ویتامینی كه می تواند عوارض یك داروی ضد افسردگی را كم كند

ویتامینی كه می تواند عوارض یك داروی ضد افسردگی را كم كند مطب نما: یافته های یک مطالعه نشان داد که داروی ضد افسردگی «سرترالین» کیفیت اسپرم و میزان تستسترون را مختل می کند و ویتامین E می تواند عوارض ناشی از این دارو را کم کند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، «سرترالین» یکی از داروهای ضد افسردگی است که در مورد عوارض جانبی آن بر سیستم تولیدمثل مانند ناتوانی جنسی، کاهش تمایلات جنسی و تاخیر در انزال، گزارش هایی وجود دارد.

با توجه به این که ویتامین E بعنوان یک آنتی اکسیدان قوی ممکنست قادر به کاهش لطمه های احتمالی ناشی از سرترالین باشد، پژوهشگران اثرات حفاظتی این ویتامین را مورد بررسی قرار دادند.

در انجام این مطالعه، فرشته مرشدی، حسن مروتی، جواد صادقی نژاد، محمد طاهری و حجت عنبرا؛ پژوهشگران دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، مشارکت داشتند.

برای انجام این آزمایش پژوهشگران ۴۰ موش نر را به صورت تصادفی به هشت گروه پنج تایی تقسیم کردند. گروه اول بعنوان گروه کنترل انتخاب شد، به موش های گروه دوم تا چهارم، سرترالین با دوزهای مختلف داده شد. گروه پنجم ویتامین E دریافت نمودند و به موش های گروه ششم تا هشتم سرترالین به همراه ویتامین E داده شد.

بعد از ۴۲ روز تیمار، موش ها تشریح شدند و خاصیت های و لطمه های مختلف اسپرم و هورمون های جنسی آنها مورد بررسی قرار گرفت.

در این مطالعه مشخص شد که ویتامین E موجب بهبود پارامترهای کیفیت اسپرم، میزان تستسترون و پارامترهای اکسیدانی ناشی از سرترالین شده است. در این مطالعه سرترالین با دوز ۲۰ میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن موش، موجب لطمه به اسپرم شد و دریافت ویتامین E توانست این لطمه را بهبود بخشد.

در این مطالعه مشاهده شد که سرترالین در موش ها، موجب افزایش تعداد اسپرم های غیرطبیعی، کاهش تحرک، تعداد، زنده مانی و بلوغ اسپرم نسبت به گروه کنترل شد. همین طور تجویز ویتامین E بطور چشمگیری میزان اسپرم های غیر طبیعی، تعداد، تحرک، زنده مانی و بلوغ اسپرم را بهتر کرد.

پژوهشگران این مطالعه می گویند که سرترالین کیفیت اسپرم و میزان تستسترون را احیانا به سبب استرس اکسیداتیو مختل می کند و ویتامین E به سبب قابلیت های آنتی اکسیدانی عوارض ناشی از این داروی ضد افسردگی را می کاهد.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی کیفیت اسپرم و پارامترهای سرمی در موش های روبه رو شده با سرترالین و نقش محافظتی ویتامین E» در مجله دانشگاه علوم پزشکی بابل انتشار یافته است.

منبع:

1399/11/24
18:31:14
0.0 / 5
1033
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما