در همایش بحران كرونا و چالش های فلسفه ی سیاسی-اجتماعی غرب مطرح شد

باید منشاء بخش قابل توجهی از درمان های كرونا را در داخل جست

باید منشاء بخش قابل توجهی از درمان های كرونا را در داخل جست رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اظهار داشت: پژوهش های علوم انسانی نشان می دهد؛ بخش قابل توجهی از منشاء درمان های کرونا را باید در داخل جست.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، همایش ملی «بحران کرونا و چالش های فلسفه ی سیاسی-اجتماعی غرب»، ۱۲ اسفندماه، به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.
در ابتدای مراسم دکتر فرهاد زیویار، مسئول این همایش نکاتی را پیرامون برگزاری این همایش بیان کرد و در ادامه دکتر یحیی فوزی، دبیر کمیته ی علمی همایش گزارشی از روند فراخوان و برگزاری این همایش عرضه کرد.
دکتر قبادی رئیس، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی هم اظهار داشت: خدای را شاکریم در سالی که از جانب مقام معظم رهبری، سال جهش تولید نام گذاری شده، پژوهشگاه، به لطف الهی موفق شد با تقویت رویکرد کاربردی و خروجی محور و محصول مدار تعداد طرح های تقاضامحور را قریب به هفتاد پروژه و طرح با نزدیک به بیست میلیارد ریال اعتبار برساند. حالا بسیج استادان پژوهشگاه هم با ایمان به اثربخشی علوم انسانی در ابعاد متعدد اجتماعی- فرهنگی به این اقدام شایسته دست یازیده است که مقوّم رویکرد کاربردی در برنامه ی توسعه ی راهبردی پژوهشگاه به شمار می آید. خداوند سبحان را سپاس گزاریم که درمجموع پژوهشگاه از حیث افق گشایی توانمندی های علوم انسانی در تخفیف آلام اجتماعی ناشی از کرونا تابحال چهار جلد کتاب بیشتر از صد مقاله و ده ها پویش اجتماعی در فضای مجازی و بیشتر از پنج پنل تخصصی حول محور کرونا برگزار کرده است که نشست امروز هم می تواند بر این کارنامه وزین بیفزاید.
قبادی اضافه کرد: راهبرد اصلی پژوهشگاه در ورود به مقوله ابعاد اجتماعی- فرهنگی کرونا افزایش امیدآفرینی و ارتقای سطح تاب آوری عمومی در دوران تحریم ظالمانه ی استکبار جهانی بوده است. در عین حال، پژوهش های علوم انسانی نشان می دهد؛ بخش قابل توجهی از منشاء درمان های کرونا را باید در داخل جست، در دل فرهنگ مودّت و مدارای اسلامی- ایرانی، هم دلی عمومی و مساله شناسی دقیق بومی که میتوان دردها و رنج های ناشی از این بلیه فراگیر را کم کند. بازخوردهای نهادهای گوناگون، شامل حوزه ی سلامت و دستگاههای اجرایی در استقبال از این اقدامات در فضای مجازی و غیره نشان از اثربخشی رویکرد خروجی محوری و محصول محوری در پژوهش های علوم انسانی پژوهشگاه بوده است.
وی اظهار داشت: مبادرت به راه اندازی پرتال ویژه ی ابعاد علوم انسانی و اجتماعی در پژوهشگاه به مثابه نهاینه سازی و رسیدن به مرجعیت در این حوزه می باشد.
بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی؛ بررسی ها نشان داده است کرونا به کشف نارسایی های جدید در نظام اندیشگان مسلط در غرب هم منجر گردیده است، از جمله:
1- قربانی شدن عملی سلامت عمومی تحت حاکمیت سرمایه داری محض
2- فردگرایی افراطی، خودگرایی و به محاق رفتن جنبه ی اجتماعی در سلامت عمومی
3- نابسنده بودن مداخلات علمی-تکنیکی صرف برای تدبیر همه گیری ویروس کرونا
4- صدمه پذیر بودن نهادهای بین المللی هم چون سازمان جهانی بهداشت در رویارویی با هژمونی نظام سلطه ی سرمایه داری
5- به کار گرفته نشدن آراء اصحاب علوم انسانی در طراحی تدابیر مهار همه گیری- عدم حضور اصحاب علوم انسانی در اغلب ستادهای کرونا در بیشتر نقاط جهان
6- کم بهره گیری از متفکران علوم انسانی و ظهور دیوان سالارانه (بوروکراتیک) و فن سالارانه (تکنوکراتیک) بدون توجه به زمینه و زمانه و مؤلفه های فرهنگی-اجتماعی – سیاسی و اقتصادی.
منبع:

1399/12/14
23:13:15
0.0 / 5
1398
تگهای خبر: بهداشت , تولید , درمان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما