در گفت و گو با مطب نما تشریح شد

چالش های حذف دفترچه بیمه

چالش های حذف دفترچه بیمه معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور ضمن اشاره به چالش های حذف و عدم صدور دفترچه بیمه تأمین اجتماعی، اظهار داشت: داریم کارسازی می نماییم که در نسخه الکترونیک بیمه ها سهم بیمار را با عنایت به سهم و تعرفه بخش خصوصی پرداخت کنند.دکتر محمد جهانگیری در گفتگو با ایسنا، درباره حذف دفترچه های بیمه و چالش هایی که برای داروخانه ها بوجود آورده است، اظهار داشت: وقتی کار به این بزرگی انجام می شود، بطور قطع اشکالاتی را به دنبال دارد. ما باید همراهی نماییم تا این اقدام صورت گیرد. نکته قابل توجه این است که این اقدام حذف دفترچه نبوده است، بلکه عدم صدور دفترچه بوده است. این نکته مهمی است. در حالیکه حالت کاغذی حذف نشده، بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر یافته است. سازمان بیمه تأمین اجتماعی هم قبول کرده که سرنسخه پزشک، اگر دارای کد ملی بیمار و مهر پزشک باشد، آنرا بپذیرد. ازاین رو از این جهت مشکلی نداریم.
ارائه تسهیلات به داروخانه ها برای ورود الکترونیکی اطلاعات بیمار
وی اضافه کرد: البته وارد کردن اطلاعات به صورت الکترونیک از جانب داروخانه ها مقداری زمان بر است. در زمینه مشکلات و دغدغه داروخانه ها در این حوزه با سازمان غذا و دارو و سازمان تأمین اجتماعی صحبت کردیم تا تسهیلاتی به داروخانه ها برای این مورد داده شود. داروخانه ها قبلا هم این اطلاعات را وارد می کردند، اما حالا باید در همان زمان پیچیدن نسخه این کار را انجام دهند که البته امکان دارد سیستم ها قطع باشد و کمی حوصله می خواهد. ما داریم این ها را رصد می نماییم تا مشکلات رفع گردد.

جهانگیری افزود: می دانیم که مقداری اطلاع رسانی در این حوزه کم بوده است و کمی هم در زیرساخت ها مشکل داریم، اما ما در سازمان نظام پزشکی با عنایت به این که قانون بالادستی ما یعنی برنامه ششم توسعه، مبحث نسخه الکترونیک را بیان کرده و باید همراهی برای انجام آنرا انجام می دادیم، از جامعه پزشکی هم خواستیم که در گام اول همراهی کنند و ما هم تلاش می نماییم که این نقصها رفع گردد که خدارا شکر خیلی از این مسئله طی همین مدتی که از اجرای طرح می گذرد، رفع شده است. هم بیماران و هم جامعه پزشکی باید مقداری حوصله کنند و هم سازمان های بیمه گر باید زمینه زیرساختی کار را تسریع کنند. به هر حال کار، کار بزرگی است، بطور قطع فرازونشیب دارد. در عین حال این مسیر باید طی شود.
نسخه نویسی الکترونیک در مطب ها
وی درباره نسخه نویسی الکتروینک در مطب ها، اظهار داشت: سازمان نظام پزشکی برای انجام نسخه نویسی الکترونیک در مطب ها هم وارد شده است. نخستین موضوعی که وجود دارد این است که باید پرداخت مان در این عرصه بهینه شود که اقدامات لازم در این حوزه در حال انجام می باشد. به عنوان مثال ما در تعرفه های سال ۱۴۰۰ این مورد را دیدیم که کسانی که نسخه الکترونیک را تولید می کنند، هم تعرفه مناسب تر داشته باشند و هم پرداخت شان بروز باشد و هم میزان پرداختی بیمه ها را هم می بینیم که بار هزینه ای برای مردم کمتر شود. دومین مبحث این است که در حوزه زیرساختی هم با موضوع هایی مانند سخت افزار، نرم افزار، پهنای باند و در دسترس بودن سامانه و... مواجهیم که خیلی از آنها طی سال ۱۳۹۹ بوجود آمده و مقدار دیگری مانده تا به آنجایی برسیم که قابل اتکا باشد.

وی اظهار داشت: پیشنهادمان برای تعرفه به شورایعالی بیمه عرضه و تایید شده است. بعنوان مثال یکی از پیشنهاداتمان این بود که اگر کسی یک نسخه الکترونیک را با امضا بنویسد و به تأمین اجتماعی دهد، همان شب پرداخت برایش صورت گیرد. الان دارد این اتفاق می افتد و داریم کاملش می نماییم.

جهانگیری اظهار داشت: در عین حال در تعرفه های سال جاری اعلام کردیم که با عنایت به شرایط رشد تعرفه، در زمینه نسخه الکترونیک بیشتر تعرفه را رشد دهیم و آنهایی که نسخه الکترونکی می نویسند، تعرفه را نزدیک به واقعی تر دریافت نمایند. درصدی رشد را برای این کار قرار دادیم. چونکه اعتقاد داریم که اگر بخواهیم بر روی سیستم های بهره ور کار نماییم باید همه مزایا را استفاده نماییم بخصوص باید از فناوری اطلاعات به خوبی استفاده نماییم تا بهره ور شویم. رشد بیشتر تعرفه ها هم در شورایعالی بیمه تایید شده است.

جهاتگیری افزود: یکی دیگر از موضوعات این است که سهم بیمار را در نسخه الکترونیک کارشناسی می نماییم. بیمه های پایه مکلفند ۷۰ درصد از تعرفه های بخش دولتی را پرداخت کنند. ما داریم کارسازی می نماییم که در نسخه الکترونیک سهم بیمار را با عنایت به سهم و تعرفه بخش خصوصی پرداخت کنند. که داریم روی بار مالی آن کار می نماییم که کسانیکه نسخه الکترونیک نوشته و نظام ارجاع را رعایت نمایند، از تعرفه بخش خصوصی بیمه های پایه سهم شان را بپردازند تا بیماران مان هم پرداخت شان کاهش پیدا کند و فشار بر بیماران با عنایت به شرایط اقتصادی کمتر باشد.

جهانگیری اظهار داشت: از آنجاییکه ما باید سیستم ها را بگونه ای طراحی نماییم که حداقل خطا را داشته باشد، چونکه با جان انسان سروکار داریم، به این علت است که حالا به الکترونیک شدن کامل فکر نمی نماییم و بر همین مبنا هم کاغذی و هم الکترونیک را در کنار هم داشته باشیم تا ان شاءالله بتوانیم این مورد را در شش ماهه اول ۱۴۰۰ به سرانجام مناسبی برسانیم.
1400/01/11
10:47:04
5.0 / 5
1062
تگهای خبر: بیمار , بیمه , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما