رئیس كمیته كشوری اپیدمیولوژی كووید – ۱۹ مطرح كرد

افزایش مرگ جوانان در واریانت جدید

افزایش مرگ جوانان در واریانت جدید به گزارش مطب نما خوزستان رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید - 19 با اشاره به افزایش درگیری و مرگ جوانان و کودکان در پیک خوزستان با واریانت جدید ویروس اظهار داشت: ویروسی که سبب این اپیدمی شده، وضعیت ثابت و بدون تغییری ندارد و برای بقای خود مرتب در حال تلاش و تکاپو است بدین سبب سیاست های کنترل و مقابله با اپیدمی و رفتارهای مردم باید تحت تاثیر این رفتارهای ویروس، اصلاح شوند.دکتر حمید سوری در گفت و گو با ایسنا، درباب وضعیت پیک گسترده بیماری و گسترش انتشار ویروس جهش یافته در خوزستان اظهار نمود: با وجود نگرانی های زیاد در سطح کشور و نگرانی وزارت بهداشت درباب آتش انتشار این اپیدمی خصوصاً با واریانت جدید در سراسر کشور، اما روند اپیدمی در خوزستان تحت مدیریت است و سرعت انتشار، کند شده است.

وی اضافه کرد: کوشش های انجام شده فراتر از از انتظار بوده و داریم نتیجه این تلاش ها را می بینیم هر چند هنوز نگرانی هایی وجود دارد و این صحبت ها، به مفهوم عادی تلقی کردن وضعیت خوزستان نیست.

رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید - ۱۹ اظهار داشت: باتوجه به در پیش بودن مناسبت هایی در آینده نزدیک مانند عید فطر و مراسم این عید در بعضی مناطق غربی استان خوزستان، نباید این ساده انگاری تشدید شود.

سوری بیان کرد: حوزه بهداشت و درمان، بسیج و دیگر نیروهایی که در خدمت سلامت مردم و کنترل اپیدمی هستند، تلاش قابل تحسینی داشته اند اما در هیچ جای دنیا کنترل چنین اپیدمی با این شدت و گستردگی تنها از عهده این گروه ها برنمی آید. کنترل این بیماری، نیازمند مشارکت حداکثری سایر سازمان ها و احساس مسئولیت بیشتر مردم خصوصاً در رعایت پروتکلهای بهداشتی است.

وی درباب روند ابتلای جوانان و کودکان در این پیک بیماری در خوزستان، عنوان کرد: متاسفانه واریانت جدیدی که خصوصاً در جنوب و جنوب غرب خوزستان گسترش یافته است، بیشتر سن جوان تر را درگیر کرده است و میانگین سنی موارد بستری و فوتی های کرونا کاهش پیدا کرده است.

رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید - ۱۹ افزود: این مساله به این معنا است که ویروسی که سبب این اپیدمی شده، وضعیت ثابت و بدون تغییری ندارد و برای بقای خود مرتب در حال تلاش و تکاپو است بدین سبب سیاست های کنترل و مقابله با اپیدمی و رفتارهای مردم باید تحت تاثیر این رفتارهای ویروس، اصلاح شوند.

وی اضافه کرد: متاسفانه در بعضی از شهرستان ها بنظر می رسد رعایت پروتکلهای پیش گیری از ابتلا، خصوصاً در جوان ترها کمرنگ است؛ این افراد گرفتار خوش باوری کاذب هستند و فکر می کنند جوانان مبتلا نمی شوند و قوی هستند و ویروس از عهده آنها برنمی آید در صورتیکه اینطور نیست و باید سری به بیمارستان ها بزنند تا وضعیت ابتلای جوانان را ببینند.

سوری درباب تاثیر واکسیناسیون مقابل کرونا در کاهش ابتلا، بیان کرد: با توجه به این که هنوز تعداد واکسن های تزریق شده به میزان انبوه نرسیده است، فعلا برای اظهار نظر درباره تاثیر واکسیناسیون در کاهش ابتلا، زود است اما طبیعتا یکی از راه های قطع زنجیره انتقال بیماری، واکسیناسیون و افزایش مقاومت مردم در مقابل ویروس می باشد که امیدواریم با افزایش ورود واکسن به کشور و همین طور تولید و استفاده انبوه واکسن های داخل، دراین زمینه اقدام نماییم.

رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید - ۱۹ درباب عدم ممانعت از سفر با وسایل حمل و نقل عمومی و جلوگیری از سفر با خودرو های شخصی بیان کرد: در این شرایط، وزارت بهداشت به صراحت با سفر مخالفت کرد اما حالا موضوع مهم، به حداقل رساندن میزان خطر است.

وی اضافه کرد: خودرو های شخصی اختیار خودرا دارند اما وسایل نقلیه عمومی قابل کنترل و مراقبت هستند و در مسافرت با وسایل حمل و نقل عمومی، اپیدمی بهتر مدیریت می شود بدین سبب با وجود اینکه با هر نوع سفری مخالف هستیم، برای کاهش خطر این تصمیم گرفته شد.

منبع:

1400/01/11
19:41:44
5.0 / 5
1051
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما