نتایج یك مطالعه نشان داد؛

تأثیر ورزش در كاهش علایم یائسگی

تأثیر ورزش در كاهش علایم یائسگی به گزارش مطب نما بررسی های یک مطالعه نشان داد که ورزش و فعالیت بدنی می تواند در کاهش علایم یائسگی مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه موثر باشد.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، یائسگی به دلیل توقف ترشح هورمون محرک فولیکولی ایجاد می شود و بعنوان قطع ۱۲ ماهه قاعدگی بدون دلیل مشخص تعریف می شود. به صورت متوسط این اتفاق در سنین ۵۰ تا ۵۱ سالگی به صورت طبیعی برای زنان رخ می دهد و به دنبال تغییرات هورمونی و کاهش استروژن، علائمی جسمی و روانی بروز می کند که می تواند کیفیت زندگی زنان را تحت تأثیر قرار دهد.

با توجه به اینکه این علایم می توانند یک چالش مهم در دوران یائسگی زنان باشند، بررسی های مختلفی به منظور یافتن راهی برای کاهش آنها انجام شده است. از آن جا که روش های هورمونی و دارویی می توانند عوارض بلندمدت و کوتاه مدتی را به دنبال داشته باشند، یافتن روش های غیر دارویی اهمیت زیادی دارد.

از آن جا که تاثیرات ورزش در پیشگیری و درمان مشکلات جسمی و سلامت روان تایید شده است، پژوهشگران با انجام یک مطالعه تأثیر ورزش و فعالیت بدنی را بر علایم یائسگی بررسی کردند.

برای انجام این تحقیق پژوهشگران ۹۰ زن یائسه ۴۷ تا ۵۷ ساله رجوع کننده به دو مرکز بهداشتی درمانی شهر تویسرکان را با استفاده از پرسش نامه مورد بررسی قرار دادند.

از بین شرکت کنندگان در مطالعه ۸۲ نفر متاهل و ۷۰ نفر تحصیلات زیر دیپلم داشتند و ۸۶ نفر از آنها خانه دار بودند. همینطور حدود ۵۹ درصد از آنها فعالیت ورزشی نامنظم، حدود ۱۹ درصد فعالیت ورزشی منظم و حدود ۲۲ درصد هیچ گونه فعالیت ورزشی نداشتند.

در بررسی های این مطالعه مشاهده شد نشانه های روانی در افراد با فعالیت ورزشی منظم کم تر از دو گروه دیگر بود و این تفاوت از نظر آماری معنادار بود. همینطور علایم وازوموتر مانند تعریق شبانه و گرگرفتگی هم در افراد با فعالیت ورزشی منظم کم تر از دو گروه دیگر بود. در مورد اختلال عملکرد جنسی در هر سه گروه تغییر قابل توجهی مشاهده نشد.

نتایج این بررسی حاکی از این بود که شدت علایم یائسگی در زنان با فعالیت ورزشی منظم کم تر از زنان با عدم فعالیت ورزشی است و وجود برنامه ورزشی در زندگی روزمره در کاهش علایم زنان یائسه موثر است.

محققان این مطالعه می گویند: ورزش بعنوان یک فعالیت بدنی مناسب، غیر تهاجمی، با اثرات جانبی حداقل و با هزینه کم، می تواند در ارتقای سلامت و کاهش علایم یائسگی مفید باشد. با عنایت به نتایج به دست آمده پزشکان و روان درمان گران می توانند ورزش را در کنار سایر روش های درمانی برای زنان یائسه استفاده کنند.

از آن جایی که تعداد افراد کمی در این مطالعه شرکت داشتند، پژوهشگران پیشنهاد می کنند در پژوهش های آینده از تعداد نمونه های بیشتری برای به دست آوردن نتایج اطمینان بخش استفاده گردد.

در انجام این تحقیق مرضیه سوری، میترا کولیوند و نادر سالاری؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و ندا بخشی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تویسرکان، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بهار سالجاری، به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی ارتباط ورزش منظم با علایم یائسگی زنان یائسه» در مجله سلامت و بهداشت انتشار یافته است.
1400/04/06
20:26:15
5.0 / 5
232
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما