تأثیر ماده موثره زعفران در درمان اختلال حافظه

تأثیر ماده موثره زعفران در درمان اختلال حافظه نتایج یک تحقیق نشان داده است کروسین که ماده موثره زعفران است سبب بهبود اختلال حافظه فضایی و اجتنابی در حیوانات مبتلا به اختلال حافظه می شود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، التهاب مغزی و استرس اکسیداتیو نقش مهمی در ایجاد و پیشرفت بیماری ھای تحلیل برنده سیستم عصبی ھمچون بیماری آلزایمر ایفا می کنند. محققان در پژوهشی تأثیر مصرف کروسین را بر اختلال حافظه بیماران مبتلا به آلزایمر مورد بررسی قرار داده اند.
بنا بر اعلام پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور، تزریق محیطی لیپوپلی ساکارید باعث القای التھاب مغزی و صدمه عملکردھای حافظه و یادگیری می گردد. گزارش شده است که کروسین، جزء فعال اصلی گیاه زعفران، دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضدالتھابی و ضدآپوپتوز می باشد.
پژوهشگران ھدف از انجام این مطالعه را بررسی اثر محافظت نورونی کروسین بر التھاب مغزی و اختلال حافظه القا شده توسط لیپوپلی ساکارید اعلام نمودند. نتایج تحقیق نشان داد، مصرف کروسین می تواند به صورت یک مکمل در بهبود اختلال حافظه در بیماران مبتلا به آلزایمر مورداستفاده قرار گیرد.
این پژوهش توسط محمدجواد آزمند و زیبا رجایی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انجام شده و نتایج آن در نخستین شماره جلد یازدهم نشریه ی Avicenna انتشار یافته است.

منبع:

1400/01/21
11:37:06
5.0 / 5
615
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما