در یك مطالعه بررسی شد

استفاده از یك جلبك خلیج فارس بعنوان ضد آفتاب

استفاده از یك جلبك خلیج فارس بعنوان ضد آفتاب به گزارش مطب نما پژوهشگران دانشگاه هرمزگان با ساخت یک کرم حاوی عصاره نوعی جلبک قهوه ای، توانایی محافظت نوری یا SPF آنرا مورد بررسی قرار دادند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، قرار گرفتن در معرض بیش از اندازه تابش خورشید، بخصوص تابش اشعه ماورای بنفش خورشیدی موج میانی (UV-B) اصلی ترین علت سرکوب سیستم ایمنی، پیری زودرس، ملانوما و تومورهای خوش خیم و بدخیم پوست در انسان است. بنابراین یافتن راه هایی برای جلوگیری از این صدمه ها ضروریست.

استفاده از کرم های ضدآفتاب از دوران کودکی و استفاده خوراکی یا موضعی آنتی اکسیدان ها، از طریق های احتمالی برای کاهش خطر بیماری های پوستی است.

گیاهان بیشتر از جانوران مکانیسم های خاصی برای کاهش صدمه های ناشی از اشعه ماورای بنفش دارند. فلوروتانن از متابولیت ثانویه ای است که در دیواره سلولی جلبک های دریایی وجود دارد و می تواند بعنوان آنتی اکسیدان عمل کند. این متابولیت ها همینطور می توانند فعالیت ضد باکتری، ضد دیابت، ضد ویروسی، ضد سرطانی و ضد آلرژی نشان دهند.

در ایران گونه های مختلف جلبک وجود دارد و خلیج فارس به علت دما و شوری بالا یکی از زیستگاه های منحصر به لحاظ تنوع ماکرو جلبک ها ست. یکی از این انواع جلبک قهوه ای «پادینا» است که در ناحیه جزر و مدی رشد می کند. بر همین مبنا پژوهشگران با انجام یک مطالعه جلبک قهوه ای.Padina sp را از نظر فعالیت زیستی بررسی کردند و با استخراج فلوروتانن از آن کرمی برای ایجاد حفاظت نوری تهیه کردند.

برای انجام این مطالعه در پاییز سال 1398 ماکروجلبک پادینا از امتداد خط ساحلی جزیره قشم جمع آوری شد و پژوهشگران بعد از شستشو و خشک کردن جلبک ها، مبادرت به عصاره گیری از آن کردند. بعد از اندازه گیری فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی عصاره جلبک پادینا، از این عصاره یک کرم ساخته شد و میزان SPF یا حفاظت نوری آن اندازه گیری شد.

بررسی های این مطالعه نشان داد که عصاره اتیل استاتی دارای میزان فلوروتانن بیشتری نسبت به عصاره آبی است و میزان این ترکیب در عصاره آبی بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی است.

همچنین در این پژوهش فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی عصاره اتیل استاتی این جلبک تایید شد.

بررسی میزان محافظت نوری یا SPF کرم ساخته شده از عصاره اتیل استاتی فلورتانن حاصل از جلبک قهوه ای پادینا نشان داد که این فرمولاسیون مطابق طبقه بندی اروپایی و استاندارد سازمان غذا و داروی آمریکا در طبقه محافظت نوری بالا قرار می گیرد.

نتایج به دست آمده از مطالعه حاکی از این است که میتوان ماکروجلبک پادینا را بعنوان یک ماکروجلبک قهوه ای غنی از فلوروتانن معرفی نمود که دارای فعالیتهای زیستی مانند مهار رادیکال آزاد، ضد باکتریایی و محافظت در مقابل اشعه ماورای بنفش است.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ میتوان از این ماکروجلبک بعنوان یک فیلتر زیستی در فرمولاسیون کرم ها همچون کرم ضد آفتاب بهره برد.

در انجام این تحقیق سولماز سلیمانی، سپیده ماهانی نژاد و مرتضی یوسف زادی؛ پژوهشگران گروه زیست شناسی دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه هرمزگان، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، تابستان سالجاری به صورت مقاله علمی با عنوان «نقش فلورتانن مشتق شده از جلبک قهوه ای.Padina sp بعنوان عامل محافظت کننده در مقابل اشعه ماورای بنفش و استرس اکسیداتیو» در مجله طب دریا، انتشار یافته است.

منبع:

1400/04/04
14:02:22
5.0 / 5
253
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما