بررسی های یك مطالعه بالینی؛

زردچوبه در درمان عفونت معده اثر دارد؟

زردچوبه در درمان عفونت معده اثر دارد؟ مطب نما: نتایج یک مطالعه بالینی بر روی بیماران مبتلا به باکتری ˮهلیکوباکتری پیلوریˮ نشان داد که ˮکورکومینˮ؛ بعنوان ماده موثره زردچوبه، تاثیری در از بین رفتن عفونت معده ندارد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، «هلیکوباکتر پیلوری»؛ نوعی باکتری است که در مخاط معده بیش از نیمی از مردم جهان زندگی می کند. این باکتری به علت خاصیت های خاصی که دارد می تواند در محیط اسیدی معده زنده بماند و موجب ایجاد زخم معده و ورم معده (گاستریت) مزمن شود. در صورتیکه این عفونت در مراحل اولیه درمان نشود، هلیکوباکتر پیلوری تا آخر عمر فرد با او خواهد ماند.
زردچوبه گیاهی از خانواده زنجبیل است که استفاده غذایی و دارویی دارد. در طب سنتی استفاده از زردچوبه بعنوان دارویی موثر بر عفونت ها مطرح گردیده است. این گیاه حاوی یک ماده موثره به نام «کورکومین» است و مطالعات نشان داده که این ماده دارای فعالیت آنتی اکسیدانی، خواص ضد التهابی و ضد سرطانی، خاصیت ضد میکروبی و حتی اثرات ضد دیابتی است.
باتوجه به شیوع بالای هلیکوباکتری پیلوری در جوامع امروزی و وجود اثرات ضد میکروبی در گیاه زردچوبه، پژوهشگران تاثیر این گیاه را بر روی بیماران مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری بررسی کردند.
در انجام این پژوهش، محمد براری، پژمان شریفی و فرشاد شیخ اسماعیلی؛ پژوهشگران مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی کردستان و دیگر همکارانشان، مشارکت داشتند.
این مطالعه با همکاری ۴۰ نفر از بیماران دارای علایم گوارشی مانند سوءهاضمه، تهوع، استفراغ و سوزش ابتدای معده و مشکوک به هلیکوباکتر پیلوری انجام شد. بیمارانی که در این مطالعه بررسی شدند در بازه زمانی آبان ماه تا اسفند سال ۱۳۹۸ به درمانگاه فوق تخصصی گوارش بیمارستان توحید سنندج مراجعه نموده بودند. در این بیماران آندوسکوپی انجام شد و با آزمایش نمونه های آنها، وجود هلیکو باکتر پیلوری در آنها، بررسی گردید.
جهت بررسی اثر زردچوبه، از کپسول ۵۰۰ گرمی کورکومین برای افراد دارای عفونت هلیکوباکتر پیلوری استفاده شد. افراد به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. بوسیله فردی که از ماهیت مطالعه اطلاع نداشت، به صورت تصادفی به بیماران، یک کپسول های حاوی کورکومین و به گروه دیگر دارونما داده شد و از آنها خواسته شد که به مدت دو هفته و یک دفعه در روز آنها را مصرف کنند. همین طور برای هر دو گروه شرکت کننده در این مطالعه، سه داروی استاندارد درمان هلیکوباکتر پیلوری نیز بعنوان پایه درمان تجویز شد. بعد از مدت درمان، بیماران به مرکز مراجعه نموده و مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته های این پژوهش نشان داد که این دو گروه تفاوتی از نظر عفونت هلیکوباکتر پیلوری نداشتند و استفاده از کپسول کورکومین یا زردچوبه تاثیری در از بین رفتن این باکتری بیماران ندارد.
مشاهدات این مطالعه با نتایج تعدادی از مطالعات پیشین هم سو نبود و با مطالعات قبلی تفاوت داشت. این تفاوت می تواند به علت روش انجام پژوهش باشد. در بعضی مطالعات تاثیر مثبت کورکومین، در حیوانات آزمایشگاهی مانند موش و یا در محیط کشت سلولی اثبات شده بود، در صورتیکه این مطالعه بر روی بیماران مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است.
پژوهشگران این مطالعه باتوجه به نتایج پژوهش و بی تاثیر بودن کورکومین بر عفونت هلیکوباکتر پیلوری، پیشنهاد می کنند که برای از بین بردن این عفونت تنها از درمان های دارویی استاندارد استفاده گردد.
نتایج به دست آمده از این مطالعه بهمن ماه امسال، به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی اثر کورکومین بر ریشه کنی عفونت هلیکوباکتر پیلوری» در دوماه نامه علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، انتشار یافته است.
منبع:

1399/11/26
15:42:32
0.0 / 5
1096
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما