در یك مطالعه بررسی شد

تأثیر كرم حاوی عصاره چای سبز بر بهبود زگیل تناسلی

تأثیر كرم حاوی عصاره چای سبز بر بهبود زگیل تناسلی به گزارش مطب نما پژوهشگران با انجام مطالعه ای تأثیر کرم حاوی عصاره چای سبز را بر بهبود ضایعات زگیل تناسلی بررسی کردند و دریافتند که تأثیر آن مشابه محلول پدوفیلین (یکی از درمان های رایج این بیماری) است.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، زگیل تناسلی یک عفونت شایع منتقل شونده جنسی است و سبب اختلال در کیفیت زندگی بیمار و سلامت جنسی او می شود. زگیل تناسی به ضایعات پوستی ثانویه گفته می شود که به علت آلودگی به ویروس HPV ایجاد می شوند. البته تمام موارد HPV سبب ایجاد زگیل تناسلی نمی گردد و خیلی از موارد آن بدون علامت است.

زگیل های تناسلی اغلب در محل هایی که در حین رابطه جنسی تماس مستقیم دارند، به وجود می آید. این زگیل ها باآنکه تهدیدکننده حیات نیستند، ولی می توانند سبب مشکلات مهم، درد و مشکلات جنسی شوند.

برای درمان زگیل تناسلی از روش های مختلفی استفاده می شود که هم اکنون استفاده از پدوفیلین و کرایوتراپی، شایع ترین درمان ها هستند. پماد سیتکاچین یا پماد عصاره برگ چای سبز هم یکی از روش های درمان زگیل تناسلی است.

با توجه به شیوع زیاد زگیل تناسلی و کمبود مطالعات در مورد تأثیر کرم حاوی عصاره چای سبز در ایران، پژوهشگران با انجام مطالعه ای به بررسی این مورد پرداختند و اثرگذاری آنرا با محلول پدوفیلین مقایسه کردند.

در این مطالعه کارآزمایی بالینی ۷۶ زن مبتلا به زگیل تناسلی مورد بررسی قرار گرفتند. افراد به دو گروه ۳۸ نفره تقسیم شدند و یک گروه سه بار در روز به مدت ۱۲ هفته کرم عصاره چای سبز استفاده کردند و گروه دیگر هفته ای یک مرتبه به مدت ۱۲ هفته از محلول پدوفیلین استفاده کردند. هر دو هفته هم بیماران مورد بررسی قرار می گرفتند.

مشاهدات این مطالعه نشان داد که تعداد و ابعاد ضایعات در هفته های چهار، شش و هشت بعد از مداخله، نسبت به پیش از مداخله بین دو گروه مصرف کننده عصاره چای سبز و پدوفیلین مفهوم دار بود و در گروه پدوفیلین نتایج بهتری به دست آمد. البته بررسی های آماری نشان داد که این تفاوت از نظر آماری مفهوم دار نیست.

همچنین در هر دو گروه در انتها هفته ۱۰ بهبودی کامل از نظر تعداد و ابعاد ضایعات مشاهده شد.

پژوهشگران این تحقیق معتقدند: از آن جا که در این مطالعه میزان بهبودی ضایعات در گروه چای سبز با گروه پدوفیلین یکسان بود، با عنایت به عوارض جانبی و مسمومیت بالای محلول پدوفیلین و همینطور پر هزینه بودن آن و عدم تمایل زنان به استفاده از داروهای شیمیایی، سفارش می شود از کرم عصاره چای سبز بعنوان جایگزین پدوفیلین برای بهبود ضایعات زگیل تناسلی استفاده گردد.

در این مطالعه به علت طولانی شدن روند، بررسی در مورد مدت زمان عود بیماری و پیگیری بیماران بهبود یافته انجام نشد. به همین خاطر پژوهشگران پیشنهاد می کنند مطالعات بیشتری در این خصوص انجام گیرد.

در انجام این مطالعه سیده زهره موسوی و ناهید گلمکانی؛ پژوهشگران گروه مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی مقایسه ای تأثیر کرم حاوی عصاره چای سبز و محلول پدوفیلین بر روند کاهش ضایعات زگیل تناسلی» در مجله زنان، مامایی و نازایی، زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، انتشار یافته است.

منبع:

1400/02/11
16:21:50
5.0 / 5
715
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما