سرعت شرط اثربخش بودن درمان سكته قلبی حاد

سرعت شرط اثربخش بودن درمان سكته قلبی حاد مطب نما: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی زابل با انجام مطالعه ای عنوان کردند که مهم ترین نکته در سیر درمان و نتیجه درمان بیماران سکته قلبی حاد، رفتن به موقع به مراکز و درمان مناسب و سریع بیماران است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، سکته قلبی حاد یکی از شایع ترین تشخیص ها در بیماران بستری در سطح جهان بوده و مرگ ومیر قابل توجهی را به خود اختصاص می دهد. شایع ترین استراتژی برای درمان بیماران سکته قلبی حاد، بخصوص در مراکز کوچک تر، درمان ترومبولیتیکی است.

ارتقای فرهنگ بهداشتی جامعه و تجهیز اورژانس ۱۱۵ تأثیر مهمی در کاهش زمان تاخیر بیمارستانی دارد، ولی در سراسر دنیا میزان موفقیت در کاهش زمان تاخیر بیمارستانی، کمتر بوده است. بنابراین بیشترین تاکید باید روی کاهش تاخیر داخل بیمارستانی صورت پذیرد.

بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی زابل با انجام یک مطالعه، ۷۲ نفر از بیماران سکته حاد قلبی را از زمان ورود به بیمارستان تا شروع درمان مورد بررسی قرار دادند.

نتایج پژوهش نشان دهنده این است که مهم ترین نکته در سیر درمان و نتیجه درمان این بیماران، رفتن به موقع به مراکز و درمان مناسب و سریع بیماران است.

از آن جایی که در اغلب کشورها موفقیت تاخیر بیمارستانی، بیشتر از کاهش تاخیر خارج بیمارستانی بوده است؛ ازاین رو پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد می کنند بعد از مجزا کردن اورژانس بیماران قلبی از سایر بیماران و انجام آموزش های لازم به پزشکان اورژانس، مجدداً مطالعه ای در این خصوص از بیماران سکته حاد قلبی صورت گیرد.

همچنین مجهز کردن بیمارستان امام خمینی زابل به بخش مراقبت های ویژه هم می تواند به پایین آوردن زمان ورود بیمار به بیمارستان تا شروع درمان کمک نماید، چونکه این بیماران بعد از تشخیص به بیمارستان امیرالمومنین اعزام می شوند.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی فاصله زمانی بین شروع علایم بالینی تا دریافت استرپتوکیناز در مبتلایان به سکته قلبی حاد بیمارستان امیرالمومنین زابل در سال ۱۳۹۲» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و جواد افشاری، زهره محمودی و عباسعلی رمضانی از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی زابل در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.

منبع:

1400/04/30
23:13:52
5.0 / 5
284
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما