امید به بهبود درمان های ناباروری با بررسی ژن های موثر بر آغاز یائسگی

امید به بهبود درمان های ناباروری با بررسی ژن های موثر بر آغاز یائسگی به گزارش مطب نما متخصصان علوم پزشکی انگلیس با انتشار مطلبی در نشریه ˮنیچرˮ از شناسایی حدود ۳۰۰ تفاوت ژنتیکی خبر دادند که بر سن آغاز یائسگی در زنان تأثیر دارند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، این تفاوت های ژنتیکی می تواند سن تقریبی آغاز یائسگی را پیشبینی و در نتیجه زنانی را که با احتمال یائسگی زودرس مواجهند، شناسایی کند.
یافته های این مطالعه در نشریه نیچر انتشار یافته است. به عقیده این گروه از متخصصان، یافته های جدید می تواند به بهبود درمان های ناباروری منجر شود و همینطور زمینه ای برای مطالعات آتی در مورد جلوگیری از برخی گونه های سرطان و همینطور دیابت نوع ۲ باشد.
دکتر کاترین روت از دانشگاه اکستر و از نویسندگان این مقاله، اظهار داشت: امیدواریم کار ما امکان های تازه ای فراهم آورد که به برنامه ریزی زنان برای آینده کمک نماید.
وی ادامه داد: با کشف علت های ژنتیکی بسیار بیشتری که سبب تغییر زمان یائسگی می شوند، نشان داده ایم که می توانیم پیشبینی نماییم کدام زنان امکان دارد زودتر یائسه شوند و در نتیجه، برای طبیعی حامله شدن گرفتار مشکل و سختی باشند و چون ما با تفاوت های ژنتیکی متولد می شویم، می توانیم این اطلاعات را به زنان جوان بدهیم.
در این تحقیق، پژوهشگران داده های ژنتیکی جمع آوری شده از ۲۰۱ هزار و ۳۲۳ زن اروپایی تبار و ۸۰ هزار زن از جنوب شرق آسیا در زیست بانک بریتانیا (UK Biobank) را بررسی کردند.
آنها همینطور از موش های آزمایشگاهی استفاده کردند تا آثار برخی ژن ها بر عمر باروری و تولیدمثل این جونده ها را بررسی نمایند.
این متخصصان همینطور برخی آثار یائسگی زودرس یا دیررس بر سلامت را بررسی نموده اند.
یافته های آنها نشان داده است که یائسگی زودهنگام به علل ژنتیکی خطر مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ را زیاد می کند و با تحلیل سلامت استخوان و افزایش احتمال شکستگی استخوان مرتبط می باشد.
به گزارش ایندیپندنت، اما از طرفی، یافته ها از آن حکایت می کند که یائسگی زودهنگام خطر مبتلا شدن به برخی انواع سرطان مانند سرطان تخمدان و سرطان سینه را می کاهد.
منبع:

1400/05/18
10:09:59
5.0 / 5
348
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما