رئیس كل سازمان نظام پزشكی:

راهی جز خرید فوری و فراوان واکسن وجود ندارد

راهی جز خرید فوری و فراوان واکسن وجود ندارد به گزارش مطب نما رئیس کل سازمان نظام پزشکی به مناسبت روز پزشک یادداشتی منتشر نمود.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، بر مبنای اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، دکتر محمدرضا ظفرقندی- رئیس کل سازمان نظام پزشکی به مناسبت روز پزشک در یادداشتی آورده است: «اول شهریورماه زادروز حکیم و طبیب نامدار ایران زمین ابوعلی سینا و روز پزشک فرصت مغتنمی است که با تکریم جایگاه رفیع این حرفه مقدس، فراز ایثار، صبر، مسئولیت شناسی و فداکاری همکاران ارجمند جامعه پزشکی را ارج نهاده و تبلور این ارزش های گرانسنگ را در خدمت خطیر شما همکاران و سروران به مردم شریف ایران تبریک عرض کنم.

روز پزشک سال جاری در حالی گرامی داشته می شود که ۱۸ ماه از نقطه آغازین همه گیری سهمگین کرونا و حضور فداکارانه توأم با ایستادگی و ایثار جامعه پزشکی می گذرد. در این حوزه بر خود فرض می دانم در پیشگاه ارواح مطهر صدها شهید سپید جامعه که برای خدا و مردم در دوران همه گیری کرونا، جان شیرین تقدیم سلامتی و کیان ایرانی ها کردند، سر تعظیم فرود آورم.

متأسفانه ملت ایران هم در این ایام با موجی از غم و اندوه از دست دادن روزانه صدها انسان مظلوم به واسطه درگیری در وضعیت بحرانی بیماری کرونا روبرو هستند.

آنها که اهل رصد خبرها و خطرها هستند، می دانند که از پیش از ورود و همه گیری این بلای خانمانسوز، سازمان نظام پزشکی کوشش کرد ضمن تحکیم ارتباط ملت و پزشک، در مورد مرحله به مرحله فراز و نشیب های کرونا در ایران گزارش دهد، پیشنهاد نماید، درخواست کند، اخطار دهد و در پاره ای موارد حتی نهیب زند تا شاید شنیده شود و موج سرکش تلفات این بیماری فرود آید.

همکاران گرامی ما می دانند یورش یک همه گیری ویروسی، با در نظر گرفتن تمام امکانات پیشرفته امروز، مساله ای نیست که بتوان مانند مشکلات گرانی افسار گسیخته، معضلات ساختار یافته و تهی شدن سرمایه اجتماعی با حرف و شعار با آن مبارزه کرد بنابراین سازمان نظام پزشکی به علت نقش خود در این حوزه سخت کوشش کرد با سه محور آموزش، همراهی و هشدار، مردم و دولتمردان را نسبت به عوارض مهلک این ویروس آگاه سازد. هر جا احتیاج به مداخله بود حتی اگر وقعی ننهادند و دعوتی نکردند اما همچون دوران دفاع مقدس، خود رأساً وارد شدیم تا به تکلیف عمل نماییم.

در ابتدایی ترین روزهای همه گیری از مسئولین اجرایی با کمال تواضع درخواست کردیم سطح مدیریت ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا را از حد وزارت بهداشت به سر حد سران قوا در بالاترین سطح ارتقاء دهند چون که معتقد بودیم وزارت بهداشت تنها نمی تواند بر ابعاد مختلف این معضل مسلط شود. امروز پس از ماه ها پیمودن این تجربه سخت و نفس گیر همچنان معتقدیم این ستاد باید با حضور سران قوا تشکیل و مصوبات آن به صورت یکپارچه در سه محور قانونی، اجرایی و قضایی عملیاتی شود.

در بیانیه های مکرر و مصاحبه های رسانه ای بر این اصل پافشاری کردیم که فرای آموزش های همگانی و سفارش های بهداشتی، حاکمیت باید با تضمین اجرای قواعد و اصول بهداشتی ضمن گسترش چتر حمایتی بر سر مردم و مشاغل حساس، اجازه ندهد هنجارهای سلامتی جامعه به هر توجیه و بهانه ای توسط افراد یا سازمان ها شکسته شود.

موضوع واکسیناسیون، برای ما از ابتدا بعنوان چاره مهم این معضل، یک مبحث اساسی و حیاتی بود که می توانست با مبادرت به موقع و صحیح جان هزاران انسان را حفظ کند و کشور را در مدار تعادل و رشد اقتصادی و اجتماعی قرار دهد.

بر همین اساس، طی جلسات و مکاتبات مکرر، بر عدم سیاسی شدن مبحث واکسیناسیون پای فشردیم و به همه آحاد جامعه شامل مسئولین و مردم اخطار دادیم، واکسن زدن و مبارزه با بیماری یک مبحث کاملاً تخصصی و علمی است که باید با درایت و سرعت عملیاتی شود تا کشور را از این مهلکه برهاند.

حمایت عملی از کادر درمان به دور از شعار زدگی یکی از مبانی اصیل حفظ جبهه یکپارچه ضد کروناست. با اینکه بعضی از ما این دوران را با زمان جنگ مقایسه می نماییم اما نباید غافل شویم اصول حرفه ای این نبرد با زمان جنگ تفاوت های قابل ملاحظه ای دارد. بزرگ ترین مشکل این نبرد، ارتباط مستقیم تک تک اعضای خانواده کادر درمان با حاضرین در خط مقدم جبهه کروناست که باید مد نظر و عمل قرار گیرد و واکسیناسیون و حفاظت لازم صورت گیرد.

امروز با نگاهی به روند صعودی مبتلا شدن و مرگ ومیر ناشی از کرونا شاهدیم که «خیلی زود دیر شده است» و راهی جزء تأمین و خرید فوری و فراوان واکسن برای آحاد مردم وجود ندارد و ضروری است تمام همت و مساعی مسئولین بر این مهم متمرکز شود.

در آخر بار دیگر روز پزشک را بهانه ای برای تقدیر از ۵۵۰ روز ایستادگی و ایثار مردم و جامعه پزشکی قرار داده از خدای مهربان می خواهم سلامتی و سربلندی را به ملت ایران ارزانی دارد.»

منبع:

1400/06/02
09:31:25
5.0 / 5
221
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما