حمایت ۸۲۰۰ یورویی از طرح تحقیقاتی مشترك با هلند

حمایت ۸۲۰۰ یورویی از طرح تحقیقاتی مشترك با هلند به گزارش مطب نما طرح تحقیقاتی بین المللی مشترک عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشگران دانشگاه آمستردام هلند با حمایت هشت هزار و ۲۰۰ یورویی NWO (سازمان تحقیقات علمی هلند) انجام می شود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر سمیه دولت آبادی، عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواریگفت: این طرح تحقیقاتی با عنوان “Comparing genome organization and adaptive regions in Rhizopus spp. ” به بررسی مقایسه ای ژنوم گونه های قارچ ریزوپوس می پردازد.
عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه حکیم سبزواری اضافه کرد: مقایسه ژنوم این گونه ها، اطلاعات وسیعی در جهت درک بهتر اکولوژی، بیماریزایی، توانایی آنزیمی، و روند تکاملی این گونه ها در اختیار ما قرار خواهد داد و حامی مالی طرح سازمانNWO (Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek) است.
این پژوهشگر ضمن اشاره به این که قارچ ریزوپوس جزو قدیمی ترین قارچ هایی هستند که زندگی در محیط های خشکی را شروع کرده اند و حضور آنها به ۸۰۰-۱۴۰۰ میلیون سال پیش در عصر پریکامبرین بر میگردد، اظهار نمود: این قارچ ها در محیط های مختلفی مانند خاک، آب، و مواد درحال فساد دیده می شوند و سبب فساد، تغییر طعم و مزه در محصولات کشاورزی می شوند و قادر به تولید طیف وسیعی از متابولیت های ثانویه مانند اسیدهای آلی، کاروتن، آنزیم های مختلف، الکل، سوخت های زیستی، و مواد دارویی هستند، این قارچ ها همینطور قادر به ایجاد عفونت موکورمایکوزیس هستند که درصد مرگ و میر و سرعت پیشرفت آن بسته به نوع بیماری زمینه ای افراد و موضع عفونت، بین ۲۰-۱۰۰ درصد گزارش شده است.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه حکیم سبزواری تصریح کرد: در مطالعه مروری انجام شده در ایران توسط این پژوهشگر، دیابت نوع ۲ اصلی ترین بیماری زمینه ای شناخته شده و گونه Rhizopus arrhizus، گونه رایج در ایجاد موکورمایکوزیس در ایران شناخته شده است.1400/03/24
22:47:38
5.0 / 5
516
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما