اسحاقی:

استانداران مكلف به پاسخگویی درباره تصمیماتشان در مقابله با كرونا باشند

استانداران مكلف به پاسخگویی درباره تصمیماتشان در مقابله با كرونا باشند به گزارش مطب نما یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: دولت به جای آنکه مدام از مردم بخواهد بیرون از خانه ها نرفته و آنها را مقصر جلوه دهد، تدبیری برای آرامش روح و روان مردم داشته باشد تا آنها هم اراده ای برای همراهی با دولت جهت اجرای تصمیمات ستاد کرونا پیدا کنند.


سلمان اسحاقی در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: دولت برای مقابله با بحران کرونا تدبیری نکرده که اگر این اتفاق رخ می داد، حالا با وضعیت فعلی مواجه نبوده ایم. متاسفانه دولت بخصوص در سال ۱۴۰۰ برای مبارزه با کرونا تدبیر لازم را نداشته است.
وی توضیح داد: وقتی عالی ترین مقام حوزه بهداشت و درمان یعنی وزیر بهداشت نظرات کارشناسی داده و کسی به آن توجه نمی کند چه انتظاری وجود دارد؟ طبق گفته آقای واعظی در ستاد مبارزه با کرونا دستگاههای مختلفی همچون ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع و از مجلس شورای اسلامی نمایندگانی دارند اما در نهایت ستاد کرونا مصادیق را به وزارت بهداشت می دهد و وزارت بهداشت آن موارد ابلاغی را محور کار دارد. این در شرایطی است که وزیر بهداشت و درمان اصرار داشت که در روزهای نوروز نباید سفر صورت گیرد، اما ستاد کرونا شرایط را بگونه ای فراهم نمود که با حجم سنگینی از سفرها روبه رو بودیم.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: مردم بدانند پیک فعلی انتشار کرونا ناشی از ازدحام های نیمه دوم اسفندماه است و هنوز اثرات دید و بازدیدهای نوروز و سفرها شروع نشده است. متاسفانه در این شرایط شاهد تصمیمات غیرکارشناسی ستاد کرونا هستیم باید تصمیمات حول محور وزارت بهداشت و درمان بوده و مصادیق را وزارت بهداشت تعیین کند، اما وزیر می گوید که تنها یک رای دارد. نمی گردد که فقط بگوییم مردم مقصر بوده و ترددهای آنها سبب پیک چهارم شده و بعد تصمیم گیری بگونه ای دیگر باشد.
اسحاقی تصریح کرد: از سوی دیگر دولت مبادرت به تعطیلی اصناف می کند، اما در مقابل نمی گوید که می خواهد چه تسهیلاتی عرضه نماید. آیا دولت مالیات مغازه داران یا صنوف را بخشیده یا این که آب و برق و گاز آنها را معاف می کند؟ آنها به خاطر کرونا تعطیل می شوند اما باز هم باید مالیات و عوارض بدهند تابحال هم خبری از پرداخت تسهیلات نیست که اگر هم باشد پرداختی ها با ۱۸ درصد سود و چند ضامن خواهد بود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از عواملی که مردم را گرفتار آشفتگی روحی و روانی می کند آن است که مدام به آنها می گوییم از خانه خارج نشوید و همه چیز را رعایت کنید اما نمی پرسید که وظیفه دولت چیست. باید به فکر منافع مردم بود؛ وقتی همه جا را تعطیل می کنید دولت هم باید تسهیلات کم بازده و کم سود پرداخت کند و آنها را از پرداخت مالیات و قبوض معاف کند این اتفاق نمی افتد و فقط به مردم می گوییم بیرون از منازل شان نروند. دولت تدبیری کند تا مردم آرامش روحی و روانی داشته باشند آنگاه اراده می کنند که با دولت برای اجرای تصمیمات ستاد کرونا همراه باشند.
وی با قدردانی از اقدامات وزارت بهداشت و درمان اظهار نمود: در این شرایط حتی با وجود کمبود تخت هم اقداماتی صورت گرفته که بیماری بدون بیمارستان نباشد و شرایط برخی کشورها را نداریم که بیماران را پذیرش نمی کنند. وزارت بهداشت هم در این بحران کوشش کرد مشکل دارو و کمبود تخت نداشته باشد.
اسحاقی اما مشکل اساسی را از ستاد کروناست و تصمیماتش را خودسرانه و غیرکارشناسی خواند و اظهار داشت: انتظار می رود دولت تدبیر کرده و تصمیمات کارشناسی بگیرد باید مصادیق از وزارت بهداشت و درمان گرفته شده نه این که به وزارت بهداشت و درمان ابلاغ کند که چه کاری باید انجام دهند.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در انتها اظهار داشت: از طرفی دیگر باید استانداران هر استان مکلف به پاسخگویی درباره تصمیماتشان جهت مقابله با کرونا باشند و نیروی انتظامی، سپاه و بسیج برای نظم عمومی جهت مقابله با کرونا ورود کنند.
منبع:

1400/01/30
14:26:08
5.0 / 5
758
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما