پژوهشگران بررسی كردند

سبك زندگی نامناسب زنان حاشیه نشین

سبك زندگی نامناسب زنان حاشیه نشین به گزارش مطب نما پژوهشگران با انجام یک مطالعه مقطعی سبک زندگی زنان حاشیه نشین شهر زاهدان را مورد بررسی قرار دادند و همینطور عواملی را که میتوان از راه آن سبک زندگی این زنان را بهبود بخشید، تعیین کردند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، سبک زندگی ناسالم یکی از مهم ترین علل مرگ ومیر است و به میزان زیادی بر سلامتی افراد تأثیر می گذارد. به صورت کلی سبک زندگی، شیوه زندگی افراد است و عواملی همچون خصوصیت های شخصیتی، مقابله با استرس، حمایت اجتماعی، استفاده از دارو، فعالیتهای فیزیکی، اوقات فراغت، خواب و بیداری، روابط اجتماعی و... را شامل می شود.

حاشیه نشینان از گروه هایی هستند که شرایط محیطی نامساعدی برای کسب سبک زندگی سالم دارند. فقر، بی سوادی، درآمد پایین، بیکاری، شغل های کاذب و غیر رسمی، عدم امنیت شغلی و محیط مضر، با حاشیه نشینی درهم آمیخته است. در این مناطق فقدان امنیت رایج است، جامعه آنها را طرد می کند و خدمات عمومی و زیرساخت های اجتماعی و شهری در این مناطق ضعیف است. بنابراین این افراد شرایط خوبی برای سبک زندگی سالم ندارند.

حاشیه نشینی یکی از معضلات روبه افزایش در ایران است و با وجود اهمیت سبک زندگی در سلامت افراد و با عنایت به بافت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی متفاوت حاشیه نشینان، پرداخت به این مورد در کشورها ضروری می باشد. بنابراین پژوهشگران با انجام مطالعه ای سبک زندگی و عوامل تعیین کننده آنرا در زنان حاشیه نشین زاهدان بررسی کردند.

در این مطالعه مقطعی که به مدت شش ماه از مرداد ماه تا دیماه سال ۱۳۹۶ ادامه یافت، ۴۰۰ نفر از زنان حاشیه نشین ۱۵ تا ۴۹ شهر زاهدان مورد بررسی قرار گرفتند.

برای جمع آوری داده های در ارتباط با این تحقیق از پرسش نامه سبک زندگی استفاده شد و مولفه های سلامت جسمانی، ورزش و تندرستی، کنترل وزن و تغذیه، جلوگیری از بیماری ها، سلامت روان شناختی، سلامت معنوی، سلامت اجتماعی، اجتناب از داروها، مواد مخدر و الکل، جلوگیری از حوادث و سلامت محیطی، ارزیابی شد.

شرکت کنندگان در این مطالعه میانگین سنی ۲۶.۷ سال و میانگین سن ازدواج ۱۷.۸ سال داشتند. میانگین سن شوهران آنها ۳۱.۳۳ سال، میانگین تعداد فرزندان آنها ۲.۷۹ و میانگین فاصله حاملگی آنها ۲.۴ سال بود.

همچنین در این پژوهشی، عوامل اثرگذار بر سبک زندگی زنان حاشیه نشین تعیین شد و این بررسی نشان داد که تحصیلات و اشتغال همسر، سرپرست خانوار، قومیت و فاصله حاملگی ها، عوامل اثرگذار بر سبک زندگی این زنان است.

یکی از مشکلات انجام این مطالعه، بی سوادی و کم سوادی زنان حاشیه نشین بود که سبب شد محققان پرسش نامه را به روش مصاحبه تکمیل کنند. یکی دیگر از این محدودیت ها زنان بلوچ بودند که توانایی صحبت به زبان فارسی را نداشتند و نمی توانستند در آن مشارکت کنند. باآنکه تعداد این افراد خیلی کم است، با عنایت به این که آنها از محروم ترین افراد جامعه هستند، دیدگاه آنها در مطالعات پر اهمیت تر است. بنابراین در مطالعات آینده باید به این نکته توجه گردد.

از دیگر محدودیت های انجام این مطالعه، بررسی زنان حاشیه نشین رجوع کننده به مراکز بهداشت بود. بنابراین سفارش می شود مطالعات جامعه نگر و گسترده تر جهت بررسی تمام زنان حاشیه نشین صورت گیرد.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: سبک زندگی زنان حاشیه نشین جنوب شرقی ایران در وضعیت نامناسبی قرار دارد. بر مبنای نتایج این تحقیق؛ تحصیلات و اشتغال همسر و فاصله حاملگی ها، قومیت و سرپرستی خانواده می توانند سبک زندگی زنان حاشیه نشین را تحت تاثیر قرار دهند که باید در برنامه های ارتقاء سبک زندگی به آنها توجه بیشتری شود.

در انجام این تحقیق، سمیرا خیاط، حامد فنائی و علی نویدیان؛ پژوهشگران مرکز تحقیقات سلامت حاملگی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، ماهرخ دولتیان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، زهره محمودی؛ پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی البرز و امیر کسائیان ازدانشگاه علوم پزشکی تهران، مشارکت داشتند.

نتایج این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی سبک زندگی، مهم ترین چالش و عوامل در رابطه با آن در زنان حاشیه نشین» در مجله سلامت و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، انتشار یافته است.
1400/02/22
23:32:38
5.0 / 5
949
تگهای خبر: امنیت , بافت , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما