پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم اعلام كرد

نقش تغییرات ژنتیكی در بروز بیماری های قلبی

نقش تغییرات ژنتیكی در بروز بیماری های قلبی محققان با انجام مطالعه ای دریافتند ارتباط مستقیمی میان برخی تغییرات ژنتیکی و بروز بیماری های قلبی یافت شده است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در دهه های گذشته به علت ارتقای سطح بهداشت، بیماری های غیرواگیر، عمده ترین علل مرگ و میر در جوامع بشری به حساب می آیند. حتی در دوران اوج شیوع بیماری کووید 19، هنوز بیماری های قلبی و عروقی حرف اول را در میان عوامل مرگ و میر در جهان می زنند.
اگر رجوع ای به آمار داشته باشیم می بینیم که روزانه 378 مورد مرگ در ایران بر اثر بیماری های قلبی رخ می دهد. در مجموع میتوان گفت ۳۹.۳ درصد مرگ ها در کشور بر اثر بیماری های قلبی و عروقی است و همینطور بیشتر از 17 میلیون مرگ در هر سال در جهان به علت بیماری های قلبی و سکته های مغزی اتفاق می افتد.
ولی غیر از عوامل شناخته شده محیطی که سبب افزایش بروز و شیوع تصلب شرائین بعنوان عامل اصلی زمینه ساز مشکلات قلبی عروقی شده است، آیا عوامل وراثتی هم در این خصوص نقش دارند؟ این پرسشی است که پیش روی پژوهشگران است چون که درصورت شناخت عوامل وراثتی، میتوان با شناسایی افراد در معرض خطر، از عواقب ناگوار پیشگیری کرد.
مرکز تحقیقات سلولی مولکولی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم در جستجوی یافتن پاسخی برای این پرسش، با استفاده از اطلاعات مطالعه کاردیومتابولیک تهران که بر مبنای نتایج قلبی عروقی مطالعه قند و لیپید تهران طراحی شده، مبادرت به بررسی ژنتیکی مبتلایان به این بیماری کرده است.
دکتر مریم دانش پور، مجری این طرح، در اینباره اظهار داشت: با بهره مندی از اطلاعات دموگرافیکی و ژنتیکی این افراد، ارتباط مستقیمی میان برخی تغییرات ژنتیکی و بروز بیماری قلبی یافت شده است.
این عضو هیات علمی تصریح کرد: نتایج حاصل از این پژوهش نشان داده جمعیت ایرانی از نظر حاملین این تغییرات ژنتیکی بر مبنای جنسیت متفاوت بوده و مستعد مبتلا شدن به بیماری قلبی هستند.
بنا بر اعلام پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، گرچه این اطلاعات ابتدایی و در آغاز راه است ولی تکمیل آن طی پژوهش های آتی، با عنایت به تفاوت های ژنتیکی و جنسیتی به تشخیص دقیق تر بیماری های قلبی کمک کرده و می تواند گره بزرگی از مشکلات بهداشتی و سلامت جامعه باز کند.
منبع:

1400/04/19
18:56:45
5.0 / 5
530
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما