نتایج یك تحقیق مشترك نشان داد

كامیون های سنگین عامل انتشار كربن سیاه در تهران

كامیون های سنگین عامل انتشار كربن سیاه در تهران نتایج تحقیق مشترک پژوهشگران دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه ویسکانسین مدیسون آمریکا و شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان داده که میزان انتشار کربن سیاه در تهران به طور عمده از منابع محلی است و غلظت آنها تا حد زیادی تحت تاثیر انتشار وسایل نقلیه دیزلی همچون کامیون های سنگین در شهر تهران است.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، پژوهشی در زمینه بررسی منابع انتشار و تجزیه و تحلیل دامنه تأثیر ذرات کربن سیاه توسط محققان دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه ویسکانسین مدیسون آمریکا و شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران انجام شد. نتایج این پژوهش در خرداد ماه در نشریه معتبر Science of the Total Environment انتشار یافته است.

طرح پژوهشی مذکور توسط دکتر بیژن یگانه، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست؛ دکتر رضا بشیری خوزستانی، پژوهشگر پسا دکتری دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست؛ مهندس احمد طاهری، مدیر واحد سنجش در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران و پروفسور جیمی شاور، عضو هیات علمی دانشگاه ویسکانسین مدیسون آمریکا انجام شده است.

در این پژوهش، از داده های سه سال گذشته چهار ایستگاه پایش کربن سیاه متعلق به شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران استفاده شد. نتایج اندازه گیری غلظت کربن سیاه در یک ایستگاه پایش می تواند تا حد زیادی تحت تاثیر منابع انتشار در مقیاس محلی، متوسط و بزرگ قرار گیرد. بنابراین در خلال مراحل تحقیقات، مقادیر غلظت کربن سیاه اندازه گیری شده از منابع مختلف در مقیاس های مکانی متعدد در هر ایستگاه به صورت کامل مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. نتایج این تحقیق نشان داده که میزان انتشار کربن سیاه در تهران به طور عمده از منابع محلی است و غلظت آنها تا حد زیادی تحت تاثیر انتشار وسایل نقلیه دیزلی همچون کامیون های سنگین در شهر تهران است.

بررسی های انجام شده نشان داده که غلظت کربن سیاه حتی در مقیاس های کوچک جغرافیایی هم می تواند تفاوت قابل ملاحظه ای داشته باشد. این تفاوت قابل توجه را میتوان به میزان انتشار مختلف از منابع در مقیاس های متنوع مکانی نسبت داد.

نتایج این مطالعه نشان داده که بیشتر از ۶۰ درصد کربن سیاه انتشار یافته در شهر تهران در مقیاس شهری که امکان دارد تا فواصل بزرگتر تا ۵۰ کیلومتری را هم دربرگیرد، تولید می شوند. این در شرایطی است که منابع محلی (در مقایس مکانی ۵ کیلومتری) سهمی کمتر از ۴۰ درصد انتشار کل کربن سیاه در شهر تهران را به خود اختصاص می دهند. محققان دلیل پدیده حاضر را انتشار و پراکندگی آلودگی از گستره وسیعی از منابع آلاینده واقع در فواصل مکانی دورتر از محدوده شهری تهران و اثرپذیری کیفیت هوای شهر از این منابع می دانند.

منبع:

1400/04/20
13:23:05
5.0 / 5
563
تگهای خبر: تولید , شركت , كیفیت , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما