عضو هیئت علمی مركز تحقیقات ایدز ایران اعلام كرد

با شیوع ویروس كرونا دستیابی به اهداف برنامه ۹۰۹۰۹۰ به تعویق افتاد

با شیوع ویروس كرونا دستیابی به اهداف برنامه ۹۰۹۰۹۰ به تعویق افتاد به گزارش مطب نما عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات ایدز ایران درباره تاثیر شیوع ویروس کرونا بر کارهای این مرکز اظهار داشت: در مرکز تحقیقات، طرح های در رابطه با کووید-19 هم داشتیم اما بطور کلی کرونا، دستیابی به اهداف مربوط به HIV را به تاخیر انداخت برای اینکه اغلب پژوهشگران تمرکز خودرا بر مقابله با کرونا قرار دادند. این مساله تنها مربوط به کشور ما نیست و در بقیه ی کشورها هم برنامه 909090 سازمان ملل که قرار بود تا 2020 تحقق یابد به تعویق افتاده است.


دکتر سید احمد سید علینقی در گفت و گو با ایسنا، درباره تاثیر شیوع ویروس کرونا بر کارهای مرکز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: از اوایل اسفند ماه سال ۹۸ با شیوع کرونا، کارهای همه ی مراکز تحقیقاتی تحت تاثیر قرار گرفت. از آن جایی که موضوع کارهای ما HIV است، اقداماتی که ما هم در دستور کار داشتیم از شیوع این بیماری متاثر شد. ما هم باید به دانشگاه کمک می کردیم که پژوهش های مربوط به کووید-۱۹ را پیش ببرد هم در مورد بیماران مبتلا به HIV، پژوهش های خودرا ادامه می دادیم.
وی با اشاره به اینکه کرونا، دستیابی به اهداف مربوط به HIV را به تاخیر انداخته اظهار نمود: اغلب پژوهشگران تمرکز خودرا بر مقابله با کرونا قرار دادند. این مساله مربوط به کشور ما نیست در بقیه ی کشورها هم برنامه ۹۰۹۰۹۰ سازمان ملل که قرار بود تا ۲۰۲۰ تحقق یابد به تعویق افتاده است. از طرف دیگر، ما تعدادی از همکاران خودرا در بیمارستان ها به سبب مبتلاشدن به کرونا از دست دادیم و این نیز مصیبت بزرگی در این سال بود.
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات ایدز اشاره کرد: امیدواریم با فروکش کردن اپیدمی، تعداد طرح ها و پروپوزال های HIV افزایش یابد و برنامه هایی که در رسیدن به اهداف ۹۰۹۰۹۰ تعریف شده بود ویرایش شود تا فاصله ی به وجود آمده به سبب شیوع ویروس کرونا را کاهش دهیم. امیدواریم در سال 1400 بتوانیم پژوهش های تخصصی را بر روی بیماران مبتلا به HIV انجام دهیم.
سید علینقی درباره ی پژوهش های انجام شده با موضوع کووید-۱۹ اظهار داشت: از اسفند ماه پژوهش هایی را درباره ی افراد دارای HIV که به کووید-۱۹ مبتلا شدند شروع کردیم تا دریابیم وضعیت شیوع این بیماری میان مبتلایان به HIV چگونه است. افراد مبتلا به HIV هم مانند سایر مردم در معرض مبتلاشدن به کووید-۱۹ قرار دارند و ممکنست به این بیماری گرفتار شوند. رعایت پروتکلهای بهداشتی همچون استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شستشوی دست ها را به مبتلایان به HIV سفارش می نماییم ضمن این که از آنها می خواهیم داروهای ضد HIV خودرا مرتبا استفاده کنند و حتی الامکان از منزل خارج نشوند. HIV به تنهایی افراد را بیشتر از سایرین مستعد مبتلاشدن به کووید-۱۹ نمی کند همانطور که درباب سایر بیماریهای زمینه ای هم چنین است اما از آن جایی که سیستم ایمنی مبتلایان به HIV دارای نقص است پایبندی به درمان آنها باید کامل باشد و بیشتر دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمایند.
عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات ایدز اشاره کرد: بررسی های اولیه در اسفند ماه نشان داد که از میان ۲۰۰ بیمار مبتلا به HIV فقط یک فرد مبتلا به کووید-۱۹ پیدا شد که وی هم پس از مدتی بهبود یافت. بعدتر که موج های اول و دوم و سوم کووید-۱۹ در کشور بوجود آمد، تعدادی از بیماران مرکز تحقیقات را متاسفانه از دست دادیم. در ادامه ی پژوهش اولیه در اسفند ماه، مطالعه ی گسترده تری را طراحی کردیم که نتایج آن به زودی منتشر می شود.
وی در پاسخ به پرسشی درباره ی طرح های فناورانه ی مرکز تحقیقات ایدز در سالی که گذشت اظهار داشت: یکی از همکاران بر روی پایبندی به درمان بیماران با سیستم دیجیتال فعالیت کردند. با یکی دو مرکز تحقیقات دیگر در خارج از تهران نیز طرح های خود مراقبتی بیماران کووید-۱۹ را اجرا کردیم. همین طور باتوجه به اپیدمی کووید-۱۹ اپلیکیشنی را برای خودمراقبتی این مبتلایان طراحی کردیم.
منبع:

1400/01/17
12:27:25
5.0 / 5
734
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما