نگاهی به فعالیت های جهاددانشگاهی صنعتی شریف در صنایع خودرو و نفت؛

ساخت لوله مغزی سیار چاه های نفت توسط جهادگران

ساخت لوله مغزی سیار چاه های نفت توسط جهادگران معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف اظهار داشت: در چند سال گذشته و با تشدید تحریم ها، نگاه به توانمندی داخلی بیشتر شده و در این مجموعه توانسته ایم در صنعت خودرو و نفت، پروژه های خوبی را اجرایی نماییم.دکتر محسن مردانی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به سابقه جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش کشور اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس، جهاد دانشگاهی مشارکت بسیار مناسبی در پروژه های دفاعی کشور بازی نمود که بعد از آخر آن دوران، با شدت کمتری ادامه یافت. بعد از آن خیلی از مدیران جوان این نهاد به علت نیاز کشور، به سازمان ها و نهادهای دولتی منتقل شدند. در دوران سازندگی، جهاد دانشگاهی همچنان در زمینه اجرای پروژه های مختلف فعالیت می کرد. رسالت سازمان از ابتدا همین بود که در هر بخشی از کشور که مشکلی وجود داشت و دیگران به علل مختلف همچون پیچیدگی فناوری یا منفعت اقتصادی پایین، به آن ورود پیدا نمی کردند، نقش جهادی خویش را ایفا می کرد.

وی اضافه کرد: در دهه ۸۰، دانشگاه ها هم به حوزه پژوهش وارد شده و پژوهش کشور شکل تقویت شده تری پیدا کرد؛ در کنار آن، شرکت هایی با ماهیت مشابه شرکتهای دانش بنیان امروزی در کشور ایجاد شدند. با ایجاد شرکتهای دانش بنیان در دهه ۹۰، عمده مزیت های رقابتی (ورود به مناقصات، مزایای بیمه و مالیاتی) که پیش از این به جهاددانشگاهی یا دانشگاه ها تعلق داشت، به شرکتهای دانش بنیان واگذار کردید. بعلاوه، این شرکت ها از مزایای بخش خصوصی هم بهره مند هستند و در نتیجه، این شرکت ها با حمایت های خوبی که انجام شد، به سمت تولید محصولات فناورانه روی آورده اند و به تبع آن، بازیگران حوزه پژوهش در کشور افزایش پیدا کردند؛ ازاین رو به نظر می رسد مسیر پیش روی جهاد دانشگاهی به منظور بازی کردن یک نقش تعیین کننده در چرخه پژوهش و فناوری کشور، تکمیل این چرخه و ورود به مباحث تجاری سازی محصولات فناورانه است.فعالیت های سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف

دکتر مردانی در مورد فعالیتهای این سازمان در صنعت خودرو اظهار داشت: در حوزه الکترونیک خودرو به دو حوزه ECU و TCU وارد شده ایم. برد کنترلی تبدیل گیربکس دستی به گیربکس اتومات تابحال در کشور ساخته نشده است و الان این پروژه به جهاد دانشگاهی صنعتی شریف واگذار شده است. در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف در حال حرکت در مسیری هستیم که محصولات تولیدی به مرحله تجاری سازی برسند. در حوزه الکترونیک خودرو به دنبال انعقاد قرارداد برای تولید و تأسیس شرکت تجاری هستیم؛ بگونه ای که علاوه بر اعضای دخیل در تولید دانش فنی محصول، کل سازمان از این دستاورد منفعت ببرند.

معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف تاکید کرد: در حوزه خودرو، پروژه دیگری در حال انجام داریم که شامل ارتباطات خودرو ها با یکدیگر است و مقرر است روی خودرو های جدیدتر نصب شوند. در این سیستم، خودرو ها قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر و هم با مرکز و مراکز امداد و نجات هستند؛ همینطور اگر خودرو در جاده ای دورافتاده گرفتار سانحه شد، سیستم خودرو با تشخیص تصادف، پیامی برای مراکز امداد و نجات ارسال کرده و با استفاده از موقعیت یاب (GPS)، محل خودرو مشخص می شود. این فناوری برای خودرو های خودران و نیمه خودران آینده هم کاربرد خواهد داشت. قرارداد این پروژه طی ماههای آینده با ایران خودرو منعقد خواهد شد. در حوزه خودرو علاوه بر ECU و TCU و CCU (حوزه الکترونیک خودرو) می خواهیم به حوزه تدوین دانش فنی و تولید انژکتور خودرو که کاملاً وارداتی بوده و یکی از محصولات کلیدی خودرو به حساب می آید، ورود نماییم.

وی ضمن اشاره به فعالیتهای این سازمان در حوزه نفت اظهار داشت: تجهیزی با نام دستگاه لوله مغزی سیار برای چاه های نفت ساخته شده است. هم اکنون به دنبال پیشگیری از واردات آن هستیم و اگر احساس نماییم نگاه کشور به سمت استفاده از توان و ظرفیت داخل است، اساسا در این عرصه فعال تر خواهیم بود؛ ولی متأسفانه باید عنوان کنم که هنوز کشور به تفکر کامل استفاده از توانمندی داخل نرسیده است. بخش دیگر فعالیت ما در بحث موتورهای درون چاهی است. چاه نفت در حین حفاری و هم بعد از آن و در مراحل تعمیراتی به حفاری های جهت دار نیاز دارد که این کار توسط موتورهای دورن چاهی (از جمله موتورهای سایز شش و سه چهارم (۳/۴ ۶) و دو و یک هشتم (۱/۸ ۲)) انجام می شود. این موتورها هم اکنون در سازمان ساخته و جهت تست آماده شده اند که انشاءالله در آینده نزدیک تست خواهند شد.دکتر مردانی اضافه کرد: یکی از محصولات سازمان که ان شاءالله در آینده نزدیک تجاری می گردد، دستگاه شعله بین است. این تجهیز یکی از دستگاههای ایمنی و مهم مورد استفاده در نیروگاه ها، پتروشیمی ها و صنایع معدنی است. وظیفه این دستگاه، تشخیص وجود شعله در کوره های مربوطه به منظور پیشگیری از انفجارهای احتمالی است. تحقیقات فناورانه در ارتباط با این دستگاه در چند سال قبل با حمایت برخی صنایع مرتبط و هم با استفاده از منابع داخلی جهاد دانشگاهی انجام شده است. خدا را شاکریم که بعد از طی مراحل پژوهشی و فناورانه، این دستگاه عملیاتی شده و تا کنون حدود ۱۰۰ شعله بین به بخش های مختلف کشور هم فروخته شده است. درحال حاضر مراحل تجاری سازی این دستگاه انجام می شود که در آینده نزدیک شاهد ایجاد یک شرکت دانش بنیان در این خصوص خواهیم بود.وی تصریح کرد: در سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف به این نتیجه رسیده ایم که به سمت تأسیس شرکت و تجاری سازی حرکت نماییم. در چند سال گذشته و با تشدید تحریم ها، نگاه به توانمندی داخلی بیشتر شده و در این مجموعه توانسته ایم در صنعت خودرو و نفت، پروژه های خوبی اجرا نماییم. البته باید تاکید کنم که صرف وجود تحریم، خبر خوبی نیست، ولی این نگاه به داخل خیلی مبارک است و امیدوارم که این تفکر در کشور دائمی شود.


1399/11/16
18:17:50
0.0 / 5
1017
تگهای خبر: بیمه , تولید , دستگاه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما