در مركز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری بررسی شد

بی اختیاری ادراری زنان و كیفیت رابطه جنسی

بی اختیاری ادراری زنان و كیفیت رابطه جنسی بررسی نوعی عمل جراحی برای درمان بی اختیاری ادراری زنان نشان داد که این نوع جراحی نه فقط عوارضی برای بیمار ایجاد نمی کند؛ بلکه می تواند کیفیت رابطه جنسی فرد را نیز افزایش دهد.دکتر سید فرزاد علامه در گفت و گو با ایسنا، در خصوص مسئله بی اختیاری ادراری در زنان اظهار داشت: این مسئله در زنان، به ویژه بانوانی که چند مرتبه زایمان داشتند، مشکلی شایع است. شایع ترین نوع بی اختیاری ادراری، بی اختیاری استرسی است که با سرفه، عطسه، خندیدن و بلند کردن بار سنگین ایجاد می شود و در حد چند قطره اتفاق می افتد و از نظر بهداشتی و اجتماعی می تواند برای فرد مشکل بوجود آورد.

پژوهشگر مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که اخیراً مطالعه ای با موضوع بی اختیاری ادراری در زنان منتشر نموده است، عنوان کرد: نوع دیگری از بی اختیاری، بی اختیاری فوریتی است که فرد ناگهان احساس ادرار می کند و در زمان رساندن خود به سرویس بهداشتی، ممکنست گرفتار بی اختیاری شود. این دو نوع، شایع بی اختیاری ادراری در خانم ها هستند که نوع اول شیوع بیشتری دارد و در زمان میان سالی و پیری، نوع دوم شیوع بیشتری دارد. بسیاری اوقات این دو نوع بی اختیاری ادراری با هم بروز پیدا می کند.

وی اضافه کرد: برای درمان بی اختیاری استرسی چند درمان وجود دارد: درمان ابتدایی تغییر سبک زندگی، کاهش مصرف مایعات، جلوگیری از پرشدن مثانه و کوتاه کردن فواصل بین دستشویی رفتن و کاهش مصرف موادی که موجب تحریک مثانه می شود، مانند کافئین، اسیدها و... است.

علامه افزود: قدم بعدی استفاده از فیزیوتراپی های کف لگن شامل ورزش ها و استفاده از وسایلی مانند بیوفیدبک است که موجب تقویت عضلات کف لگن و درمان بی اختیاری ادراری می شود. استفاده از داروها نیز روش دیگری برای بهبود این مشکل است که تنها یک دارو را می توان برای آن تجویز کرد.

وی اضافه کرد: در صورتیکه این اقدامات شکست بخورد، قدم نهایی جراحی است. جراحی های کم تر تهاجمی و جراحی های باز و با برش بزرگ تر برای درمان این مشکل وجود دارد. استفاده از «مش های سنتتیک» یکی از جراحی های کم تر تهاجمی هستند که موفقیت بالای ۹۵-۹۶ درصد دارند. برای درمان بی اختیاری، قدم به قدم از روش های مختلف استفاده می شود در صورتیکه در هر مرحله شکست داشته باشیم به مرحله بعد می رویم. با عمل جراحی تقریباً تمامی بیماران بهبود پیدا می کنند.

استادیار جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی با اشاره به سبب انجام مطالعه درباب بی اختیاری ادارای افزود: در جراحی های افتادگی های ارگان های لگنی، مثل افتادگی مثانه گاهی اوقات از «مش های سنتتیک یا صناعی» استفاده می شود تا افتادگی را به سمت بالا هل بدهند تا افتادگی عود بیشتری پیدا نکند. مطالعات اخیر نشان داده بود که مش هایی که در این اعمال جراحی استفاده می شوند، فرد را گرفتار عوارضی می کند که این عوارض موجب اختلال در کیفیت زندگی فرد می شود. این عوارض می تواند در کارهای جنسی نمود پیدا کند و ممکنست موجب دردهای لگنی و یا جابه جا شدن مش، خروج از واژن و یا ورود به مجرای ادراری و مشکلات ادراری شود. برای همین استفاده از این مش ها کم تر شده و پزشکان آنها را کنار می گذارند.

وی افزود: این نگرانی وجود داشت که استفاده از این مش ها برای درمان بی اختیاری ادراری، چنین عوارضی را نیز بوجود آورد. بنا بر این در سالهای اخیر توجه پژوهشگران به بررسی عوارض این درمان ها بیشتر شده است. ما نیز در بیمارانمان این مساله را بررسی کردیم و فعالیت جنسی این بیماران را قبل و پس از تعبیه مش ها، ارزیابی کردیم.

عضو هیئت علمی گروه اورولوژی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباب شیوه انجام این تحقیق توضیح داد: ما جهت بررسی این مساله از پرسش نامه استاندارد استفاده کردیم و به مدت شش ماه پیگیری انجام دادیم و بیماران قبل از عمل و شش ماه بعد از عمل پرسش نامه را پر کردند. دلیل وقفه شش ماهه این بود که مدتی از عمل بگذرد تا بیمار فعالیت جنسی اش را شروع کند و عوارض میان مدت مش ها مشخص شوند.

وی با اشاره به نتایج به دست آمده از این مطالعه، افزود: در این بررسی مشاهده کردیم که موفقیت این عمل مانند مطالعاتی که قبل از این انجام شده، بالا است و تمام بیماران بعد از جراحی تعبیه مش، بی اختیاری ادراری نداشتند و بطور کامل بهبود یافته بودند.

علامه در ادامه تشریح کرد: بیماران گرفتار بی اختیاری ادراری، از نظر کیفیت رابطه جنسی گرفتار مشکل هستند؛ چونکه در هنگام رابطه جنسی این ترس را دارند که گرفتار بی اختیاری شوند و یا بوی ادرار وجود داشته باشد. همین طور ادراری که از فرد خارج می شود، می تواند موجب تغییرات بافتی و ایجاد خشکی و التهاب شود و کیفیت رابطه را کم تر کند.

وی اشاره کرد: بررسی های این مطالعه نشان داد که کیفیت رابطه جنسی افراد شش ماه بعد از عمل جراحی افزایش می یابد. همین طور بعد از این عمل جراحی عوارض جدی به وجود نیامد و جابه جایی مش ها اتفاق نیفتاده است.

این پژوهشگر اضافه کرد: از بین ۴۱ بیمار بررسی شده، تنها در دو بیمار درد جدید در ناحیه لگن به وجود آمده بود که بگفته آنها، این درد قابل تحمل بود و کیفیت زندگی آنها را مختل نکرده بود. این افراد از اینکه بی اختیاری ادراری شان بهبود پیدا کرده بود، احساس رضایت داشتند. ما نتیجه گیری کردیم که استفاده از این مش ها برای بی اختیاری ادراری نه فقط عوارض جدی ایجاد نمی کند، بلکه می تواند کیفیت رابطه جنسی را نیز بهتر کند.

استادیار جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی با اشاره به پیشینه این مطالعه اظهار داشت: چون این مساله بتازگی مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته، در ایران مطالعه ای درباب این شیوه درمان انجام نشده بود ولی تعداد محدودی مطالعه مشابه در جوامع دیگر وجود داشت. البته در مورد میزان موفقیت این عمل جراحی، مطالعات مختلفی انجام شده است ولی در مورد عوارض آن به ویژه مشکلاتی که در رابطه جنسی ممکنست بوجود آورد، مطالعات زیادی انجام نشده است.

وی در آخر به این نکته اصرار کرد که مطالعاتی که روی عوارض این مش ها انجام شده، عوارض جدی را گزارش نکرده اند و بنظر می رسد نگرانی هایی که درباب مش هایی که در افتادگی های لگنی استفاده می شود، وجود دارد را نمی توان به این مش ها تعمیم داد و همچنان این مش ها قابلیت استفاده را دارند.

نتایج به دست آمده از این مطالعه بصورت مقاله ای با عنوان «Sexual Function Before and After Mid‑Urethral Sling Procedurefor Stress Urinary Incontinence» در نشریه زنان و مامایی هند (The Journal of Obstetrics and Gynecology of India) انتشار یافته است.

در انجام این مطالعه فرزاد علامه از مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه شهید بهشتی، شهرزاد زاده مدرس از واحد توسعه تحقیقات بیمارستان آموزشی مهدیه، پرهام پولادگر، سام الهیاری، ملیکا علاءالدینی و ملیحه نصیری پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با یکدیگر مشارکت داشتند.
1400/05/07
21:27:31
5.0 / 5
268
تگهای خبر: آموزش , بافت , بانوان , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما