هر عطسه و سرماخوردگی را كرونا بدانید

افراد علامت دار كرونا به كجا مراجعه كنند؟

افراد علامت دار كرونا به كجا مراجعه كنند؟ مطب نما: با شروع خیز چهارم کرونا وزارت بهداشتی ها و متخصصان حوزه سلامت معتقدند که حالا کوچک ترین علایم و حتی علایم یک سرماخوردگی ساده را هم باید کرونا قلمداد کرد. بر این اساس باید اقدامات مراقبتی و احتیاطی را برای سلامت خود و اطرافیان مان انجام دهیم، اما سوال این است که اگر علامتدار شدیم، به کجا مراجعه کنیم؟به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، تنها چند روز پس از تعطیلات نوروزی بود که کرونای جهش یافته با قدرت و سرعت سرایت بالاتر میهمان تمام استان های کشور شد و نقشه ایران را آتشین کرد. بطوریکه طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، هم اکنون ۲۹۵ شهر قرمز در کشور وجود دارد و تمام مراکز استانها نیز قرمز شده اند. همین طور دکتر علیرضا زالی- فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران نیز مدتی پیش اعلام نمود که استان تهران برای نخستین بار بصورت کامل قرمز شده است.

سرعت بالای شیوع بیماری در کشور آن هم با غلبه کرونای انگلیسی، نشان میدهد که تعداد مبتلایان همچنان بالا خواهد رفت. در عین حال افزایش میزان بستری و به دنبال آن روند صعودی مرگ ومیر ناشی از بیماری نیز طی هفته های آتی قابل پیش بینی است.
هنوز می توان در مقابل کووید-۱۹ ایستاد؟
با این حال اما، باید توجه کرد که هنوز چند راه حل برای در امان ماندن از شر کرونای انگلیسی وجود دارد؛ نخستین و با اهمیت ترین راهکاری که تمام متخصصان و دانشمندان حوزه سلامت در دنیا مطرح می کنند، رعایت پروتکلهای بهداشتی نظیر استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی حداقل یک ونیم تا دو متر، شست وشوی دست ها، عدم برگزاری و شرکت در تجمعات، دورهمی ها، مهمانی و... است. هرچند که متاسفانه بگفته وزیر بهداشت میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور، طی روندی کاهشی به 56 درصد رسیده و این مساله ارتباط مستقیمی با تعداد ابتلا، بستری و مرگ ومیر دارد، اما هنوز هم می توان جلوی این طوفان ایستاد.

در عین حال راه حل دیگری که برای حفاظت از خودمان در مقابل بیماری داریم، این است که وضعیت سلامتی خودرا ارزیابی کرده و تحت نظر بگیریم. با شروع خیز چهارم کرونا وزارت بهداشتی ها و متخصصان حوزه سلامت معتقدند که حالا کوچک ترین علایم سرماخوردگی را هم باید بیماری کووید-۱۹ تلقی نماییم و بر این اساس باید اقدامات مراقبتی و احتیاطی را برای سلامت خود و اطرافیان مان انجام دهیم؛ بطوریکه حتی اگر گرفتار عطسه، سرفه، آبریزش بینی و... بصورت محدود هم شدید، ابتدا خودرا قرنطینه کنید تا سایر اعضای خانواده از احتمال درگیری با ویروس در امان بمانند، مایعات به میزان کافی بنوشید، تغذیه مناسب و متنوع داشته و درمان علامتی را شروع کنید. در عین حال علایم خودرا رصد کنید. در صورتیکه علایم ادامه دار شد یا پیشرفتی در آنها مشاهده کردید، حتما به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنید.

بر همین اساس هم وزیر بهداشت مدتی پیش اصرار کرد که مراکز سرپایی ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته را در کشور فعال کردیم تا مردم به این مراکز مراجعه کنند. بدین سبب اگر علائمی دارید، بی توجهی نکنید. امروز باید قبول نماییم که هر عطسه و سرماخوردگی کروناست، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. بدین سبب مردم اگر علایم داشتند به مراکز ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته مراجعه کنند.
مراکز ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته چه می کنند؟
باید توجه کرد که با شروع اپیدمی کرونا در کشورمان، وزارت بهداشت تغییراتی را در ساختار ارائه خدمات خود اعمال کرد. بطوریکه برای شناسایی سریع تر و سیستماتیک و همین طور ارائه خدمات بهتر به مبتلایان به کرونا، حدود ۱۲۰۰ مرکز جامع خدمات سلامت را تحت عنوان مراکز منتخب کووید- ۱۹ با ۱۶ یا ۲۴ ساعت فعالیت تجهیز کرد و به مردم اعلام نمود که از این مراکز جهت بررسی علایم کرونا استفاده کنند تا علاوه شناسایی سریع تر بیماران، در عین حال از ازدحام و همین طور مراجعات بی مورد به بیمارستان ها جلوگیری شود. در سیستم نظام سلامت، این مراکز بعنوان سطح ارجاع برای سطوح بالاتر تعیین شدند.

بر این اساس دکتر جعفرصادق تبریزی- رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، دراین زمینه به ایسنا، اظهار داشت: این مراکز چهار کار اصلی را انجام می دهند؛ شامل غربال، ویزیت، دارودرمانی سرپایی و انجام تست تشخیصی کرونا.

همچنین اگر فردی با علایم شدید بیماری به این مراکز رجوع کرد نیز به بیمارستان های منتخب کووید۱۹- ارجاع داده می شود و البته کسانی که در خانه امکان ایزولاسیون و جداسازی از سایرین را ندارند به اقامت گاه هایی که برای این منظور در نظر گرفته شده است معرفی می گردند.
آدرس مراکز جامع سلامت ارائه دهنده خدمات کووید
وزارت بهداشت فهرست مراکز جامع سلامت منتخب بیماری کووید-۱۹ را اعلام نموده است. بدین سبب اگر علامت دار شدید، حتما به این مراکز مراجعه کنید.

می توانید فهرست، آدرس و شماره تماس مراکز منتخب کووید-۱۹ را با کلیک بر روی لینک مشاهده کنید.

منبع:

1400/01/25
13:24:43
5.0 / 5
670
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما