آنچه باید در مورد عوارض واكسیناسیون كرونا بدانید

آنچه باید در مورد عوارض واكسیناسیون كرونا بدانید خراسان رضوی علیرغم این که روزانه میلیونها نفر در سرتاسر دنیا واکسینه می شوند، همچنان سوالات زیادی در مورد عوارض جانبی بعد از واکسیناسیون ذهن افراد را آزار می دهد.


به گزارش مطب نما به نقل از ترکیش دیلی، عوارض جانبی موقتی همچون سردرد، خستگی و تب از علایم فعالیت سیستم ایمنی بدن است و یک پاسخ طبیعی به واکسن ها محسوب می شوند.
دکتر پیتر مارکس، رئیس واکسن سازمان غذا و داروی ایالات متحده که بعد از نخستین دوز تزریقی خستگی را تجربه کرده است، اظهار داشت: «روز پس از دریافت واکسن هیچ کاری را که فعالیت بدنی سنگین باشد، برنامه ریزی نمی کنم.»
بعد از تزریق نخستین دوز واکسن، بدن یک متجاوز خارجی را تشخیص می دهد و فعالیت خویش را آغاز می کند، گلبول های سفید خون به سمت محل حرکت کرده و سبب التهابی می شوند که نتیجه آن لرز، درد، خستگی و سایر عوارض جانبی است.
این مرحله از پاسخ سریع سیستم ایمنی بدن شما با افزایش سن کاسته می شود و دلیلی است که افراد جوان بیشتر از بزرگسالان عوارض جانبی را گزارش می کنند. همچنین، بعضی از واکسن ها واکنش های بیشتری نسبت به واکسن های دیگر ایجاد می کنند.
در واقع افراد واکنش های متفاوتی نشان می دهند و اگر پس از هر دو نوبت دوز، پس از یک تا دو روز چیزی احساس نکردید، به این مفهوم نیست که واکسن تأثیر نداشته است.
شایان ذکر است، پس از دوز دوم سیستم ایمنی بدن شما با تولید آنتی بادی محافظت واقعی در مقابل ویروس بوجود می آورد.
فعال شدن سیستم ایمنی، گاهی اوقات سبب تورم موقتی در غدد لنفاوی مانند زیر بازو می شود بنابراین به زنان سفارش می شود پیش از واکسیناسیون کووید-۱۹ برای پیشگیری از اشتباه کردن این مورد با سرطان پستان، برای انجام ماموگرافی معمول اقدام نمایند.
همه عوارض جانبی معمول نیستند، بعد از تزریق صدها میلیون دوز واکسن در سرتاسر جهان و نظارت شدید بر ایمنی، خطرات جدی کمی شناسایی شده است.
درصد کمی از افراد واکسینه شده با واکسن آسترازنکا و جانسون و جانسون نوع غیرمعمول لخته خون را گزارش کردند. بعضی از کشورها این واکسن ها را برای افراد مسن رزرو کرده اند، اما مقامات نظارتی همچنان معتقدند که مزایای آنها بیشتر از خطرات است.
افراد همینطور گاهی اوقات واکنش های آلرژیک جدی دارند. بنابراین از افراد خواسته می شود بعد از دریافت هر نوع واکسن کووید-۱۹ حدود ۱۵ دقیقه موارد رخ داده شده را بررسی نمایند تا اطمینان حاصل شود که هرگونه واکنشی بموقع درمان می شود.
سرانجام، مقامات درحال کوشش برای تعیین این مورد هستند که آیا التهاب موقتی قلب که می تواند با انواع مختلفی از عفونت ها رخ دهد هم امکان دارد یک عارضه جانبی نادر بعد از واکسن های mRNA باشد یا خیر، نوعی که توسط فایزر و مدرنا ساخته شده است.
البته مقامات بهداشتی ایالات متحده هنوز نمی توانند ارتباطی بین این دو مورد را شناسایی کنند اما می گویند: تعداد کمی از موارد گزارش شده که عموما نوجوانان پسر یا بزرگسالان جوان هستند تحت نظارت قرار دارند.
منبع:

1400/03/24
09:23:08
5.0 / 5
472
تگهای خبر: بهداشت , تولید , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما