغل هستند، ۱۴ درصد از آنها در بخش های غیر رسمی مشغول به کار هستند؛ آنها عمدتا فروشندگان خیابانی، دست فروشان و بازرگانان کوچک هستند و ۲۰ درصد باقی مانده افراد شرکت کننده نیز تاجر اند.

۴۵ درصد از شرکت کنندگان در این تحقیق، تنها یک عضو درآمدزا در خانواده داشتند، ۴۲.۵ درصد از آنها دارای دو عضو درآمدزا، ۹.۵ درصد از آنها سه درآمدزا و ۳ درصد از آنها بیش از سه عضو درآمدزا در خانواده داشتند.

بررسی های این مطالعه نشان داد؛ ۶۷ درصد از پاسخ دهندگان تصور می کنند که به سبب شیوع کووید-۱۹ زندگی شان بدتر شده است. این همه گیری موجب کمبود عرضه کالاهای اساسی شده و به احتمال زیاد منجر به تورم در آینده نزدیک می شود. در نتیجه مصرف کنندگان تمایل بیشتری به پس انداز و تمایل کمتری به مصرف نشان می دهند. همین طور باتوجه به مسائل بهداشتی، مردم علاقه چندانی به خرید کالاهای غیرضروری ندارند. این بررسی نشان داد که ۷۵.۵ درصد از پاسخ دهندگان معتقدند در بین همه گیری کرونا، هزینه کالاهای لوکس کم شده است.

همچنین مشخص شد از نظر آماری در درک افراد شاغل در بخش های مختلف در مورد تاثیر سوء کووید-۱۹ بر درآمد، از دست دادن شغل، از دست دادن تجارت و خطر از دست دادن شغل در آینده، تفاوت قابل توجهی وجود دارد.

داده های به دست آمده از این مطالعه نشان داد ۶۵.۵ درصد از پاسخ دهندگان دارای درآمد خانوادگی ثابت هستند، در صورتیکه درآمد خانواده ۳۴.۵ درصد از آنها به سبب مشکلات ناشی از کووید-۱۹ ناپایدار است.

در این مطالعه عنوان شد که عوامل اقتصادی اجتماعی مانند نگرانی از درآمد ثابت خانواده، نگرانی از مواجهه یا مبتلاشدن به کووید-۱۹، نگرانی از تاخیرهای تحصیلی، نگرانی از بیکار بودن، نگرانی از دست دادن ثبات بلندمدت در تجارت، نگرانی از خطر سلامتی سالمندان، نگرانی از آموزش و آینده کودکان و همین طور نگرانی از ننگ و استیگمای کووید- ۱۹ موجب ایجاد مشکلات روانی در افراد شده است.

نتایج به دست آمده از این طرح پژوهشی نشان داد که پاسخ افراد بسته به نوع شغل؛ (خصوصی، دولتی، غیر رسمی و خود اشتغالی) بسیار متفاوت می باشد. نوع رابطه استخدامی تعیین کننده پاسخ به پرسش هایی مانند از دست دادن شغل در دوران کرونا، استانداردهای زندگی و کاهش هزینه های کالاهای لوکس بود.

با توجه به این یافته ها، پژوهشگران این تحقیق می گویند: بمنظور کاهش مخاطرات اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و همین طور دولت باید برنامه هایی را برای رسیدن به اطمینان از امنیت شغلی، ایجاد تمایل به پس انداز، ایجاد صندوق ذخیره و ایجاد فرصت های شغلی ساختار یافته، برای مردم و توسعه مهارت ها تهیه و اجرا کنند.

در انجام این تحقیق پیرحسین کولیوند؛ پژوهشگر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفا بیمارستان خاتم الانبیا و هادی کاظمی از گروه کودکان دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، بهار سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «تاثیر کووید-۱۹ بر سلامت روان، مباحث اقتصادی اجتماعی و روابط اجتماعی در تهران، یک مطالعه پایلوت» در مجله علوم اعصاب شفای خاتم زیر نظر "مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفا"ی بیمارستان خاتم الانبیا انتشار یافته است.

منبع:

1400/06/20
21:14:28
5.0 / 5
502
تگهای خبر: آموزش , امنیت , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما