نتایج یك پژوهش؛

شاغل بودن زنان چه تاثیری بر رضایت زناشویی آنها دارد؟

شاغل بودن زنان چه تاثیری بر رضایت زناشویی آنها دارد؟ به گزارش مطب نما بررسی های یک مطالعه فراتحلیل نشان داد که شاغل بودن زنان در رضایت زناشویی آنها تأثیر قابل توجهی ندارد.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، امروزه مشارکت زنان در اجتماع افزایش یافته است و درصد قابل توجهی از افراد شاغل جامعه را زنان می سازند. با عنایت به این که زنان مسئولیت های گوناگونی مانند مدیریت محیط خانه و فرزندان و مدیریت کار بیرون از خانه را بر عهده دارند، این مساله می تواند بر روابط زناشویی و رضایت جنسی آنها اثرگذار باشد.

با توجه به این مورد پژوهشگران مامایی و بهداشت باروری، پزشکی اجتماعی و روان شناسی، با انجام یک مطالعه فرا تحلیل، تأثیر شاغل بودن را بر رضایت زناشویی زنان شاغل ایرانی، بررسی کردند.

در انجام این مطالعه خدیجه آبادیان، زهره کشاورز، حوریه شمشیری میلانی، مصطفی حمدیه، عاطفه آقایی و طیبه مختاریان گیلانی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه های تهران و خوارزمی، مشارکت داشتند.

پژوهشگران برای انجام این فراتحلیل، مطالعاتی که در بازه زمانی ۱۳۸۰ تا ۱۳۷۹ در زمینه شاغل بودن و رضایت زناشویی انجام شده بود را در پایگاه های اطلاعاتی جستجو کردند. در ادامه ۱۰ مقاله پژوهشی را که تمام شرایط و ملاک های مورد نظر را داشتند، مورد بررسی قرار دادند.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که شاغل بودن بر رضایت زناشویی تأثیر خاصی ندارد و یا در سطح ضعیفی موثر است. همینطور مشخص شد که نوع جامعه در اثربخشی شاغل بودن بر رضایت زناشویی نقش دارد.

در برخی بررسی های گذشته عنوان شده است که میزان درآمد با میزان رضایت زناشویی مرتبط می باشد و با افزایش میزان درآمد از میزان نارضایتی زناشویی به علت رفع تنش ها و استرس های ناشی از مشکلات اقتصادی کم می شود. در بعضی مطالعات هم عنوان شده که زنان شاغل اغلب با یک نقش دوگانه در محیط کار و خانه مواجهند و در بعضی جوامع که مسئولیت نگهداری از فرزندان و خانه به صورت سنتی و فرهنگی بر عهده زنان است و تقسیم وظایف در محیط خانه به صورت فعال صورت نمی گیرد، این چالش پررنگ تر می شود.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: «با توجه به تمام این بررسی ها، باید توجه کرد که شغل به تنهایی نمی تواند بر زندگی زناشویی و جنسی زنان شاغل اثرگذار باشد، اما تأثیر تنش ها و استرس های شغلی بر زندگی فردی و اجتماغی زنان شاغل انکارناپذیر است و بهبود شرایط شغلی سبب ارتقا زندگی زناشویی خواهد شد».

یافته های این مطالعه بهمن ماه ۱۳۹۹ به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی رضایت زناشویی در زنان شاغل ایرانی: گزارش کوتاه» در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران انتشار یافته است».
1399/11/26
12:29:36
0.0 / 5
1113
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما