كار بزرگ جامعه پزشكی در ۱۸ ماه گذشته؛

300 شهید مدافع سلامت در مهلکه کرونا

300 شهید مدافع سلامت در مهلکه کرونا وظیفه مهم جامعه پزشکی در ۱۸ ماه گذشته، ۳۰۰ شهید مدافع سلامت، بلاتکلیفی نیمی از شهدا و عدم پشتیبانی از خانواده آنها، خانواده ۳۲۰هزار نفری سازمان نظام پزشکی، آینده مبهم اجتماعی و اقتصادی پزشکان جوان، طرح الزامی و سختی دوره رزیدنتی، آمارهای کرونا و نحوه مدیریت بیماری در کشور همچون مباحثی است که دکتر محمدرضا ظفرقندی - رئیس کل سازمان نظام پزشکی همزمان با روز پزشک به تفصیل درباره آن به صحبت پرداخت.


دکتر محمدرضا ظفرقندی همزمان با اول شهریورماه و زادروز حکیم ابوعلی سینا در گفت وگوی تفصیلی با ایسنا، ضمن تبریک فرارسیدن روز پزشک، اظهار داشت: سالروز تولد حکیم بزرگ ایرانی ابوعلی سینا پزشک بزرگ ایرانی بعنوان یکی از مفاخر بزرگ ایرانی را به همکاران خود تبریک عرض می کنم. ما بعنوان نماینده جامعه پزشکی کشور ضمن عرض خداقوت به پزشکان، از آنها و همه کادر درمان تشکر می نماییم.
کارِ بزرگ جامعه پزشکی در ۱۸ ماه گذشتهوی تصریح کرد: در ۱۸ ماه اخیر جامعه پزشکی و کادر درمان کار و وظیفه مهمی را به نمایش گذاشت که آن هم ایثار و فداکاری در صحنه های مختلف همه گیری کرونا بود. این همراهی علیرغم همه محدودیت ها، کمبودها و مشکلات صورت گرفت و همکاران من موفق شدند جان های زیادی را نجات داده و جانفشانی کنند.
۳۰۰ شهید مدافع سلامت در مهلکه کروناتفاوت میدان نبرد ضد کرونا با دوران دفاع مقدسوی اضافه کرد: حدود ۳۰۰ شهید از کادر درمان داریم که خیلی بیشتر از زمان جنگ است و این مورد نشانگر حضور جامعه پزشکی در دل خطر کرونا است. افرادی را از جامعه پزشکی سراغ دارم که یک یا دوبار به کرونا مبتلا شدند ولی هنوز هم روزانه حدود ۱۰۰ مریض کرونایی را ویزیت می کنند. پزشکان عمومی، متخصصان عفونی، داخلی، ریه، بیهوشی و... با مبتلایان به کرونا مواجهند و در معرض خطر بسیاری قرار دارند و این در شرایطی است که علاوه بر خودشان، خانواده هایشان هم در معرض خطر هستند و این تفاوت بارز کرونا با زمان دفاع مقدس است؛ در آن زمان تیم های اضطراری که به جبهه می رفتند تنها خودشان در معرض خطر بودند؛ اما در مهلکه کرونا خانواده پزشکان هم در خطر هستند و باید به این امر توجه گردد.
بلاتکلیفی نیمی از شهدای مدافع سلامتخانواده شهدا حمایت شوندرئیس سازمان نظام پزشکی، تصریح کرد: از حدود ۳۰۰ شهید مدافع سلامت کادر درمان بر مبنای آمار ما حدود ۱۶۰ نفر پزشکان هستند. متاسفانه هنوز تکلیف نیمی از تعداد یاد شده مشخص نشده است و حمایتی که باید از آنها صورت گیرد، برقرار نشده است. وقتی کسی از جامعه پزشکی شهید می شود باید از خانواده او حمایت شود؛ در صورت عدم حمایت سایر پزشکان هم انگیزه خویش را از دست می دهند که پا در این حوزه پرخطر بگذارند. شهدای کادر درمان باید در اولویت رسیدگی و حمایت قرار گیرند.
وی درباره اختلاف آمار میان آنچه که نظام پزشکی از تعداد شهدای مدافع سلامت اعلام می کند با عددی که وزارت بهداشت می گوید، خاطرنشان کرد: در یک ستاد که یک عضو آن وزارت بهداشت و عضوی دیگر بنیاد شهید است، تعیین مصداق شهدای سلامت انجام می شود و بر مبنای آنچه که ما می دانیم، هنوز بیشتر از نیمی از این ۳۰۰ پرونده رسیدگی نشده است و این امر باید تسریع شود. ما به خانواده شهدای سلامت سر می زنیم و بعضی از خانواده ها با کمک دیگران زندگی می کنند. این مورد اصلا خوب نیست و باید دولت حمایت درستی انجام دهد.


عضویت ۳۲۰هزار نفر در سازمان نظام پزشکیآمار ۱۴۰هزار نفری پزشکان در کشوررییس کل سازمان نظام پزشکی در پاسخ به سوال ایسنا درباره آمار پزشکان در کشور، بیان نمود: در سازمان نظام پزشکی حدود ۳۲۰ هزار عضو از همه رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، ماما و فیزیوتراپی داریم. از این جمعیت حدود ۱۴۰ هزارنفر جامعه پزشکی هستند که در تخصص های مختلف تحصیل کرده اند.
حضور پزشکان در مناطق محروم؛ نیازمند حمایتظفرقندی درباره مباحث مطرح در خصوص کمبود پزشک در کشو هم به ایسنا، اظهار داشت: کمبود پزشک در مناطق مختلف کشور و آمایش های سرزمینی متفاوت است؛ یعنی در جایی انبوه پزشک و در نقطه دیگر کمبود پزشک داریم؛ ازاین رو ساماندهی و توزیع مناسب پزشکان از هر رشته ای در نقاط مختلف باید صورت گیرد و لازمه این امر حمایت کافی است. اگر بگوییم در فلان شهر یا روستا کمبود داریم پس به صورت مداوم نیرو تربیت نماییم مشکل حل نخواهد شد. اگر در منطقه محرومی معضل کمبود پزشک داریم، باید حمایت لازم را از پزشک و خانواده اش داشته باشیم تا بتواند برای خدمت به منطقه محروم برود. اعتقاد دارم مشکل اصلی ما حالا این است که حمایت کافی از کادر درمان و جامعه پزشکی برای حضور در مناطق صورت نمیگیرد.
موانع تحصیلی پزشکان و آینده مبهم اجتماعی و اقتصادیوی اضافه کرد: فرد با ضریب هوشی برجسته به سختی درس می خواند و با رتبه خوبی به دانشگاه علوم پزشکی می رود و آنجا هم حداقل ۷ سال دوره سخت تحصیل را می گذراند و سرانجام فارغ التحصیل می شود اما پس از اتمام درس باید طرح خارج از مرکز را بگذراند؛ سپس بازمی گردد و باید در کنکور دوم در یک رقابت سنگین دیگر با نسبت قبولی یک به ۸ شرکت نماید که تخصص بگیرد تا بعد از ۴ یا ۵ سال تحصیل و دریافت تخصص پزشکی، باردیگر به طرح خارج از مرکز و منطقه محروم برود. بدون حمایت کافی از این فرد، او وارد دوره تخصص نمی شود؛ چونکه رشته ها را سنگین با آینده مبهم می بینند. بعنوان مثال گاهی حتی یک سوم ظرفیت اعلام شده رشته هایی مانند طب اورژانس و بیهوشی دانشگاه ها پر نمی گردد و این معنایش این است که آینده روشن اجتماعی و اقتصادی برای فرد وجود ندارد و افراد ترجیح می دهند یا به کشوری دیگر مهاجرت کنند یا ادامه تحصیل را رها کنند.
تعهد محضری برای تعهدات اجباریبا تربیت انبوه پزشک به جایی نمی رسیماو افزود: طرح تعهد خارج از مرکز برای ۳ دوره عمومی، تخصص و فوق تخصص الزامی است و بسته به محل خدمت و میزان محروم بودن منطقه مدت آن بین ۳ تا ۵ سال متغیر است. ما مکررا در این مورد با وزارت بهداشت رایزنی کردیم. بر مبنای آنچه که در قانون وجود دارد باید کلا یک مرتبه طرح خارج از مرکز برای هر ۳ دوره تحصیلی داشته باشیم؛ ولی حالا وزارت بهداشت از فرد تعهد محضری می گیرد که ۳ تا ۵ سال برای دوره تخصص طرح بگذراند و این دیگر در قانون نیست. حال تصور کنید در سنین دریافت تخصص یا فوق تخصص فرد می خواهد تشکیل خانواده بدهد و دشوار می باشد که مثلاً خانم دکتری با دو فرزند به منطقه محروم برای خدمت برود اما شوهرش مجبور باشد جای دیگری کار کند. اگر این مسائل حل نشود با تربیت انبوه پزشک به جایی نمی رسیم.
وی در ادامه تصریح کرد: اگر با ساده انگاری از موضوعات یاد شده بگذریم و بگوییم مثلاً به جای سالی ۱۰۰ پزشک، ۳۰۰ پزشک تربیت می نماییم، کیفیت کاهش می یابد؛ چونکه علم بالینی و بر اساس تجربه اندوزی است. پس باید متناسب با ظرفیت آموزشی دانشجو پذیرش شود و همینطور متناسب با ظرفیت های اشتغال، آمایشی و جذب نیرو در مراکز مختلف، نیرو تربیت شود. در غیر این صورت افزایش کادر پزشکی به نتیجه مطلوبی برای رفع نیازهای کشور منجر نمی گردد.
خلاء "پزشکی خانواده" در کشورظفرقندی با تکیه بر این که پایه درمان در کشور پزشکان عمومی هستند، خاطرنشان کرد: جایگاه مناسب پزشکان عمومی این است که در ساختار مناسب پزشکی کشور با نظام پزشکی خانواده قرار گیرند. متاسفانه علیرغم قدمت این طرح، هنوز هم در خیلی از مناطق شهری نظام پزشکی خانواده برقرار نیست. هم اکنون در تهران مستقیما به پزشک متخصص رجوع می کنید در صورتیکه قاعده این است که به یک پزشک خانواده که پزشک عمومی است رجوع شود و سپس وی در صورت ضرورت شما را به متخصص مربوطه ارجاع دهد. تا وقتی این مسیر درست نشود نه پزشکان عمومی در جای درست خود قرار می گیرند و نه هزینه های بهداشت و درمان، اقتصادی خواهد شد. باید نظام ارجاع و نسخه نویسی الکترونیک در پرونده های الکترونیک اصلاح گردد. متاسفانه هنوز جایگاه درست برای پزشکان عمومی به وجود نیامده است که در آن جایگاه قرار گیرند.
وی در بخش دیگری از سخنانش درباره اشتغال به کار پزشکان در مشاغل دیگر، به ایسنا اظهار داشت: این که چند درصد از دانشجویان دوره پزشکی را می گذرانند اما به بهره وری درستی نمی رسند، ابعاد متفاوتی دارد. این که فردی دوره پزشکی را بگذراند و وارد شغل دیگری شود یا از کشور مهاجرت کند، هدر رفت سرمایه است. گاهی هم امکان دارد حرفه پزشکی تأمین کننده نیاز زندگی فرد نباشد و مجبور باشد در کنار آن فعالیت دیگری هم انجام دهد درهر صورت آنچه که وجود دارد این است که تعداد زیادی از پزشکان بعد از فارغ التحصیل شدن به بهره دهی مناسب برای جامعه نمی رسند.


رزیدنتی؛ دوره ای سخت و پرزحمتظفرقندی ضمن اشاره به دوره رزیدنتی و با اشاره به اینکه این دوره، دوره سختی از زندگی یک پزشک است، افزود: با عنایت به کشیک ها و شب بیداری های زیاد بخصوص در شرایط فعلی با وجود کرونا، رزیدنتی دوره سخت و پر زحمتی است و اگر آینده روشنی مقابل آن نباشد فرد با ناامیدی و افسردگی مواجه خواهد بود. هر کسی به فارغ التحصیلان آن رشته نگاه می کند و اگر این افراد شرایط مناسب کاری نداشته باشند یا در صدد خروج از کشور باشند، طبیعتا فرد دیگر هم برای ادامه آن رشته امیدی نخواهد داشت. این مورد بحثی است که باید در چارچوب اصلاح ساختار به آن دقت کنیم یعنی اگر فردی که فارغ التحصیل می شود جایگاه و شرایط مناسبی پیدا کند، می تواند به راهش ادامه دهد. ترک تحصیل، خستگی مفرط و افسردگی را در جاهایی می بینیم که آینده روشنی مقابل فرد در آن رشته وجود ندارد.
افزایش درخواستها برای مهاجرترئیس کل سازمان نظام پزشکی درباره مهاجرت پزشکان هم اظهار داشت: میزان درخواست برای مهاجرت در این ایام افزایش پیدا کرده است و این هم به شرایط کاری، اجتماعی و اقتصادی بازمی گردد. ما در سازمان نظام پزشکی یک مرحله داریم که افراد برای عرضه درخواست یک گواهی مخصوص که یکی از مراحل مهاجرت است به ما رجوع می کنند و این درخواست ها رو به افزایش است. حدود ۳۰۰۰ درخواست در سال داریم که نشان دهنده میزان تمایل به مهاجرت است.
۳ ضلع در رابطه با مشکلات جامعه پزشکیوی مهم ترین مشکل جامعه پزشکی را مبتنی بر ۳ عامل دانست و تصریح کرد: ۳ ضلع در رابطه با هم داریم؛ ضلع اول ساختار سلامت است که تا این مورد بر مبنای نظام ارجاع، پرونده الکترونیک و نسخه نویسی قرار نگیرد، جایگاه ها درست نخواهد بود و هدر رفت منابع و هزینه ها را خواهیم داشت. ضلع دوم اقتصاد سلامت است؛ یعنی یک کشور چقدر حاضر است برای سلامت مردمش هزینه کند و چه سهمی از تولید ناخالص ملی وارد عرصه سلامت می شود. اگر این سهم میزان کمی باشد طبیعی است که انگیزه کاری از بین برود و کیفیت درمان کاهش پیدا کند. سهم سلامت یعنی برای بیمه و بیمارستان چقدر هزینه قرار می دهید؟ اگر این سهم متناسب با رشد تورم نباشد طبیعتا کیفیت درمان کاسته می شود. ضلع سوم هم نیروی انسانی و تربیت او است که اگر نیروی انسانی کافی، عالم و باکیفیت و با جایگاه مناسب نداشته باشیم آن دو ضلع دیگر هم بدون کاربرد خواهد شد.
حق و حقوق کادر فعال در کرونا را بپردازیدظفرقندی با تکیه بر ضرورت حمایت کافی از پزشکان، اظهار نمود: هنوز حق و حقوق خیلی از کسانی که در بخش کرونا کار می کنند هنوز پرداخت نشده است. همان پزشک و پرستار شاغل در بخش کرونا که شب به خانه می رود اگر اطمینان نداشته باشد خانواده اش واکسن زدند، مدام باید در نگرانی باشد؛ ازاین رو آنچه در شرایط کرونا برای کادر درمان مهم می باشد این است که حمایت کافی اقتصادی، اجتماعی و واکسیناسیون خود و خانواده آنها صورت گیرد و وعده و شعار کافی نیست. پرداختی ها و تشویقی ها در شرایط مناسبی قرار ندارد و یکی از مشکلاتی که بیمارستان ها با آن روبرو هستند کمبود پرسنلی است که به علت خستگی، مبتلا شدن به کرونا و یا عدم پرداخت مناسب در چرخه خدمت نیستند.
نیاز ۱۰۰ درصدی دوز یادآور واکسن کرونا برای کادر درمانوی درباره روند واکسیناسیون کرونا برای پزشکان به ایسنا، اظهار داشت: تزریق دُز یادآور واکسن ۱۰۰ درصد باید انجام شود؛ چونکه کادر درمان در دل بحران کرونا هستند؛ ازاین رو چاره ای جز این نیست که به جهت اینکه بتوانند خدمت رسانی کنند از آنها با دُز سوم حمایت شود. مکرر می بینیم کسانی که واکسن زدند اما به کرونا مبتلا می شوند؛ چونکه عیار آنتی بادی در بدن کاسته می شود. در مطالعات اثبات شده است که عیار آنتی بادی پس از ۶ ماه سیر نزولی پیدا می کند و باید واکسن یادآور تزریق شود. در مورد پزشکان و پرستاران حدودا واکسیناسیون کامل انجام شده است؛ اما کادر درمان شامل منشی مطب، تکنسین دندانپزشکی و... هنوز واکسینه نشده اند. از طرفی خانواده پزشکان هم یکی از اولویت هایی هستند که سریع تر باید واکسینه شوند به جهت اینکه پزشک در خانواده آنها یک ناقل بیماری است.
ظفرقندی درمورد نوع واکسنی که باید بعنوان دُز سوم به کادر درمان تزریق شود، تصریح کرد: تحقیقات زیادی در این حوزه صورت گرفته است. اغلب کادر درمان واکسن با پلت فرم ویروس کشته شده تزریق کردند و به فاصله ۶ ماه یا باید دُز سوم را از نوع واکسن قبلی تزریق کنند و یا در بعضی کشورها نشان داده شده است برای افرادی که ۲ دُز اول را ویروس ضعیف شده یا کشته شده تزریق کردند دُز سوم را می توانند واکسن MRNA تزریق کنند.
آمارها نشانگر عملکرد استدر واکسیناسیون تاخیر داشتیمرییس کل سازمان نظام پزشکی در بخش پایانی صحبت هایش درباره نحوه مدیریت کرونا هم به ایسنا تصریح کرد: آمارهای موجود، نشانگر عملکرد است و در شرایط خوبی قرار نداریم. آمار رسمی روزانه درحالی حدود ۶۰۰ فوتی است که بسیاری از بیماران هم بدون دریافت تست فوت می کنند و در آمار نمی آیند؛ البته گواهی فوت آنها بر مبنای شواهد کرونا از علایم بالینی با نام کووید۱۹ صادر می شود ولی چون تست دریافت نشده در آمار نمی آید و بنابراین آمار رسمی با آمار بهشت زهرا (س) متفاوت می باشد.
وی اظهار داشت: ما اگر واکسیناسیون زودتر و وسیع تری تدارک می دیدیم امروز شرایط بهتری داشتیم. ما در زمینه واکسیناسیون زودهنگام و گسترده تاخیر داشتیم و در عین حال در اجرای پروتکل ها عزم ملی لازم عملیاتی نشد. در بسیاری از کشورهای دنیا عدم رعایت پروتکل ها جریمه های چندصد دلاری دارد اما بر مبنای آمار وزارت بهداشت درصد رعایت پروتکل ها در کشور ما کمتر از ۴۰ درصد است و این امر به یک عزم ملی مدیریتی با کمک تمام نهادها نیاز دارد.
منبع:

1400/06/01
08:55:55
5.0 / 5
224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما