پژوهشگران اعلام كردند

راهكاری برای كاهش دردهای بعد از زایمان

راهكاری برای كاهش دردهای بعد از زایمان به گزارش مطب نما بررسی های یک مطالعه نشان داد که اسانس شوید می تواند در کاهش دردهای بعد از زایمان موثر باشد و عملکرد ضد درد آن سریع تر از داروی مفنامیک اسید است.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، بعد از زایمان تغییرات آناتومیکی، هورمونی و فیزیولوژیکی که در دوران حاملگی بوجود آمده اند، به حالت پیش از حاملگی بر می گردند و یکی مشکلاتی که در روند این بازگشت به وجود می آید، دردهای بعد از زایمان است. این دردها شبیه دردهای زایمان هستند و معمولا سه تا چهار روز و به ندرت تا یک هفته بعد از زایمان ادامه پیدا می کنند.

درد بعد از زایمان امکان دارد مانع شیردهی موفقیت آمیز شود و توانایی مادر برای مراقبت از نوزاد را می کاهد. همینطور درد شدید بعد از زایمان می تواند خطر بروز افسردگی بعد از زایمان را افزایش دهد. به همین علل کنترل درد بعد از زایمان اهمیت زیادی دارد و می تواند در بازگشت زن به زندگی طبیعی اثرات قابل توجهی داشته باشد.

برای کنترل این دردها روش های مختلفی عنوان شده است. یکی از گیاهانی که برای کاهش درد مطرح می شود گیاه شوید است. با عنایت به اهمیت کنترل درد بعد از زایمان، پژوهشگران در مطالعه ای تأثیر استفاده از عصاره شوید را در کاهش درد پس از زایمان بررسی کردند و تأثیر آنرا با داروی مفنامیک اسید مورد مقایسه قرار دادند.

برای انجام این مطالعه ۱۰۸ زن که در بیمارستان رازی اهواز به روش طبیعی زایمان کرده بودند و از درد متوسط تا شدید پس از زایمان شکایت داشتند، به صورت تصادفی به دو گروه ۵۴ نفره تقسیم شدند. برای یک گروه هر شش ساعت تا چهار بار اسانس شوید و برای گروه دیگر به همان میزان مفنامیک اسید (داروی مسکن متداول در بیمارستان) تجویز شد.

بررسی های این مطالعه نشان داد که اسانس شوید همانند مفنامیک اسید در کاهش طول مدت درد موثر است. همینطور مشخص شد که اسانس شوید سریع تر از مفنامیک اسید می تواند دردهای بعد از زایمان را کم کند.

از محدودیت های این مطالعه میتوان به تأثیر عوامل روانی در آستانه درد، تفاوت ها فردی و عینی نبودن درد اشاره نمود.

پژوهشگران این مطالعه می گویند اسانس شوید به علت داشتن اثری مشابه مفنامیک اسید در کاهش مدت درد پس از زایمان و همینطور شروع زودهنگام اثرات ضد دردی آن نسبت به مفنامیک اسید، می تواند برای تسکین درد پس از زایمان مورد مصرف قرار گیرد.

در انجام این مطالعه فاطمه خیریت، میترا تدین نجف آبادی، پروانه موسوی، محمد حسین حقیقی زاده و فروغ نامجویان؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه فروردین ماه سالجاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «مقایسه اثر اسانس شوید و مفنامیک اسید بر مدت درد پس از زایمان: کارآزمایی بالینی تصادفی شده» در مجله علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی انتشار یافته است.

منبع:

1400/02/02
12:26:42
5.0 / 5
962
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما