وزیر بهداشت:

حرف كارشناسی را نشنیدند و كار را سخت كردند

حرف كارشناسی را نشنیدند و كار را سخت كردند به گزارش مطب نما وزیر بهداشت ضمن تشریح اقدامات انجام شده در جهت مبارزه با کرونا در طول ۱۴ ماه گذشته و با اشاره به اینکه در شرایط تحریم ها با دست بسته اما با چشمان باز در اقیانوس پربلا شنا کردیم، در عین حال درباره موج چهارم بیماری در کشور اظهار داشت: در این مملکت اتفاقی افتاد که اگر دقت می شد و اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت، ما در طوفانی به نام موج چهارم کرونای موتاسیون یافته نمی افتادیم. در این حوزه مکتوبات زیادی را دارم که جزو اسناد طبقه بندی شده است و بنا ندارم منتشر کنم.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در شصت و چهارمین کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، اظهار داشت: در پیک قبلی بیماری کرونا با همراهی همه مردم و مسئولان مدیریت موفق کرونا در کشور لطمه دیده از تحریم ها خلق شد که این خیلی متفاوت از کشورهای برخوردارست. در آمریکا تا شش ماه قبل فقط ۱۱ میلیارد دلار برای مدیریت کرونا در حوزه سلامت خرج شده و در انگلیس ۲۲ میلیارد پوند. در صورتیکه ما هنوز مقدار قابل توجهی از یک میلیاردی که مقام معظم رهبری فرمودند را نگرفته ایم.
وی اضافه کرد: ما دوره ای را به شدت خوب اداره کردیم؛ به زیبایی و با وسواس و با پیش بینی های درست و با یک اتاق کارشناسی بسیار سنجیده. من ۱۴ ماه است که به یاد ندارم شبی را یک ساعت پیوسته خوابیده باشم و به یاد ندارم که یکی از معاونان و همکارانم یا یک رئیس دانشگاه یک روز مرخصی داشته باشند یا یک روز با خانواده هایشان یک نهار خورده باشند. این یعنی ۱۴ ماه پی در پی کار را رصد کردن و نفس گیر کار کردن، اما متاسفانه برخی بی مهری هایی این عزیزان را کسل تر و خسته تر کرده است.

با دست های بسته اما با چشم های باز در اقیانوس پربلا شنا کردیم
نمکی افزود: پیش از عید راه بسیار پرسرعتی را با وجود همه سختی ها رفتم. ما با دست های بسته اما با چشم های باز در اقیانوس پربلا شنا کردیم و دستاوردهایمان مشخص بود. زمانی که برای ما مرگ ۱۲۰۰ در روز پیش بینی کرده بودند، ما به مرگ دو رقمی رسیدیم. یک ماه و نیم ویروس موتاسیون یافته در خوزستان می چرخید و ما مرگ ها را روی ۵۰ تا ۶۰ مورد نگه داشتیم. در صورتیکه این ویروس اروپا را به زانو درآورد و اروپا در مقابل هجمه آن احساس عجز کرد.
وزیر بهداشت اظهار داشت: اما اتفاقاتی افتاد که هیچ ربطی به این کمیته ندارد. هر کس جز قدردانی و تشکر از این کمیته چیز دیگری بگوید، بی انصافی است. این کمیته انتهای وقت گذاری است و تدوین پیشنهاد را در موقع مناسب انجام داده و من هم در جریان جزئیات هستم و بنا بر این دستبوس همه آنها هستم. اما قرارم آن نیست که با مردم در پس پرده صحبت کنم و قرارم نیست که اعتماد مردم را بعنوان بزرگترین سرمایه اجتماعی حراج کنم و معتقدم که نظامی موفق است که مردم قبولش داشته باشند. ۳۰ سال قبل معاون بهداشتی بودم و مرحوم رفسنجانی مرا صدا کرد و گفت فلان مدیرکل تو این حرف را زده که از دیشب رسانه های بیگانه آنرا مطرح می کنند، گفتم من نگران رسانه های بیگانه نیستم، آنها تا زمانی که این انقلاب و نظام بر اصولش پایبند باشد و رژیم صهیونیستی را غاصب بشناسد، این حرف ها هست. من از روزی می ترسم که مردم قبولمان نداشته باشند و از بی اعتمادی مردم بعنوان اصلی ترین حربه مقابل نظام می ترسم و آن زمانی است که ما به مردم راست نگوییم و با مردم شفاف نباشیم.

نمی توانم با سلامت مردم مصالحه کنم
نمکی افزود: حرف دو صدایی و یک صدایی را باید لفظ دو صدا و یک صدا را ارزیابی نماییم. در زمینه حرف غیرکارشناسی از محل مورد اعتماد کارشناسی مردم، اگر انتظار تک صدایی داریم، اشتباه است. ما حافظ جان مردم هستیم. من وزیر بهداشت مردم ایرانم، شامل شیعه، سنی، مسیحی، زرتشتی، لامذهب و حتی زندانی محکوم به اعدام. من نمی توانم با سلامت مردم مصالحه کنم و اگر مردم به این برادر کوچک طبق ارزیابی ها اعتماد بیشتری پیدا کردند، دلیلش این است که من همیشه با مردمم شفاف حرف زدم.

ارز دریافتی وزارت بهداشت در سال کرونا کمتر از سال ۹۷

صف مرغ در حوزه دارو نداشتیم
وی اظهار داشت: ارزی که در سال ۱۳۹۹ دریافت کردم، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو کمتر از سال آرام ۱۳۹۷ بود، اما آیا شما یک مورد صف مرغ را در حوزه دارو دیدید؟. اصلا کسی پرسید، وزیر فلک زده بهداشت، تو چطور ۴۷۵۰ قلم دارو را مدیریت کردی؟. چطور یک روز کارخانه های داروسازی مملکت به سبب کمبود ماده اولیه تعطیل نشد؟. چطور اتاق عمل های این مملکت ۵ دقیقه به سبب داروی بیهوشی تعطیل و کنسل نشد که در تمام سایت های بیگانه به این مملکت بتازند؟. تو چه کردی؟.

کمک وزارت بهداشت به آرامش و امنیت جامعه مغفول مانده است
وزیر بهداشت افزود: هیچکس از من نپرسید که چه کردی که یک استنت برای بیمار قلبی در وضعیت سخت تحریم در اتاق های جراحی این کشور کم نیاید، چطور اداره کردی و چه کردی که هم بیمار کرونا را اداره کردی و هم بیمار غیرکرونایی شامل تصادفی و... و به او نگفتی که آی سی یو ندارم؟ چطور خوزستان را مدیریت کردی که هم ضربه مغزی موتورسوارش را در بیمارستان بستری کردی و هم بیمار کرونائی را؟. کمکی که وزارت بهداشت به آرامش و امنیت جامعه کرد، مغفول مانده، این مظلومیت را جایی نمی گویند. نمی گویند که وزارت بهداشت نگذاشت که جامعه احساس تهی بودن کند.

برای مقام و ارتقای درجه نیامدم
نمکی اضافه کرد: نقش من فریاد بر کاستی ها نیست، بلکه نقشم ایجاد آرامش در جامعه است و باید به مردم بگویم درست است که این موج جدید ایجاد شده، اما ما هستیم و آماده ایم. ما نیامدیم که برای صندلی های دیگری نشانه رویم، بلکه ما آمدیم برای فدا شدن، برای روی مین رفتن، برای آبرو خرج کردن. ما برای پست و مقام و ارتقاء درجه نیامده ایم، بلکه برای دفاع از خون شهدا و نیستی و نابودی آمدیم. ما ملت امام حسینیم، ما برای شهادت آمدیم، نه برای ارتقاء درجه و سیاست. ما اصلا سیاست باز نیستیم، بلدیم اما اهلش نیستیم.

اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت در طوفان موج چهارم نمی افتادیم

مکتوبات زیادی دارم اما بنای انتشار ندارم
نمکی اظهار داشت: در این مملکت اتفاقی افتاد که اگر دقت می شد و اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت، ما در طوفانی به نام موج چهارم کرونای موتاسیون یافته نمی افتادیم. مکتوبات زیادی را دارم که جزو اسناد طبقه بندی شده است و بنا ندارم منتشر کنم.

وقتی بعنوان کارشناس حرفی می زنم حتما حساب و کتاب دارد
وزیر بهداشت افزود: ما گفتیم که ویروسی آمده با یک قابلیت بمراتب خشن تر؛ به تمام روسای دانشگاه ها هم گفتم که خودتان را برای یکی از سهمگین ترین مبارزات تاریخ اپیدمی آماده کنید. من ۳۲ سال است که این موضوعات را در دانشگاه درس می دهم. ۳۰ سال قبل در این مملکت اپیدمی جمع می کردم و سابقه کنترل سرخک، ریشه کنی فلج اطفال، حذف کزاز و... برنامه هایی است که در این مملکت اجرا کردم. بلدم این موضوعات را. در اپیدمی می گویند اگر در خوزستان پروانه ای پر زد، شما در خراسان جنوبی تا ۲۴ ساعت بعد منتظر طوفانش باشید. اصلا در اپیدمی زرد و قرمز و نارنجی و آبی نداریم، ممکنست از نظر تعداد کیس طبقه بندی نماییم، اما مگر می توان به ویروس موتاسیون یافته گفت حق ندارد از یک نقطه ویروس را به نقطه دیگری ببرد. اصلا چنین حقی ندارم. مدیریت اپیدمی یعنی ما باید دورتر را ببینیم، نه امروز را. من در اتاق فرمان کشور نشسته ام و وقتی من بعنوان کارشناس حرفی می زنم حتما حساب و کتاب دارد.

مکتوب نوشتم یا یک برزیل بر گردنم بگذارید یا به من مهلت دهید
نمکی اضافه کرد: وقتی در ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۹ می نویسم که پروازهای خوزستان باید لغو شود، برای این است که می دانم بمب ویروس دارد به اقصی نقاط کشور می رود. در عین حال حتی اگر بهترین تست های دنیا را هم داشته باشم، ۲۵ درصد از کیس ها بعنوان منفی کاذب از دستم در می رود. یعنی حتی اگر تمام پروتکل ها در چیدمان یک پرواز رعایت شود، حداقل ۲۵ درصد موارد از دست من در می رود و این یعنی که داریم ویروس می فرستیم به مشهد، بندرعباس، تهران و... من مکتوب نوشتم دو راه دارید؛ یا یک برزیل بر گردن من بگذارید یا به من مهلت دهید. شما از محتوای این مکاتبات خبر ندارید که اگر خبر داشتید با یقه پاره کرده از من حمایت می کردید.

کادر بهداشت و درمان ۱۴ ماه است که نفس گیر کار می کنند و دیگر بریده اند
وی افزود: ما گفتیم که به ما وقت دهید، مانند کاری که پارینه شد و دو کار انجام دهیم؛ اول اینکه با بچه های طرح شهید سلیمانی بتوانیم تا ۱۸ فروردین شعله های کوچک بیماری را در منازل محله به محله پیدا کرده و خاموش نماییم تا به هم نپیوندند. گفتیم که ما با جمعیت سیال و غیر ساکن، نمی توانیم بیماری را کنترل نماییم و دوم اینکه سفر در هر صورت عامل انتقال بیماری است و با ویروس موتاسیون یافته گرفتار می شویم. نوشتم که تاب آوری مردم برای ما مهمست اما تاب آوری سیستم سلامت مهم تر است. این بچه ها ۱۴ ماه است که دارند نفس گیر کار می کنند و دیگر بریدند. در مازندران تازه از پیک ویروس ووهان درآمدند و به سبب این سفرها به پیک ویروس موتاسیون یافته انگلیسی افتادند.

در ترکیه ویروس غیرانگلیسی هم دارد می چرخد

حرف غیرکارشناسی را تایید نمی کنم
وزیر بهداشت افزود: اگر می گویم که ترکیه را ببندید، به این علت است که من می دانم آنجا ویروس غیر انگلیسی هم دارد می چرخد و نوشتم اگر من گفتار ویروس برزیلی و آفریقای جنوبی و موتاسیون یافته هندی شوم، دیگر نمی توانیم کار را جمع نماییم. تمام این مکتوبات هست. اگر انتظار تک صدایی از وزیر کارشناس این مملکت را در جهت حرف غیرکارشناسی داریم، بدانید که این اتفاق نخواهد افتاد.

ستاد ملی بدون مصادیق کارشناسی وزارت بهداشت معنا ندارد
وی اشاره کرد: این وزیر می تواند برود اما نمی تواند حرف غیرکارشناسی را تایید کند. ولله صندلی که رویش نشستم اگر خدمت به مردم نباشد، از آب بینی بزی که امیرالمومنین می گفت، برایم کمتر است و اگر نشستم برای عشق خدمت به مردم نشستم و البته شرمساری از یک مرد بزرگ که هیچوقت مرا تنها نگذاشت. یکبار نشد که من گلایه و نامه ای بنویسم و یک دقیقه بعد جواب نگیرم. مدت ها پیش خدمت شان نوشتم این تصمیمات، قرارگاهی می خواهد که اجرا کند، بلافاصله فرمودند که نخستین جلسه را خودم می گذارم و نگران نباش. جلسه گذاشتند و فرمودند که مصادیق را وزارت بهداشت تعیین می کند و باید اجرا کنند. نه اینکه بگویند وزیر بهداشت هم عضوی از ستاد ملی است. این حرف یعنی چه؟. اصلا ستاد ملی بدون مصادیق کارشناسی وزارت بهداشت معنا ندارد. اصلا ما بیرون می آییم، آنها تصمیم بگیرند و به ما ابلاغ کنند. اینطور نمی توان مملکت را اداره کرد. ما در دام یکی از سهمگین ترین اپیدمی های این مملکت افتادیم.
وزیر بهداشت همین طور اظهار نمود: حالا بحث تخت در بیمارستان ها مطرح است. دیروز یکی از اقوام خودم در کاشان ۴۸ ساعت در اورژانس آنجا ماند و برای رفتن به آی سی یو تخت نداشت. در استان های مختلف تخت نداریم، اما این تیم غیرتمندانه تا آخر کرونا ایستاده و یک بیمار پشت درب بیمارستان ها نخواهد ماند.

قبل از عید نوشتم که جهت راه اندازی ۱۳هزار تخت کمک کنید، اما نکردند
وی افزود: مردم بدانند که ما و همکارانمان اگر در پیک قبلی ۲۲ هزار تخت پر شد، امروز ۸۰ هزار تخت آماده کردیم. ما در سال قبل ۳۰۰۰ تخت آی سی یو اضافه کردیم که پول هم به ما ندادند و این گلایه را داشتم و دارم. پیش از عید نوشتم که به من کمک کنید. من ۱۳ هزار تخت آماده دارم، به من کمک کنید تا بتوانم این تخت ها را راه بیندازیم که اگر موج رسید، نمانیم، اما کمک نکردند. بتازگی آقای رئیس جمهور دستور دادند که کمک کنند.

هیچ بیماری پشت در بیمارستان سرگردان نمی شود
نمکی اضافه کرد: این به این معنا نیست که ما نشستیم. مردم بدانند که هیچ بیماری پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نمی گردد. ما جان و شرف مان را و همه حیثیت مان را گرو گذاشتیم تا آبروی جمهوری اسلامی ایران را در دنیا حفظ نماییم و نخواهیم گذاشت. ما بچه های دفاع مقدسیم و آماده روی مین رفتن هستیم و امکان ندارد بگذاریم شهروندی در جمهوری اسلامی سوژه مطبوعات و رسانه های معاند بیرون شود و افتضاحی که در خصوص خواباندن بیمار بر روی چمن های پارک ها و... در کشورهای اروپایی مقتدر دیدید، هیچ گاه رخ نخواهد داد.

حرف کارشناسی را نشنیدند و کار را بر ما سخت کردند
وی اظهار داشت: اما کار را بر ما سخت کردند. وقتی حرف کارشناسی را نشنیدند، کار را بر ما سخت کردند. بمب آلوده جابجا شد، آن هم با یک ویروس بسیار سرکش و نمی دانیم که آیا ویروس های سرکش تری هم در این وضعیت وارد شد یا خیر. آیا با ویروس برزیلی و آفریقای جنوبی و سوپر موتاسیون یافته هندی هم دارم دست و پنجه نرم می کنم یا خیر؟. همه همکارانم را بسیج کردم که این را ارزیابی کنم.

بیش از ۳هزار مکاتبه برای واکسن کرونا
نمکی در ادامه صحبت هایش درباره وضعیت واکسن نیز، اظهار داشت: برای واکسن بیش از ۳۰۰۰ مکاتبه داریم. از اردیبهشت ماه گذشته من با وزیر بهداشت روسیه صحبت کردم، با چین مذاکره کردیم، با کوبا لابی کردیم و... من می دانستم که واکسن باتوجه به ظرفیت تولید دنیا و با توجه به این که سرمایه داران اصلی و استعمارگران اصلی روی این جریان بعنوان یک جریان سیاسی افتاده اند، به آسانی نمی گذارند که واکسن به سایر کشورها برسد. حالا ۸۵ درصد از واکسن دنیا را هفت کشور دارد مصرف می کند. حال ما دو راه داشتیم؛ یکی اینکه همین راه را رویم و مذاکرده و خواهش و لابی نماییم و دوم اینکه به تولید داخلی برگردیم. یک روز خواهید دید که چه کسی محور این حرکت شد، چه کسی برکت، پاستور و رازی را به این عرصه آورد که بیایید بسازید. حتی اگر این حقیر زیر خاک باشد، این ها را خواهند اظهار داشت که چه کسی این دل به دریا زدگی را در کشور آغاز کرد.

تاخیر در تحویل واکسنهای خریداری شده ایران
وی افزود: قبل از عید قرار بود ما ۴.۵ میلیون دوز واکسن دریافت نماییم. دو میلیون از روسیه و ۲.۵ میلیون از سایرین. روس ها بجای دو میلیون گفتند یک میلیون و بعد یک میلیون را هم کردند ۴۰۰ هزار دوز. خیلی هم سعی کردیم. سفیر ما را در روسیه خدا حفظ کند که شبانه روز کار کرد. در عین حال هندی ها هم گفتند دو میلیون دوز به ما واکسن می دهند که بعد شد ۵۰۰ هزارتا و پولش را پرداختیم، ۱۲۵ هزار دوزش را حمل کردند و ۳۷۵ هزار دوز در فرودگاه توسط دستور دادستان هند، بلوکه شد و گفتند حتی یک واکسن هم نباید از هند بیرون رود.
وزیر بهداشت اضافه کرد: قرار بود از کوواکس که پولش را داده بودیم برای ما سه میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن بیاید که این تعداد شد ۱ میلیون و ۲۰۰، اما آنقدر تعلل که نهایتا توانستیم چند روز قبل ۷۰۰ هزار دوز دریافت نماییم. از چینی ها بجای دو میلیون هم ۲۰۰ هزار دوز دریافت کردیم. نهایتا واکسیناسیون یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت هدف را با ۲۰ روز تعطیل طبق قولی که دادیم، عملیاتی نماییم. از این به بعد هم شفافیت در عدد و رقم بیشتر می شود و تعداد واکسن که تزریق شده اعلام می شود.

مسوولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه است
وزیر بهداشت افزود: اما طبق مصوبه ۵۲ ستاد ملی مسئولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه است. من این را نمی گویم که مسئولیت را از دوش خودم بردارم اما بدانید که مصوبه ۵۲ ستاد ملی اعلام می کند که مسئولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه است و وزارت بهداشت باید فهرست دهد. اما واقعااینطور نیست. اندر پس پرده گفت وگوی من و توست/چون پرده برافتد، نه تو مانی و نه من. ما اینطور نمی خواهیم همدیگر را بزنیم تا خدایی نکرده برادر من در وزارت کشور لطمه ببیند هر کس لطمه ببیند همه با هم و جمهوری اسلامی لطمه دیده است.

در بهاری که قول دادم واکسن ایرانی را روی میز جمهوری اسلامی ایران خواهم گذاشت
نمکی اظهار داشت: من یک چیز را از روز اول پذیرفتم که برخی هم مسخره کردند و آن هم تولید واکسن داخلی است و تا پای جانم هم پای آن ایستادم و در بهاری که قول دادم واکسن تولید داخل را روی میز جمهوری اسلامی ایران خواهیم گذاشت.

اجازه نمی دهم از مرگ مردم برای خود پوستین سیاست ببافند
وزیر بهداشت در آخر اظهار داشت: اولا جز سپاس و دست بوسی یکایک شما هیچ حرفی ندارم. می دانم که اعضای کمیته خیلی بیش از آنچه بنده انتظار داشتم به کار بستید. اما همیشه آنطور نشد که دل تان می خواست. با این وجود امروز اول اقدامی که باید انجام دهیم، پرهیز از سیاسی کاری است. ورود به سیاسی کاری کار ما نیست و من مطلقا نمی گذارم که تیمم وارد این بازی ها شود و کسی بخواهد از کرونا و مرگ مردم، برای خودش پوستین سیاست ببافد. ما اجازه این کار را نمی دهیم. دوم اینکه حالا باید تمام هم و غم مان را بگذاریم به جهت اینکه بیماری پشت در بیمارستان نماند. این موجی که من ارزیابی می کنم، سهمگین تر از چیزی است که فکر نماییم.
منبع:

1400/01/23
19:41:34
5.0 / 5
745
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما