فرمانده عملیات مدیریت كرونا در كلان شهر تهران:

تعطیلی و افزایش واكسیناسیون چاره كنترل كرونا در تهران

تعطیلی و افزایش واكسیناسیون چاره كنترل كرونا در تهران به گزارش مطب نما فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران ضمن اشاره به شتاب سریع گسترش کرونا در استان تهران، تصریح کرد: حداقل در تهران به نظر می آید که به جز مسیر تعطیلی، مسیر دیگری برای کنترل بیماری وجود ندارد و در کنار آن باید به سرعت فرایند واکسیناسیون گروه های پرخطر و جامعه پزشکی صورت گیرد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی درباره وضعیت کرونا در تهران، اظهار داشت: در طول چند روز اخیر آمار بستری، مراجعین سرپایی و میزان مبتلایان به کرونا در تهران با شتاب قابل توجه و به سرعت در حال افزایش می باشد. امروز در تهران بالغ بر ۵۲۱۲ بیمار در بخش های در ارتباط با کرونا بستری هستند که این رشد قابل توجهی را نشان داده است. به سرعت از ۲۰۰۰ عدد در هفته گذشته به بیشتر از ۵۰۰۰ بیمار رسیدیم که رشد قابل توجهی را نشان داده است.
وی ادامه داد: حدودا حدود ۱۱۷۲ بیمار در بخش مراقبت های ویژه هستند که مجموعا حدود ۲۷ درصد از بیماران کرونای ما در تهران حالا در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند که عدد قابل توجهی است. در زمینه موارد جدید هم رشد قابل توجهی در ۲۴ ساعت اخیر داشتیم. به صورتی که بالغ بر ۱۱۸۰بیمار جدید در طول ۲۴ ساعت اخیر بستری کردیم که ۱۸۷ نفرشان در بخش های مراقبت ویژه بستری شده اند.
زالی اظهار داشت: فقط آمار امروز تهران نسبت به روز قبل در بخش بیماران جدید به صورت اعم ۱۴ درصد رشد داشته و در بخش بیمارانی که احتیاج به مراقبت های ویژه داشتند، بالغ بر ۱۰.۱ درصد رشد را نشان داده است. همینطور متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته بالغ بر ۴۸ نفر از بیماران از شهروندان تهرانی در استان تهران به علت کرونا جان خویش را از دست داده اند.
فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران افزود: شرایط و نرخ افزایش مبتلایان بگونه ای است که به نظر می آید محدودیت های اعمالی برای پیشگیری از گسترش بیماری کفایت لازم را ندارد. بر همین مبنا پیشنهاد مشخص ما فرضیه لاک دان یا تعطیلی است که در دو هفته آخر آبان ماه در تهران و برخی مراکز استان ها هم تجربه کردیم. حداقل در تهران به نظر می آید که به جز مسیر لاک دان، مسیر دیگری برای کنترل بیماری وجود ندارد و در کنار آن باید به سرعت فرایند واکسیناسیون گروه های پرخطر و جامعه پزشکی صورت گیرد. به نظر می آید سرعت بخشیدن به واکسیناسیون یک اولویت قطعی در تهران و مراکز استان ها است.
زالی با اشاره به اینکه پیشبینی می نماییم که هفته آتی هفته تلخ تر و خطرناک تر باشد، اظهار داشت: بر این اساس ما پیشنهاد تعطیلی را دادیم. آن هم به مفهومی که در دو هفته آخر آبان ماه سال قبل شاهد بودیم. طبیعتا اعمال رنگ بندی و محدودیت حالا دیگر کارایی لازم را ندارد و احتیاج به مداخله جدید داریم؛ تنها دو چاره هم داریم یکی انجام تعطیلی موقت تا زمانیکه تیم های بهداشتی و درمانی فرصت ردیابی بیماران را داشته و بار سویه های جهش یافته در تهران که در چارچوب مسافرت های بین شهری اتفاق افتاده کاهش پیدا کند و دوم اینکه با افزایش واکسیناسیون بتوانیم مرگ و میر را کاهش دهیم.
وی که در پخش زنده خبری سخن می گفت، اظهار داشت: مجموعه اقدامات درون شهری و ترددهای درون شهری تا امروز از کفایت لازم برخوردار نبوده و مطلقا اتمسفر یک شهر قرمز را در تهران شاهد نیستیم که نشان داده است که محدودیت ها یا اعمال نشدند و یا به صورت عملیاتی محقق نشده است. در چنین شرایطی لازم است که بعنوان یک سرعت گیر برای مقابله با بیماری اقدام نماییم. البته به جهت اینکه زمان را از دست ندهیم استاندار تهران روز گذشته محدودیت ها را به سرعت اعلام نمودند که بر مبنای آن کلیه مشاغل به جز مشاغل گروه یک، باید تعطیل شوند. از طرفی کارکنان هم به صورت یک سوم حضور یابند و مراسم های آیینی، فرهنگی، اجتماعی و... باید تعطیل شود.
به قول زالی، با پیگیری استاندار تهران فرمانداران مسئولیت مستقیم نظارت بر این مورد را دارند و هر روز قرار شد در سطح استان رصد شود. پیشنهاد ما تعطیلی و لاک دان است. چونکه فکر می نماییم حالا به علت شتاب بالای بیماری، تنها با محدودیت های شهر قرمز امکان دارد نتوانیم به این شتاب برسیم و لازم است برای محدودیت قوی تر و جدی تر اقدام نماییم. اگر امروز بتوانیم لاک دان نماییم، در زمان منطقی تری می توانیم به آرایش مدنی و اقتصادی شهر برگردیم اما اگر این زمان طولانی تر شود، ابعاد خسارت بار آن هم بیشتر می شود.
منبع:

1400/01/20
13:41:45
5.0 / 5
716
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما