در میزگرد بررسی چالش های مشاركت مردمی در طرح های منابع آب مطرح شد؛

سدهای كاریكاتوری در لرستان

سدهای كاریكاتوری در لرستان مطب نما: لرستان لرستان با وجود داشتن 12 هزار میلیارد مترمکعب روان آب با بحران آب مواجه نیست بلکه از بحران مدیریت منابع آب رنج می برد.


افت شدید منابع آبی در لرستان سبب خشک شدن چشمه ها، قنوات، آبخوان ها و رودخانه ها و بحران خشکسالی شده که این مهم زندگی افراد زیادی را در وضعیت قرمز آب قرار داده است، بگفته برخی کارشناسان خیلی از شهرهای استان از مرز بحران آب عبور کرده و گرفتار تنش شده اند؛ حتی در مواردی افت سطح آب های زیرزمینی سبب نشست زمین شده که مصداق آن ممنوعه اعلام کردن دشت کوهدشت و رومشکان بوده است چونکه سفره های آب زیرزمینی خیلی از مناطق توان آبیاری محصولات آبدوست را ندارد که در این زمینه ضرورت دارد متولیان آب برای بهبود منابع آبی و مدیریت صحیح آن تدابیر لازم را اندیشیده و قدم های موثری بردارند.
باتوجه به اهمیت موضوع آب، میزگرد "بررسی چالش های مشارکت مردمی در طرح های منابع آب لرستان" با حضور کارشناسان و اساتید دانشگاهی در ایسنا انجام شد.

ضرورت ظرفیت ­سازی در بخش­ های خصوصی و تعاونی­ ها بمنظور مدیریت منابع آب در لرستان
در این میزگرد پروانه نژادسبزی، یکی از پژوهشگران حوزه آب اظهار نمود: بخش آب در ایران با سه مشکل اساسی توزیع نامناسب مکانی، زمانی و خشکسالی های متوالی مواجه می باشد.
وی با اعلان اینکه خیلی از مناطق کشور همچون نواحی خشک در سرآغاز تحولات توسعه ای، با رکود قابل توجه منابع طبیعی محیطی همچون دسترسی به منابع آب کافی و پایدار مواجه گشته اند بطوریکه این مسئله فرصت گذاری بوجود آمده برای توسعه این مناطق در جریان پیشرفت کشور را تحت تاثیر جدی قرار داده است، بیان کرد: در این راستا یکی از اهداف طولانی مدت مدیریت راهبردی آب کشور برقراری تعادل بین تقاضای آب و منابع موجود با حداکثر راندمان و کمترین هزینه ممکنست.
این پژوهشگر حوزه آب با اشاره به این که گسترش و تحکیم زمینه مشارکت آگاهانه مردم به ویژه در بهره برداری و مصرف آب، تنها تضمین طولانی مدت برای سودمندی کارهای برنامه ریزی شده در این رابطه به نظر می آید، افزود: در طرح ­های منابع آب باید به ظرفیت­ سازی و ایجاد زیرساخت­ های اجتماعی توجه ویژه شود و به بهره برداران بعنوان عوامل انسانی پروژه ­ها ارزش و اهمیت داده شود.
نژادسبزی عنوان کرد: مشارکت فعالانه بهره ­برداران در تمامی مراحل اجرای طرح ­ها و ظرفیت ­سازی در بخش­ های خصوصی و تعاونی­ ها بمنظور مدیریت طرح­های منابع آب مورد بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی هدف از اجرای طرح ­های مشارکت مردمی در طرح ­های توسعه منابع آب را منظور تامین قسمتی از نیازهای اجرائی پروژه(مشارکت در تصمیم گیری و اجرا)، نیازهای مالی پروژه (مشارکت مردم در هزینه) و بهره برداری مطلوب از تاسیسات احداثی(مشارکت در نگهداری) برشمرد و با اعلان اینکه به طور کلی موانع و مسایل مختلفی بر سر راه مشارکت گسترده و فعال مردم وجود دارد، اشاره کرد: بررسی ­ها نشان می ­دهدکه مشارکت مردمی در طرح های توسعه منابع آب و خاک لرستان ضعیف بوده است؛ تشکل­ های پویا در برخی از نقاط وجود ندارد و بیشتر آنان در حالت منفعل به سر می ­برند.
این محقق بیان کرد: متاسفانه افت شدید منابع آبی درلرستان که با خشک شدن چشمه ها و رودخانه ها همراه بوده، سبب بحران خشکسالی شده و زندگی افراد زیادی را در وضعیت قرمز آب قرار داده است به شکلی که خیلی از شهرستان ­های استان از مرز بحران آب عبور کرده و به تنش رسیده اند.
وی با اعلان اینکه در ۳۰ سال قبل افت آب های زیرزمینی عامل خطر از هم گسیختکی خاک شده و نشست زمین را به همراه داشته است، اضافه کرد: چنانچه در کوتاه مدت احیا و تعادل بخشی نشود، قدرت ذخیره خاک از دست می رود.

سفره های آب زیرزمینی خیلی از مناطق توان آبیاری محصولات آبدوست را ندارد
نژادسبزی با تاکید براینکه افت آب دهی برخی رودخانه­ ها در طولانی مدت بیش از۸۰ درصد بوده و آبدهی سرشاخه ها به سبب افت سفره های زیرزمینی به صفر درصد رسیده است، بیان کرد: سفره های آب زیرزمینی خیلی از مناطق توان آبیاری محصولات آبدوست را ندارد.
وی با اشاره به این که برای بهبود منابع آبی و مدیریت صحیح آب در این استان باید گام جدی برداشته شود، اظهار نمود: دست­یابی به تفاهم و جلب نظرات ذی­نفعان سبب کاهش مقاومت ­های اجتماعی و افزایش همراهی و همکاری بهره ­برداران در جهت تقویت و تجهیز سرمایه ­های اجتماعی و نهادینه کردن مشارکت مردمی می شود.
این پژوهشگر افزود: ذی­ نفعان در قالب تشکل­ ها و تعاونی ها و با بهره گیری از همفکری در امتداد حل مسائل اجرا، به بهره ­برداری و نگهداری شبکه ­ها کمک و به اجرای پروژه­های آب سرعت می بخشند.

رعایت الگوی کشت با حمایت دولت و جهاد کشاورزی از بهره برداران محقق می شود
وی بر شناخت مشکلات و موانع مشارکت آب­ بران و ارائه راهکارها و پیشنهادات توسعه مشارکت ­های مردمی اصرار کرد و اضافه کرد: الگوی کشت زمانی خوب رعایت و محقق می شود که جهاد کشاورزی و دولت به طور تضمینی و با نرخ روز محصولات کشاورزی را خریداری کنند.
نژادسبزی عنوان کرد: باید از طرف دولت مطالعات اجتماعی دقیق انجام و میزان سطح زیر کشت و نوع محصول بررسی و بر این اساس سیاستگذاری شود.
این پژوهشگر اظهار داشت: چنانچه دولت خدمات و تأسیسات خوب مهیا کنند و زیرساخت ها استاندارد باشند مردم هم آب بها را پرداخت می ­کنند.


وی اشاره کرد: باید پس از اتمام طرح در زمان بهره ­برداری به مدت دو سال، بهره­ برداران تحت نظر یک مشاور متخصص باشند و بعد به طور کلی به آنها واگذار شود و پیش از راه اندازی طرح و یا در مرحله زیر ساختی و ساخت، بهره­ برداری آن تعریف و تعیین شود نه این که پس از انجام عملیات راه اندازی و اتمام طرح، به این فکر باشیم که چگونه بهره­ برداری نماییم.
نژادسبزی با اشاره به این که توجه به منابع آبی و الگوی کشت و نصب کنتور هوشمند در مصرف بهینه آب ضروری می باشد، اظهار داشت: اگر دولت در تامین قطعات بهره ­برداری کمک نماید مثلا برای خرید رایزر و آبپاش تسهیلات در اختیار بهره ­برداران بگذارد، آنها به ادامه مشارکت ترغیب خواهند شد؛ همین طور شبکه­ هایی که پمپاژ دارند برای تعرفه برق آنها یارانه ای در نظر گرفته شود تا هزینه برق مصرفی برای بهره ­برداران کم شود.
وی اظهار نمود: اجرای آبیاری ­های نوین باید منطبق با علایق و رضایت مردم و متناسب با شرایط اقلیمی باشد.
این پژوهشگر اشاره کرد: فرهنگسازی، آموزش و اطلاع رسانی مردم را تشویق به همکاری می ­کند و بواسطه طرح­ های آبی زمینهای دیم مشروب و ارزش اراضی کشاورزان ده برابر می شود و این خود ترغیبی برای مشارکت این قشر است.

در لرستان و در بخش کشاورزی اوضاع خوبی به لحاظ منابع آبی نداریم
در ادامه این میزگرد دکتر علی حقی زاده، دانشیار مهندسی منابع آب دانشگاه لرستان درباره ضرورت مدیریت منابع آب هوشمند و سازگار در استان اظهار نمود: مدیریت آب های شرب و کشاورزی دوبال مهم مدیریت مشارکتی منابع آب هستند.
وی با اعلان اینکه استفاده از آب در مصارف خانگی و شخصی بیشترین میزان آب آشامیدنی کشور را در اختیار گرفته است، اضافه کرد: ۹۰ درصد از آب کشور برای مصارف کشاورزی صرف می شود که مدیریت آن در اختیار شرکت مدیریت منابع آب کشور قرار دارد.
این دانشیار مهندسی منابع آب دانشگاه لرستان اشاره کرد: برای تحقق برنامه های توسعه ای کشور در سال ۱۴۰۴ نیازمند تامین منابع آب هستیم و با توجه به این که بخش زیادی از مصارف آب برای حوزه کشاورزی مصرف می شود اما متاسفانه در این راستا اوضاع خوبی نداریم.

الگوبرداری از کشورهای دیگر برای آبیاری کاری اشتباه است
حقی زاده بخشی نگری در زمینه منابع آب را یکی از اشکالات کشور عنوان نمود و با اعلان اینکه متولی ثابت و واحدی در منابع آب وجود ندارد، اشاره کرد: این که در این راستا از کشورهای دیگر الگوبرداری شود کاری اشتباه است و در مدیریت منابع آب باید مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور مدنظر قرار گیرد تا تعادلی ایجاد شود.
نماینده انجمن مهندسی منابع آب ایران با اشاره به این که گذشتگان ما در طول تاریخ ایران با وجود تمامی محدودیت های اقلیمی و با تکیه به ابداعات مختلفی همچون قنوات و آب انبارها توانسته اند شرایط زندگی خودرا در سازگاری با شرایط اقلیمی پیش ببرند، افزود: برمبنای مدیریت مشارکتی آب باید تصمیم سازی، تصمیم گیری و اجرای هر کدام از برنامه های مدیریتی با رویکرد مشارکتی مردم صورت بگیرد.

به دنبال مدیریت آب برای دوره های خشکسالی باشیم
وی اظهار داشت: وقوع خشکسالی و بی آبی در کشور ایران یک واقعیت اقلیمی است، چونکه میانگین بارندگی ها در کشور حدود یک سوم بارندگی جهان است.
حقی زاده اشاره کرد: بحران آب و محدودیت منابع آبی در حال حاضر برای خیلی از کشورها و درآینده ایی نزدیک برای تمام کشورهای جهان بصورت یک معضل جدی باید مورد توجه قرار گیرد. بدین جهت ضرورت دارد به دنبال مدیریت آب برای دوره های خشکسالی بود، نه مدیریت آب در دوره های خشکسالی ؟
این دانشیار مهندسی منابع آب دانشگاه لرستان بر ضرورت پایش و واکاوی دلیلهای بروز بحران آب در لرستان و ارائه راهکارهای مدیریتی و اجرائی به مسئولین ذیربط اصرار کرد و افزود: موضوع عدم اجرای سراسری الگوی کشت بهینه متاسفانه توسط وزارت جهاد کشاورزی تا حالا عملیاتی نشده است و به سبب عدم برنامه ریزی، غالبا هر ساله شاهد اتلاف گسترده محصولات کشاورزی و منابع آب هستیم.

اجرایی کردن سراسری طرح الگوی کشت توسط رییس جمهور منتخب
وی اشاره کرد: لازم است رییس جمهور منتخب بطور جد موضوع اجرائی کردن سراسری الگوی کشت را در دستور کار خود قرار داده و یک سیستم کشاورزی مدرن با حداقل مصرف آب و حداکثر راندمان را عملیاتی کنند.
حقی زاده با اشاره به این که در حوضه آبریز کرخه حجم رواناب در ایستگاه کشکان پلدختر حدود ۵۹ میلیون متر مکعب بوده که نسبت به سال قبل ۳۸ درصد و در مقایسه با متوسط دوره آماری ۷۵ درصد کاهش داشته است، تصریح کرد: حوضه آبریز دز، حجم رواناب در اردیبهشت ماه سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ ایستگاه تیره دورود حدود ۱۶ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به سال قبل ۶۲ درصد کاهش داشته است. همین طور در ایستگاه ماربره دورود حجم رواناب نسبت به سال قبل ۷۱ درصد کاهش داشته است.

کوچک کردن سدها از طرف وزارت نیرو اجحاف در حق لرستان است
این نماینده انجمن مهندسی منابع آب ایران اظهار داشت: آمار تغییرات آبگذری رودخانه امسال از ایستگاه های هیدرومتری نشانگر این است که حجم آبدهی رودخانه های استان ۷۴ تا ۸۳ درصد درمقایسه با زمان مشابه دوره آماری کاهش داشته است.
وی خشکسالی و سیل در لرستان را دو روی یک سکه دانست و با اعلان اینکه لرستان استعداد خوبی برای سدسازی دارد، اشاره کرد: کوچک کردن سدها از طرف وزارت نیرو اجحاف در حق لرستان است؛ ساخت سدهای کاریکاتوری پایمال کردن حق لرستان است.
حقی زاده با طرح این سوال که چرا در استانی که ۱۲ درصد آب های سطحی کشور در آن جریان دارد حجم سدهای تولید شده آن ۴ دهم درصد است؟ اشاره کرد: این با کدام معیار عدالت مندانه هم خوانی دارد؟
این دانشیار مهندسی منابع آب دانشگاه لرستان افزود: میزان اراضی آبی کشور ۴۶ درصد بوده و این درحالیست که میانگین اراضی آبی استان ۲۳ درصد است.

در بحث سدسازی چرا تخصیص های استان بلوکه شدند؟
وی اظهار داشت: در بحث سدسازی چرا تخصیص های استان بلوکه شدند؟ حجم کل سدهایی که در لرستان تولید شده ۲۰۶ میلیون مترمکعب است که با احتساب سدهای در دست ساخت و در دست مطالعه میزان این حجم ۸۷۰ میلیون مترمکعب خواهد بود، سوالی که اینجا مطرح می شود این است که چرا این آب را نمی گذاریم در لرستان بماند.
حقی زاده اظهار داشت: بعنوان یک معلم معتقدم آمار دروغین جهاد کشاورزی و عدم اطلاع سیاسیون از این که کجا با همکاری، هماهنگی، کار علمی و آگاهانه و مدیریت منابع آب هوشمند و سازگار را می توان تحقق بخشید.
این نماینده انجمن مهندسی منابع آب ایران بر توجه دقیق به مدیریت هوشمند وسازگار آب اصرار کرد و با اعلان اینکه حفاظت ونگهداری و بازیافت در برنامه های بخش های مصرف امری مهمست و آگاه سازی عمومی و مشارکت مردم در برنامه ریزی و مدیریت آب ضرورت دارد.
وی بیان کرد: برآورد و تعیین ارزش اقتصادی آب در هریک از حوزه های آبریز، توجه به برنامه های اجرائی مدیریت خشکسالی وکنترل سیلاب، استفاده از روش های نوین آبیاری، به کارگیری تکنولوژی نوین در حوزه کشاورزی، کنترل و مدیریت سیل وخشکسالی، ساخت سدهای جدید و اصلاح و راه اندازی شبکه، توجه به طرح های آبخیزداری وآبخونداری در بالادست سدها و تغییر الگوی کشت توسط کشاورزان با حمایت دولت در حل بحران آب کارگشاست.

لرستان از ضعف مدیریت منابع آب رنج می برد
در ادامه این میزگرد دکتر علی حیدر نصرالهی، استادیار آبیاری و زهکشی دانشگاه لرستان، اظهار داشت: باتوجه به مسائل زیست محیطی، فنی، اقتصادی و اجتماعی نمی توانیم نسخه ای مشترک برای استانها در نظر بگیریم و در این راستا چیزی عاید کشاورز نشود.
وی افزود: متاسفانه با راه اندازی شبکه آبیاری سد خان آباد در الیگودرز علاوه بر این که سرمایه ملی را هدر دادیم چیزی نیز عاید کشاورزان نشده است.
این مدرس دانشگاه لرستان اضافه کرد: کشور به لحاظ آبی وضعیت خوبی ندارد اما در این راستا لرستان اوضاعی خوبی دارد اما از ضعف مدیریت منابع آب رنج می برد.
نصرالهی با تاکید براینکه یکی از ظرفیت های اساسی لرستان سرمایه گذاری روی منابع آب زیرزمینی است، عنوان کرد: این درحالیست که متاسفانه در حوضه های آبخیزداری، منابع طببیعی و مدیریت حوضه آبخیز کارهای موثری انجام نشده و چنانچه کاری شده بصورت سطحی بوده است.
وی بیان کرد: باتوجه به حجم روان آبها و بارندگی لرستان چنانچه در خیلی از مناطق عملیات آبخوان داری به خوبی صورت گیرد می توانیم آب را مدیریت نماییم.

منابع آب زیرزمینی کوهدشت نابود شده است
این استادیار آبیاری و زهکشی دانشگاه لرستان بیان کرد: متاسفانه منابع آب زیرزمینی کوهدشت نابود شده و شاهدیم که افرادی تحت عنوان چاه های شرب مجوز گرفتند و استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی داشته اند و این دشت کوهدشت را با چالش هایی مواجه کرده است.
نصرالهی با اعلان اینکه در دنیا استفاده از آب باران مطرح است، اضافه کرد: باتوجه به ظرفیت لرستان در داشتن زمینهای زراعی دیم ضرورت دارد آبیاری بوسیله باران صورت گیرد و این مهم نیازمند اندیشیدن تمهیدات لازم و ایجاد بسترهای مناسب برای کشاورزان است.
وی اظهار داشت: مشکلی که کشاورزان لرستانی را تهدید می کند بحث زمینهای خرده مالکی است.

آبیاری تحت فشار سبب ایجاد چالش در منابع آب زیرزمینی شده است
این استادیار آبیاری و زهکشی دانشگاه لرستان تصریح کرد: مشاهده شده که در کشورهای کم آب هدف اصلی راندمان از آب بوده و آنان از یک قطره آب بیشترین استفاده را می کنند اما در ایران موضوع آب بخشی نگری است.
نصرالهی بیان کرد: با توسعه آبیاری تحت فشار نه فقط نتوانسته ایم از آب بصورت بهینه استفاده نمائیم بلکه این مساله سبب ایجاد چالش در منابع آب زیرزمینی و نهایتا فرونشست در بعضی دشت های استان شده است.
وی اشاره کرد: آبیاری تحت فشار بمنظور صرفه جویی در میزان آب مطرح گردیده است نه این که سطح زیر کشت را گشترش دهیم.
این استادیار آبیاری و زهکشی دانشگاه لرستان اشاره کرد: عدم حقابه لرستان به خاطر این است که مدیران و نمایندگان مردم در خانه ملت قدرت سیاسی و چانه زنی را ندارند و هنر مدیران استان در ایجاد انتصابات خانوادگی است.
نصرالهی اظهار داشت: مسائل لرستان فراتر از مسائل جناحی است و در توسعه بایستی تمام جنبه های مختلف دیده شود.

روش کشت یکی از چالش هایی که در لرستان با آن مواجه هستیم
در ادامه این میزگرد دکتر محمدرضا راجی، استادیار گروه باغبانی دانشگاه لرستان، اظهار داشت: کشاورزان لرستانی با کمبود آب مواجهند.
وی با اعلان اینکه کمترین آب استان در شهرستان الیگودرز وجود دارد اما توانسته ایم این مهم را مدیریت نماییم، اشاره کرد: یکی از چالش هایی که در لرستان با آن مواجه هستیم روش کشت است؛ متاسفانه در موضوع کشت و نوع کشت با مشکلاتی مواجه ایم اما این درحالیست که کشاورز غیربومی در لرستان با روش درست کشت و زمان درست مصرف کود و سموم بالاترین راندمان را در تولید محصولات دارد.
این مدرس دانشگاه افزود: روش کشت یکی از چالش های لرستان است که به آن توجهی نشده و کوته بینی هایی که در میان قشر کشاورز و مسئولین ذیربط وجود دارد سبب تشدید این مشکل شده است و تا زمانی که به موضوع آموزش و فرهنگ سازی بوسیله رسانه ها ورود نکنییم نمی توانیم کشاورز را توجیه و ترغیب به اصلاح الگوی کشت نماییم.
راجی با تاکید براینکه رسانه باید درد کشاورزان لرستانی را فریاد بزند، اشاره کرد: حتی در بحث یکپارچه سازی اراضی کار فرهنگی و یا مستند و انیمیشنی ساخته نشده که در این امر موثر واقع شود.

کشاورز الیگودرزی در پایین ترین سطح اقتصادی زندگی می کند
وی با انتقاد از این که بیشترین منابع آبی مربوط به اشترانکوه است، اظهار نمود: سوالی که در این راستا به اذهان متبادر می شود این است که چرا نباید از آب اشتران کوه برای مشروب کردن زمینهای زراعی منطقه استفاده گردد و حال آنکه استانهای اصفهان، خوزستان و قم از این نعمت خدادادی بهره مند هستند.
استادیار گروه باغبانی دانشگاه لرستان بیان کرد: آبی که از الیگودرز تحت عنوان قمرود به سممت قم می رود برای مصارف کشاورزی و شرب شهرهای مسیر (خوانسار، محلات و...) هزینه می شود اما کشاورز الیگودرزی از این نعمت بی بهره است و در پایین ترین سطح اقتصادی زندگی می کند.

مطالبه و خواست مردم برای تخصیص آب در کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح شود
در ادامه این میزگرد عظیم دادگر، رییس خانه کشاورز لرستان بیان کرد: با تخصیص آب برای سد کوهدشت می توانیم ۳۰ هزار هکتار از دشت کوهدشت را مشروب و با افزایش ۳۰ درصدی کشت ذرت به خودکفایی برسیم.
وی با انتقاد از این که حجم تخصیص آبی که برای سد معشوره کوهدشت از طرف وزارت نیرو در نظر گرفته شده بود ۸۰۰ میلیون متر مکعب بوده است، افزود: متاسفانه در ضمن سالیان سال با آمدن دولت ها این میزان حجم تخصیصی به ۵۵ میلیون متر مکعب رسیده هر چند مقرر است آنرا به ۱۸۰ میلیون متر مکعب بالا برند.

لرستان نباید تشنه آب باشد
دادگر با اعلان اینکه امسال نیز ۱۷۵ میلیارد تومان اعتبار برای سد معشوره کوهدشت در نظر گرفته شده است، بیان کرد: چرا تخصیص این سد کم و زیاد می شود و ضرورت دارد مطالبه و خواست اهالی این منطقه بوسیله نمایندگان مردم در خانه ملت و در کمیسیون های تخصصی بیان شود.
رییس خانه کشاورز لرستان عنوان کرد: با این پتانسلی که لرستان به لحاظ منابع آبی بعد از استانهای شمالی قرار دارد نباید تشنه آب باشد.
وی عنوان کرد: هم اکنون ۴۵ درصد اراضی کشاورزی در کشور آبی هستند و این رقم در لرستان پرآب ۲۳ درصد است و چه کسی باید پاسخگوی این کم کاری باشد.

درجه حرارت برای تولید محصولات زراعی در لرستان پایین است
دادگر با اشاره به این که عمده بارندگی های لرستان از آذرماه شروع و تا فروردین ماه ادامه دارد، اضافه کرد: در این موقع از فصول سال درجه حرارت برای تولید محصولات زراعی در لرستان پایین است و راندمان برای کشاورز مقدور نیست و باید برای این مساله تدابیری اندیشیده شود.
وی اظهار داشت: ۱۴ سد مطالعه شده و راهبردی و با اهمیت در لرستان می تواند تا ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی استان را آبی کند.
رییس خانه کشاورز لرستان عنوان کرد: وزارت نیرو در طول این سال ها قرار بود یک میلیون و ۴۰۰ هزار متر مکعب آب به لرستان تخصیص دهد اما این کار را تا حالا انجام نداده است و متاسفانه این استان از کرمانشاه، ایلام و خوزستان عقب مانده است.
دادگر درباره کشت های آبدوست در لرستان اظهار داشت: ضعف قوانین برای بازدارندگی و محدودیت کشت ها آب دوست وجود دارد.
وی با اعلان اینکه کشاورز ما مطالبه گر نیست، بیان کرد: متاسفانه مردم نیز نیروی تخصصی را برای مجلس انتخاب نمی کنند و این درحالیست که باید مطالبه گری را از خود کشاورز شروع نماییم.

تغذیه مصنوعی در کنار چاه ها ضروری است
رییس خانه کشاورز لرستان با اشاره به این که ۱۳۰ هزار بهره بردار در استان داریم اما ۱۰۰۰ نفر آنها توجیه نیستند، اشاره کرد: در امر تخصیص منابع آبی ۷۰ درصد کشاورزان مقصر هستند و ۳۰ درصد به مدیریت ها بر می گردد.
دادگر درباب شبکه پایاب در سدهای استان اظهار داشت: جهاد کشاورزی مسئول ایجاد شبکه سه و چهار تحت عنوان شبکه پایاب بوده و تا زمانی که شبکه یک و دو توسط آب منطقه ای لرستان اجرائی نشود جهاد کشاورزی هیچ کاری را نمی تواند انجام دهد و متاسفانه این سوءمدیرت در حوضه سدسازی استان مشهود است.
وی اظهار نمود: باید در کنار چاه ها تغذیه مصنوعی گذاشته شود تا بتوانیم سطح آب های زیرزمینی را افزایش دهیم.
رییس خانه کشاورز لرستان بیان کرد: سوالی که مطرح می شود این است که آیا در فصولی که می توان جلوی سیلاب را گرفت تا سطح آبهای زیرزمینی افزایش یابد کاری تا حالا انجام شده است؟
دادگر با تاکید براینکه آگاه سازی کشاورز و مردم باید بوسیله رسانه صورت گیرد، عنوان کرد: کشاورزان لرستانی باید مطالبه گر باشند تا این مساله بصورت اجتماعی و گسترده پیگیر شود.1400/04/08
18:16:53
5.0 / 5
599
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما