افزایش احتیاج به مراقبت های حمایتی تسكینی درپی همه گیری ویروس كرونا

افزایش احتیاج به مراقبت های حمایتی تسكینی درپی همه گیری ویروس كرونا به گزارش مطب نما نایب رئیس شورایعالی اخلاق پزشکی کشور اظهار داشت: علاوه بر سالمندی جمعیت و افزایش بیماری های غیرواگیر در دنیا، شیوع برخی بیماری های واگیر همچون کووید-۱۹، احتیاج به مراقبت های حمایتی تسکینی را افزوده است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، گروه فلسفه، اخلاق پزشکی و علوم زیستی فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران با همکاری گروه اخلاق پزشکی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم در امتداد تدوین گزارش های سیاستی و برگزاری نشست های متناظر، وبینار جنبه های اخلاقی مراقبت های حمایتی تسکینی را برگزار کرد.
در ابتدای این جلسه مجازی دکتر باقر لاریجانی نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی کشور در مقدمه ای با تاکید بر اصل کرامت انسانی، مفاهیمی همچون کیفیت زندگی و مرگ، ارتباط با بیمار در مراحل پایانی حیات و خانواده وی، بیهودگی درمان، فلسفه اخلاق مراقبت و مدیریت تخصیص منابع محدود را دراین زمینه در خور توجه دانست.
وی اظهار نمود: برمبنای اطلاعات سازمان جهانی بهداشت سالیانه ۴۰ میلیون نفر به مراقبت تسکینی نیاز پیدا می کنند که ۷۸ درصد آنها در کشورهای با درآمد متوسط یا پایین زندگی می کنند.
وی ادامه داد: طبق آمار موجود، در کل دنیا فقط ۱۴ درصد از مردمی که نیازمند مراقبت تسکینی هستند، این خدمات را دریافت می کنند.
نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی سیاستگذاری ملی، برنامه ریزی مناسب، تامین منابع موردنیاز و تربیت نیروی انسانی لازم در کشورهای مختلف را دراین زمینه ضروری خواند.
لاریجانی با اشاره به همه گیری اخیر اظهار نمود: علاوه بر سالمندی جمعیت و افزایش بیماریهای غیرواگیر در دنیا، شیوع برخی بیماریهای واگیر همچون کووید-۱۹، نیاز به مراقبت های حمایتی تسکینی را افزوده است.
وی با اعلان اینکه مراقبت های حمایتی تسکینی می تواند نقش بسیار موثری در کیفیت حیات بیمار و خانواده وی، کاهش رنج مرگ و پشت سر گذاشتن مطلوب تر دوران سوگ داشته باشد، اشاره کرد: در سال ۲۰۱۹، از ۱۹۴ کشور دنیا ۶۸ درصد آنها برای مراقبت تسکینی بودجه تخصیص داده اند که این میزان تنها حدود ۵۰ درصد بیماران را مورد حمایت قرار می دهد.
سرپرست مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی ادغام خدمات مراقبت تسکینی در برنامه های کنترل بیماری و نظام سلامت کشورها، فراهم کردن راهنماها و ابزار لازم برای پوشش دادن مسائل اخلاقی مرتبط، ارائه خدمات حمایتی تسکینی، پشتیبانی از کشورها در جهت بهبود دسترسی به خدمات و ارتقا دسترسی کودکان به اینگونه خدمات را از با اهمیت ترین اقداماتی دانست که از سال ۲۰۱۴ در کل دنیا با هدایت سازمان جهانی بهداشت برای بهبود دسترسی به خدمات مراقبت تسکینی مورد تاکید و حمایت قرار گرفته است.
در بخش دیگری از این وبینار پروژه های مرتبط در حوزه اخلاق پزشکی که در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم انجام گرفته است توسط خانم مریم اعلا ارائه شد که از آن میان می توان به تدوین راهنماهای اخلاقی کشوری در موضوع مراقبت تسکینی در بیماران در مراحل پایانی حیات، راهنمای اخلاقی ارائه مراقبت های حمایتی تسکینی در منزل و همین طور منشور اخلاقی ارائه مراقبت های حمایتی تسکینی کودکان اشاره نمود.
بنابر اعلام وبدا، گفتنی است در ادامه این وبینار، دکتر مینا مبشر، عضو هیات علمی گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و دکتر ملیحه کدیور، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، به بحث در زمینه مسائل و چالشهای اخلاقی مراقبتهای حمایتی تسکینی در بزرگسالان و کودکان پرداختند.




منبع:

1399/11/09
17:30:47
0.0 / 5
903
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما