معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه:

کاهش ورودی پرونده ها به محاکم در اولویت پژوهشی قرار گیرد

کاهش ورودی پرونده ها به محاکم در اولویت پژوهشی قرار گیرد مطب نما: معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه، بر لزوم بهره مندی از ظرفیت های پژوهشگاه قوه قضاییه به منظور حل مسائل و مشکلات دستگاه قضایی تاکید کرد و اظهار داشت: کاهش ورودی پرونده ها به محاکم در اولویت پژوهشی قرار گیرد.به گزارش مطب نما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین نورالله قدرتی در حاشیه بازدید از پژوهشگاه قوه قضاییه در نشست با رئیس و معاونان این پژوهشگاه بر استفاده از ظرفیت فقه در تمام امور قضایی تاکید کرد و اظهار داشت: خاندان (ع) راه نجات ما در تمام مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هستند و جامعه ای که برپایه فقه و اسلام پیش رود موفق خواهد بود.

معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه با تکیه بر این که باید تمام مسائل برپایه فقه و اسلام باشد، اضافه کرد: باید فقه را به زبان روز بیان کرد تا راهگشای تمام مشکلات حتی موضوع هایی مانند محیط زیست باشد و در جهت فقه آل محمد(ص) گام برداریم.

قدرتی در ادامه سخنان با تاکید بر اجتناب از انفعال در تمام امور اظهار داشت: در تمام مسائل باید از انفعال دوری نماییم و مطالبه گر باشیم. بعنوان مثال چرا نباید ضد اروپا در جهت رعایت نشدن حقوق بشر کیفرخواست بدهیم؟ به نظر می آید اینها موضوع هایی است که می تواند مبحث کار پژوهشگاه قوه قضاییه قرار گیرد.

معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه بر استفاده از ظرفیت پژوهشگاه در حل مشکلات دستگاه قضایی تاکید کرد و اظهار داشت: در کنار سوق دادن اولویت های پژوهشی به حل مسائل و مشکلات قوه قضاییه، پژوهشگاه باید پرداختن به مسائل حقوقی مبتلابه مردم که نهایتا به پرونده برای دستگاه قضایی تبدیل می شود را هم در دستور کار قرار دهد.

قدرتی خاطرنشان کرد: به نظر می آید 30 درصد پرونده هایی که امروز در دادگستری ها و محاکم مطرح رسیدگی می شوند، مسائل و موضوع هایی هستند که اصلا احتیاج به رسیدگی در دادگاه را ندارند. ازاین رو میتوان با کار پژوهشی و بررسی دقیق، گلوگاه ها را شناسایی کرد.

در ادامه سید حجت الله علم الهدی پژوهشگاه قوه قضاییه را بازوی علمی و پژوهشی و در جایگاه مرجع تصمیم ساز دستگاه قضا دانست و اظهار داشت: حقیقتا در خلال سالهای اخیر شاهد تحولی چشمگیر در تمام ابعاد و اقدامات بودیم که این امر نشان از اقدام و حرکت جهادی و جوانانه همکاران در این پژوهشگاه است.

وی با اشاره به اینکه پژوهشگاه قوه قضاییه ظرفیت بسیار بالایی برای رفع مشکلات دستگاه قضا دارد، اضافه کرد: خوشبختانه پژوهشگاه قوه قضاییه در مراجع علمی و دانشگاهی از جایگاه معتبری برخوردار بوده و نگاه ما این است که بعنوان قطب علمی در موضوعات حقوقی و قضایی مطرح شویم.

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه با اشاره به اینکه مجموعه نیروهای پژوهشگاه افراد کارآمد و دغدغه مند برای دستگاه قضا هستند، اضافه کرد: یکی از اقدامات مهم در پژوهشگاه ارتباط تنگاتنگ با مراکز علمی و دستگاههای در رابطه با دستگاه قضا است به این شکل که تابحال ۶۱ تفاهمنامه با دانشگاه هایی همچون دانشگاه تهران و دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگاه های وابسته به دستگاههای اجرایی منعقد شده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به پشتیبانی از رساله ها و رساله ها، اظهارکرد: بسترهای لازم مانند پشتیبانی از رساله ها، جذب سرباز نخبگان، پسادکتری و اعطای فرصت های مطالعاتی به اساتید دانشگاه در پژوهشگاه قوه قضاییه فعال گشته است.

علم الهدی در ادامه هم به تربیت پژوهشگران متخصص در امور قوه قضاییه اشاره نمود و اظهار داشت: تلاش کرده ایم در جذب اعضای هیات علمی و پژوهشگران بگونه ای عمل نماییم که این افراد بعنوان سرمایه های انسانی، همیشه در اختیار قوه قضاییه برای حل چالش ها و مشکلات باشند.

وی تصریح کرد: در مجموع پژوهشگاه قوه قضاییه تلاش کرده در کنار فعال سازی ظرفیت های داخلی و ایجاد یک تیم تخصصی پژوهشی، بر روی فعال سازی ظرفیت های بیرونی متمرکز شود تا فقط به نیروهای مستقر در پژوهشگاه محدود نباشد و بتواند از تجربیات و دانش قضات، کارکنان قضایی و اساتید دانشگاه بهره مند شود.

در ابتدای این جلسه و بعد از بازدید میدانی معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه از بخش های مختلف پژوهشگاه قوه قضاییه، معاونان و مدیران پژوهشگاه قوه قضاییه گزارش عملکرد از اقدامات و دستاوردهای حوزه مدیریت خود عرضه کردند.
1400/06/12
14:25:37
5.0 / 5
259
تگهای خبر: دستگاه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما