رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر:

دولت آینده باید مشكلات را از راه دانشگاه حل كند

دولت آینده باید مشكلات را از راه دانشگاه حل كند به گزارش مطب نما خوزستان رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با اشاره به اینکه دولت آینده باید مشکلات خویش را از راه دانشگاه حل کند، اظهار داشت: اگر واقعاً دولتی سرکار بیاید که بخواهد مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور را در ابعاد مختلف به صورت اساسی حل کند، باید به دانشگاه بعنوان متخصص در حوزه های مختلف نگاه داشته باشد و به بودجه دانشگاه به شکل سرمایه گذاری برای حل مشکلات کشور نگاه کند.


منصور زراءنژاد در گفتگو با ایسنا، درمورد مطالبه جامعه دانشگاهی از دولت آینده، اظهار نمود: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری معمولا در زمان انتخابات، دانشگاه ها را مورد توجه قرار می دهند و از مخاطبین اصلی آنها دانشگاهیان هستند. اما عموماً پس از انتخابات و شروع به کار دولت های جدید، به علت وجود مسائل و مشکلات زیاد، دانشگاه ها از آموزش و پژوهش و مسائل در ارتباط با نخبگان و نقش دانشگاه در توسعه کشور مغفول باقی می مانند.

دانشگاه ها مورد غفلت قرار گرفته اند
وی اظهار داشت: تا وقتی توجه اساسی به دانشگاه ها نشود، امکان توسعه کشور و حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، اگر نگویم محال است تقریباً بسیار دشوار است. اگر دولتی ایجاد اشتغال را سرلوحه کار خود قرار دهد یا بخواهد نرخ تورم را کم کند، باید توسط متخصصان و با بررسی ها و پژوهش های تخصصی، مبادرت به این کار کند اما متأسفانه دانشگاه ها هم از نظر بودجه و هم توجه به نخبگان دانشگاهی معمولا مورد غفلت قرار گرفته اند.
رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با اشاره به علت خروج نخبگان از کشور، افزود: بخشی از فارغ التحصیلان دانشگاهی به علت بی توجهی از کشور خارج می شوند و بخشی از آن هایی که می مانند در حالیکه متخصص هستند و باید در صنعت مورد استفاده قرار گیرند؛ به کار گرفته نمی شوند چونکه اعتقاد واقعی به خروجی دانشگاه وجود ندارد و یا اگر این اعتقاد وجود داشته باشد، به اندازه کافی نیست.

دولت آینده باید مشکلات خویش را از راه دانشگاه حل کند
زراءنژاد ضمن اشاره به انتظارات دانشگاهیان از دولت آینده، بیان نمود: اگر واقعاً دولتی سرکار بیاید که بخواهد مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور را در ابعاد مختلف به صورت اساسی حل کند، باید به دانشگاه بعنوان متخصص در حوزه های مختلف نگاه داشته باشد و به بودجه دانشگاه به شکل سرمایه گذاری برای حل مشکلات کشور نگاه کند. دولت آینده باید مشکلات خویش را از راه دانشگاه حل کند.

به کار نگرفتن دانشگاه ها، از علل وجود مشکلات ریشه ای در کشور
وی ضمن اشاره به تبعات بی توجهی به دانشگاه ها، اظهار داشت: از تبعات بی توجهی به دانشگاه میتوان به ناامید شدن نخبگان دانشگاهی اشاره نمود که سبب کاهش ارتباط آنها با صنعت و جامعه می شود و امکان دارد احساس کنند تلاش و هزینه ای که برای فراگیری دانش و فناوری کرده اند، عملاً خریدار ندارد. وقتی در علوم اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و بانکداری و... مشکلی پیش می آید مدعیان حل این مسائل، دانشگاهیان نیستند و این مساله سبب بی انگیزگی نخبگان دانشگاهی می شود. دانشگاه های ما به جای حل مشکلات جامعه و صنعت عملاً جزیره ای شده اند و این مساله به علت عدم توجه کافی دولت ها به دانشگاه ها است. این بی توجهی سبب گسست دانشگاه از صنعت و جامعه شده است. در صورتیکه باید نیاز صنعت و جامعه در دانشگاه رفع گردد. بی توجهی دولت ها تابحال سبب بی انگیزگی نخبگان و مهاجرت شده و بیکاری فارغ التحصیلان به صورت بی سابقه ای افزوده شده است و این ناشی از همان بی توجهی است. یکی از علل وجود مشکلات ریشه ای در کشور به کار نگرفتن دانشگاه ها است.

ضرر وارده به کشور به علت بی توجهی به دانشگاه است
رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر اظهار داشت: دانشگاه ها، پژوهش، علم و فناوری در اولویت جدی دولت ها نبوده اند و ضرر عمده ای که تابحال متوجه کشور شده به علت همین بی اعتنایی است. دولت باید به دانشگاه باور داشته باشد. باور کند که علیرغم هزینه های فراوانی که برای تربیت نیروی انسانی و نخبگان در دانشگاه پرداخت می شود، بعد از فارغ التحصیلی بخشی از آنها مجبور هستند از کشور بیرون بروند و این همان خروج سرمایه است.

دولت فرایند خروج نخبگان را رصد و رفع کند
او در آخر اظهار داشت: دولت باید فرایند خروج نخبگان را رصد و در جهت حل آن تلاش کند. دولت ها باید کاری کنند که فرایند مهاجرت کاهش و یا متوقف شود. راهکار پیشگیری از خروج نخبگان را نباید به نهادهای دیگر سپرد، بلکه دانشگاه می تواند این مشکل را حل کند.
منبع:

1400/03/25
23:10:13
5.0 / 5
264
تگهای خبر: آموزش , فناوری , متخصص , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما