پژوهشگران یك مطالعه عنوان كردند

تأثیر طراحی خیابان ها بر میزان وقوع جرم

تأثیر طراحی خیابان ها بر میزان وقوع جرم به گزارش مطب نما در یک پژوهش در مورد نقش عوامل محیطی موثر بر جرائم شهر تهران، عنوان شد که روشنایی خیابان، فرسودگی بافت، تنوع کاربری و کیفیت معابر شهری می تواند بر میزان جرائم شهری موثر باشند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، برخی مکان های شهری به علت ساختار کالبدی خاص و همینطور خصوصیت های اجتماعی-اقتصادی ساکنان آن، امکان و فرصت بیشتری برای وقوع جرم دارند. در مقابل برخی مکان ها، مانع و بازدارنده فرصت های مجرمانه هستند. بنابراین بزهکاران در انتخاب محل بزهکاری خود به دنبال کم خطرترین و مناسب ترین فرصت ها و شرایط مکانی برای ارتکاب عمل مجرمانه اند.

شهر تهران با فاصله قابل توجهی از دیگر شهرهای کشور، رشدی شتابان داشته و به علت شرایط خاص با ناهنجاری های اجتماعی زیادی مواجه می باشد. میزان جرائم ارتکابی در بخش مرکزی شهر تهران که به صورت تقریبی شامل منطقه 12 و بخشی از منطقه 11 شهرداری است، خیلی بیشتر از سایر مناطق شهری است.

بر همین اساس؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه عوامل محیطی موثر بر جرائم شهری را در محدوده میدان امام خمینی تهران بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه و گردآوری داده های مورد نیاز، از اسناد و مدارک و همینطور مشاهده و برداشت های میدانی استفاده شد. همینطور برای تکمیل اطلاعات، با استفاده از پرسش نامه، نظرات 30 نفر از افراد خبره؛ شامل اعضای هیئت علمی دانشگاه ها در رشته مدیریت، برنامه ریزی و طراحی شهری، مدیران اجرایی حوزه های مختلف شهری، کارشناسان شهرسازی شهرداری منطقه 12 تهران و کارشناسان دفاتر نوسازی این منطقه مورد بررسی قرار گرفت. این بررسی در چهار حوزه کاربری زمین، حرکت و دسترسی، کالبدی و منظر شهری، انجام شد.

زیر معیارهای بررسی شده در حوزه «نظام کاربری زمین» شامل وضعیت کاربری اراضی، زمان فعالیت کاربری، کاربری های اوقات فراغت، عملکرد و فعالیت کاربری، قلمرو مکانی محیط بود. نظام حرکت و دسترسی هم با بررسی زیر معیارهایی نظیر شبکه حرکت سواره و پیاده، دسترسی ها و ورودی ها، دسترسی به تسهیلات خدماتی، شبکه حمل و نقل عمومی، انجام شد. فرم کالبدی منطقه هم از راه استخوان بندی فضایی، الگو و شکل بافت، فرسودگی بافت، نظام بلوک و قطعه بندی زمین و محصوریت گذرها بررسی گردید. همینطور بررسی نظام منظر شهری شامل روشنایی محیط، مبلمان شهری، کانون ها و کریدورهای دید، جداره های فضای شهری، خوانایی محیط و کیفیت کف پوش بود.

در بررسی های این مطالعه عنوان شد که «روشنایی محیط» بعنوان یکی از مؤلفه های منظر شهری در کاهش وقوع جرائم شهری تأثیرگذار است. همینطور «فرسودگی بافت» بعنوان یکی از مؤلفه های کالبدی شهری در افزایش وقوع جرائم شهری مؤثر است. «تنوع کاربری های گوناگون» بعنوان یکی از مؤلفه های کاربری زمین در کاهش وقوع جرائم شهری مؤثر است و افزایش «کیفیت شبکه معابر» می تواند بعنوان یکی از مؤلفه های حرکت و دسترسی در کاهش وقوع جرائم شهری تأثیرگذار باشد.

در انجام این تحقیق؛ سید خلیل سید علی پور؛ عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی و مریم عشقی؛ کارشناس ارشد شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بهار سالجاری به صورت مقاله علمی با عنوان «تحلیل عوامل محیطی موثر بر میزان جرائم شهری در جهت خلق فضایی ایمن و پیاده مدار» در فصل نامه پژوهش های اطلاعاتی و جنایی زیر نظر دانشگاه علوم انتظامی امین، انتشار یافته است.

منبع:

1400/05/11
12:16:52
5.0 / 5
190
تگهای خبر: بافت , خدمات , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما