فعالیت ضد قارچی عصاره دو گیاه شاهدانه و گزنه

فعالیت ضد قارچی عصاره دو گیاه شاهدانه و گزنه به گزارش مطب نما در یک مطالعه فعالیت ضد قارچی دو گیاه شاهدانه و گزنه مورد بررسی قرار گرفت.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، درمان معمول بیماری های قارچی، استفاده از داروهای ضد قارچ است که در بعضی موارد این داروها عوارض جانبی به نسبت زیادی دارند. وجود چنین مسائلی سبب شده است که محققین در صدد یافتن ترکیباتی باشند که اثرات بهتر و عوارض جانبی کمتری داشته باشند.

بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با انجام یک مطالعه فعالیت ضد قارچی دو گیاه سیاهدانه و گزنه را بررسی کردند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که این دو گیاه اثر ضد قارچی مناسبی در مقابل گونه های قارچی بررسی شده از خود نشان دادند. عصاره هیدروالکلی سیاهدانه اثر ضد قارچی بهتری بر روی گونه های «کاندیدا» از خود نشان داد. بررسی تأثیر گیاه گزنه نشان داد که استفاده از این گیاه به دو روش (سوکسله و خیساندن)، اثر ضد قارچی یکسانی دارد.

اثبات فعالیت ضد قارچی عصاره هیدروالکلی سیاهدانه و گزنه بر روی قارچ های مورد نظر، این امیدواری را بوجود می آورد تا بتوان این گیاهان یا ترکیبات آنرا بعنوان یک داروی ضد قارچی مناسب با عوارض جانبی احتمالی کمتر مد نظر داد و با انجام تحقیقات بیشتر بعنوان جایگزینی برای داروهای ضد قارچی با عوارض قابل توجه، مورد استفاده قرار داد.

پژوهشگران این مطالعه معتقدند که دستاورد این پژوهش می تواند در اختیار مسئولین بهداشتی-درمانی قرار گیرد و ترکیبات موثرتر بر ضد عوامل قارچی یاد شده، به آنها معرفی شود.

به گفته این محققین؛ باید تحقیقات جامع تری در مورد شناسائی و آنالیز مواد تشکیل دهنده عصاره این گیاهان و بررسی اثرات ضد قارچی آنها بر روی سایر عوامل قارچی، انجام گیرد. همینطور پژوهش های بیشتری باید برای تایید مواد موثره ضد قارچی موجود در عصاره ها انجام گیرد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی اثرات ضد قارچی عصاره هیدروالکلی سیاهدانه و گزنه بر روی عوامل قارچی جدا شده از نمونه های بالینی» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و دکتر علی ناصری، دکتر آذر پورنجفیان، حسن رخشنده، عبدالمجید فتی، منور افضل آقایی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.
1400/05/19
00:00:27
5.0 / 5
300
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما