مطب نما منتشر كرد: آخرین مقررات سفر به ایران

سفر از 12 كشور به ایران ممنوع گردید

سفر از 12 كشور به ایران ممنوع گردید مطب نما: در آخرین به روز رسانی مقررات سفر به ایران، ورود از 12 کشور ممنوع و محدودیت ها برای مسافران ورودی از 24 کشور دیگر بیشتر شد. همین طور شرط تست پی سی آر (PCR) برای مسافران واکسینه شده برداشته شد.


معاون گردشگری درباره آخرین تصمیم های گرفته شده برای تردد مسافری بین ایران و سایر کشورها، به آخرین دستورالعمل ستاد ملی کرونا پیرو تصمیم وزارت بهداشت اشاره نمود و به ایسنا اظهار داشت: هم اینک مرزها برای ترددهای بین المللی با رعایت پروتکل ها باز است و تردد هم انجام می شود. ایرانی های خارج از کشور و اتباعی که به روادید نیاز ندارند، نیز محدودیتی برای سفر به ایران ندارند. ضمن اینکه روادید کاری، دانشجویی و درمان (گردشگری سلامت) برای اتباع بیگانه صادر می شود. برای ازسرگیری صدور روادید گردشگری از نیمه دوم تیرماه نیز قول داده شده است.
او درباره شرایط سفر ایرانیها به خارج از کشور نیز اظهار نمود: سفرها و تورهای خروجی برمبنای مقررات حاکم در کشورهای مقصد انجام می شود.
تیموری با اشاره به دستورالعملی که در رابطه با مقررات سفر به ایران بتازگی ابلاغ گردیده است، اظهار داشت: برای ساماندهی ترددهای بین المللی در مرزها، دستورالعملی با محوریت وزارت کشور و حضور دستگاه های مرتبط همچون وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تهیه شد که محتوای آن در اصل، قسمتی از مفاد آن دستورالعمل (پروتکل سفر به ایران) است که به مصوبه ستاد ملی کرونا نیاز نداشت و وقتی عنوان شد، تاییدیه کمیته امنیتی و انتظامی ستاد کرونا را گرفت و قرار شد اجرائی شود که بلافاصله همان موقع ابلاغ گردید.
او افزود: بخش دیگر این دستورالعمل همچون صدور روادید گردشگری که به ابطال مصوبه قبلی ستاد کرونا (ممنوعیت صدور روادید گردشگری_فروردین ۹۹) نیاز داشت، در نوبتِ طرح و تصویب در جلسه اصلی کرونا قرار گرفت.
معاون گردشگری در ادامه محتوایِ دستورالعملِ «به روز رسانیِ لیست کشورها از نظر مقدار گردش سویه جهش یافته ویروس کرونا» را که از طرف علیرضا رئیسی ـ معاون وزیر بهداشت ـ ابلاغ گردیده در اختیار ایسنا قرار داد که با تاکید بر تشدید مراقبت ها در مبادی مرزی هوایی و دریایی، لیست کشورها بر طبق شیوع و بروز ویروس جهش یافته نیز به سه دسته زیر تقسیم شده است:
کشورهای ویژه (کشورهای دارای سویه جهش یافته)، پذیرش مسافر از این کشورها بطور مستقیم و غیرمستقیم تا اطلاع ثانوی ممنوع می باشد. ورود دیپلمات ها و ماموران دولتی و نمایندگان سازمان های بین المللی منوط به تایید وزارت امور خارجه با رعایت پروتکلهای ابلاغی است. این کشورها در حال حاضر شامل بوتسوانا، برزیل، اسواتینی، هندوستان، اسوتو، مالاوی، موزامبیک، نپال، افریقای جنوبی، اوروگوئه، زامبیا و زیمبابوه است.
کشورهای پرخطر (کشورهایی با بروز بالای بیماری) ، سفرهای مستقیم و غیرمستقیم از این کشورها برقرار است، اما مسافران ورودی از این کشورها علاوه بر تست منفی پی سی آر از نظر کرونا در مبدأ (با مهلت ۹۶ ساعت) لازم است در هنگام ورود تحت بررسی آزمایشگاهی باردیگر (تست پی سی آر) قرار گیرند. رعایت پروتکل ابلاغیِ مراقبت مرزی هوایی ـ دریایی الزامی است. لیست این کشورها در حال حاضر شاملِ آرژانتین، بحرین، بولیوی، کیپ ورد، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، اکوادور، مصر، کویت، لیتوانی، مالزی، مالدیو، مغولستان، نامیبیا، پاراگوئه، پرو، سیشل، سریلانکا، سودان، سوریه، تانزانیا، ترینیداد و تونس است.
سایر کشورها در حال حاضر منع تردد سفر نداشته و تست پی سی آر منفی از کشور مبدأ با مهلت ۹۶ ساعت، برای ورود به کشور کفایت می کند. غربالگری علامتی (مراقبت سندرومیک) برای این گروه صورت خواهد گرفت و در صورت نیاز، تست پی سی آر باردیگر به عمل خواهد آمد.
تبصره ۱- مسافران ورودی از کشورهای اروپایی همانند سایر مسافران باید تست پی سی آر منفی از کشور مبدأ با مهلت ۹۶ ساعت قبل را همراه داشته باشند. برای افرادی که دو نوبت واکسن تزریق کرده اند و ۱۵ روز از دوز دوم گذشته باشد، با داشتن کارت واکسیناسیون اقدام دیگری لازم نیست. افرادی که واکسن دریافت نکرده اند یا واکسیناسیون ناقص دارند باید در بدو ورود تست پی سی آر از آنها گرفته شود و تا زمان جواب در منزل در قرنطینه باشند.
تبصره ۲ - در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۲/۲۴ قرار شد چنان چه کشورهای همسایه در گروه پرخطر قرار گیرند در بدو ورود، پی سی آر منفی با مهلت ۹۶ ساعته، عرضه کنند و در بدو ورود مراقبت سندرومیک به عمل آید. فقط در صورت علامت دار بودن از آنها تست پی سی آر باردیگر به عمل خواهد آمد.
تبصره ۳ - برای مسافران ترانزیت هوایی و جاده ای، وجود تست پی سی آر منفی با مهلت ۹۶ ساعت از مبدأ کفایت می کند.
تبصره ۴ - برای مسافران ورودی از مرزهای زمینی پی سی آر منفی با مهلت ۹۶ ساعت و در صورت ورود از کشورهای پرخطر، تست رپید (سریع) و در صورت لزوم، تست پی سی آر باردیگر صورت خواهد گرفت.
تبصره ۵ - تردد مسافران ترانزیت آذربایجانی برای رفت و آمد روزانه بوسیله خاک ایران (ورود و خروج از مرز جلفا و مرز بیله سوار) با رعایت پروتکلهای بهداشتی و بدون ارائه تست بدون مانع است.
تبصره ۶ - برقراری سفرهای جاده ای با ناوگان حمل و نقل عمومی در مسیرهای بین المللی بین ایران و کشورهای همسایه با رعایت پروتکلهای بهداشتی و ارائه تست پی سی آرِ منفی با اعتبار ۹۶ ساعت در بدو ورود بدون مانع است.
منبع:

1400/04/11
15:44:28
5.0 / 5
364
تگهای خبر: امنیت , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما