پژوهشگران بررسی كردند

تجربه بهبودیافتگان کرونا از لطمه های روان شناختی آن

تجربه بهبودیافتگان کرونا از لطمه های روان شناختی آن مطب نما: پژوهشگران کشور در یک بررسی علمی جدید، تجربیات بهبودیافتگان کووید 19 در ابعاد روان شناختی را ارزیابی کرده اند. کاری که می تواند به طرح ریزی راهکارهایی برای لطمه کمتر کرونا در این خصوص منجر شود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان استان هوبئی چین بود که ویروسی ناشناخته شیوع پیدا کرد و نه فقط در داخل چین بلکه به سرعت در سطح بین المللی مورد توجه قرار گرفت. مقامات بهداشتی چین تحقیقات فوری برای تشخیص و کنترل بیماری را شروع کردند و به اقداماتی ازجمله قرنطینه افراد مشکوک، محدودیت تماس از نزدیک، جمع آوری اطلاعات بالینی از بیماران و ابداع روش های تشخیصی و درمانی پرداختند. از آن تاریخ به بعد به علت انتقال سریع ویروس کووید ۱۹ در تماسهای انسانی و بوسیله مسافرت های هوایی، این ویروس به تدریج در جهان منتشر گردید.
ویروس کرونا که بنا بر گفته پژوهشگران با القاب مختلفی نظیر دشمن نامرئی و فرشته مرگ شناخته می شود، مهاجم عجیبی است که فارغ از مرزها، جنسیت، نژاد و قومیت و یا طبقه اجتماعی، به افراد حمله می کند و علاوه بر بهداشت جسمی، بهداشت روان جهانی را نیز با خطر روبرو کرده و ترس فراگیری در جهان به ویژه در افرادی که بیماری زمینه ای دارند، به وجود آورده که هنوز نیز ادامه دارد. درنتیجه شیوع کرونا، بحران عظیمی در وضعیت اقتصادی، اجتماعی، اکولوژیکی و روان شناختی سراسر جهان به وجود آمد و مشکلات روان شناختی ازجمله استرس و اضطراب، افسردگی ناامیدی و احساس ناامنی، گستره بی سابقه ای پیدا کرد و دانشمندان را به بررسی راهکارهایی برای مقابله با این مسائل رهنمون شد.
در همین راستا، پژوهشگرانی از دانشگاه الزهرا بمنظور بررسی ابعاد روان شناختی این بیماری، دست به انجام تحقیقی زده اند که در آن به واکاوی تجارب و ادراکات روان شناختی بیماران بهبودیافته کووید ۱۹ پرداخته شده است.
این پژوهش با رویکرد کیفی و روی برخی از بیماران بهبودیافته از ویروس کرونا در استان تهران انجام شده و اطلاعات مورد نیاز آن، بوسیله مصاحبه طراحی شده علمی، جمع آوری شده اند.
نتایج این پژوهش نشان می دهند که تجربه مبتلایان کووید ۱۹ با یکدیگر شباهت ها و تفاوت هایی دارند و آگاهی از این تجربیات به متخصصین و سیاست گذاران کمک می نماید تا از بحران روان شناختی در دوره پساکرونا پیشگیری و افراد جامعه را از نظر روانی برای مواجهه با اپیدمی ها، بهتر آماده کنند.
دراین باره، سحر غفوری، محقق گروه مشاوره و راهنمایی دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه الزهرا و همکارانش می گویند: «در مطالعه ما، تجربه مبتلایان به کووید ۱۹ در ۹ مضمون اصلی و در ۴۸ مضمون فرعی تشریح و تبیین شد. ۹ مضمون اصلی عبارت اند از: واکنش اولیه، تنهایی و نیاز به دریافت شفقت، نتایج منفی بیماری بر سلامت روان، احساس نزدیکی به مرگ، فعالیتهای مؤثر در تاب آوری در مقابل بیماری، سرایت متقابل احوالات روحی بیمار، مراقبان و کادر درمانی، اثر بیماری بر معنا و سبک زندگی پس از طی دوران نقاهت و بهبودی، دل مشغولی در زمینه وظایف و تعهدات و بالاخره، پیشنهادهای کاربردی بیماران بهبودیافته».
به گفته آنها، «مرور پژوهش های صورت گرفته در بیش از یک هزار نفر بیمار مبتلابه کرونا با هدف شناسایی عواملی که در تأثیرپذیری افراد نقش دارند و سبب برچسب خوردن از طرف اجتماع می شوند، نشان داده است عوامل مؤثر در تأثیرپذیری روان شناختی عبارت اند از سن، جنس، تحصیلات، پایگاه اقتصادی، سیستم پشتیبانی وضعیت سلامت و منابع اطلاعاتی».
آن ها می افزایند: «همچنین عوامل مؤثر در برچسب اجتماعی عبارت اند از محیط زیست، سابقه بیماریهای مزمن زمینه ای، تبعیض، قرنطینه کردن خود و برداشت مردم از منابع مؤثر خبری. بر این اساس، سوگیری های اجتماعی نسبت به افراد بیمار می تواند ناشی از تأثیر اخبار و تصویر رسانه ها باشد و برای کاهش تأثیر جهانی روان شناختی و برچسب اجتماعی منفی در وضعیت همه گیری کووید ۱۹ لازم است تحقیقات بیشتری برای درک این پدیده انجام شود».
بر اساس یافته های این پژوهش، باوجود تمام مطالب ذکرشده، خیلی از پژوهشگران مثبت گرا در جهان معتقدند که مردم خواهند توانست بحران شیوع اپیدمی کووید ۱۹ را نیز مانند حوادث دیگری که در گذشته با آن روبرو شده اند، به خوبی پشت سر بگذارند و تاب آور و مقاوم تر شوند. پژوهش هایی که در مورد تأثیرات واقعه ۱۱ سپتامبر صورت گرفته، درستی این فرضیه را نشان می دهند.
این نتایج را «فصل نامه پژوهش های مشاوره» در قالب مقاله ای علمی پژوهشی منتشر نموده است. این نشریه متعلق به انجمن مشاوره ایران است.
منبع:

1400/05/31
23:49:50
5.0 / 5
276
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما