چگونه می توان خاك را برای افزایش ذخیره كربن مدیریت كرد؟

چگونه می توان خاك را برای افزایش ذخیره كربن مدیریت كرد؟ به گزارش مطب نما لرستان یک محقق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اظهار داشت: شرایط اقلیمی، پوشش گیاهی طبیعی، بافت خاک و زهکشی در مقدار کربن ذخیره شده در خاک و طول مدت زمان آن تاثیر دارد.


مرادعلی قنبرپوری در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: طی ۱۵۰ سال قبل مقدار کربن در هوا ۳۰ رصد افزایش یافته و خیلی از دانشمندان بر این باورند که یک رابطه مستقیم بین سطح بالای دی اکسید کربن در هوا و بالا رفتن دمای کره زمین وجود دارد.
وی افزود: یکی از روش های پیشنهاد شده برای کاهش دی اکسیدکربن هوا، افزایش ذخیره جهانی کربن در خاک است که حسن این روش در این است که علاوه بر کاهش دی اکسیدکربن در هوا، تولید محصولات کشاورزی هم افزایش می یابد.
قنبرپوری ضمن اشاره به این که کربن در ساختمان بدن همه موجودات زنده یافت می شود و واحد ساختمانی اصلی موجودات در روی کره زمین است، افزود: کربن به اشکال گوناگونی مانند بیوماس گیاهی، ماده آلی خاک، به صورت دی اکسیدکربن گازی در اتمسفر و حل شده در آب اقیانوس وجود دارد.
این محقق ارشد مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان خاطرنشان کرد: ترسیب کربن درواقع ذخیره بلندمدت کربن در اقیانوس، خاک، پوشش گیاهی و تشکیلات زمین شناسی است، باآنکه اقیانوس ها بیشترین کربن کره زمین را در خود ذخیره می کنند اما خاک ها تقریباً حاوی ۷۵ درصد ذخیره کربن در زمین هستند که این مقدار سه برابر کربن ذخیره شده در گیاهان و جانوران است، ازاین رو خاک ها نقش مهمی در حفظ چرخه جهانی کربن دارند.
وی ضمن اشاره به این که گیاهان از راه فتوسنتز کربن را در خود جذب می کنند و قسمتی از آنرا از راه تنفس به اتمسفر برمی گردانند، اضافه کرد: کرنی که در بافت های گیاهی باقی می ماند یا توسط حیوانات مصرف می شود یا به صورت بقایا و لاشبرگ پس از مرگ گیاهان و تجزیه آنها به خاک اضافه می شود.
قنبرپوری افزود: فرایند اصلی که از راه آن کربن در خاک ذخیره می شود افزایش ماده آلی خاک است که مخلوط پیچیده ای از ترکیبات کربنه است که از بافت های گیاهی و حیوانی در حال تجزیه، میکروب ها و کربن در ارتباط با کانی های خاک تشکیل شده است.
این محقق ارشد بخش تحقیقات خاک و آب مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اظهار داشت: کربن می تواند برای هزاران سال در خاک ذخیره شود یا اینکه سریعاً به اتمسفر برگردد که شرایط اقلیمی، پوشش گیاهی طبیعی، بافت خاک و زهکشی در مقدار کربن ذخیره شده و طول مدت زمان آن تاثیر دارد.
منبع:

1399/12/10
14:50:31
0.0 / 5
1218
تگهای خبر: آموزش , بافت , تولید , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما