عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران مطرح كرد

تعرفه خدمات دارویی واقعیتی غیرقابل اجتناب

تعرفه خدمات دارویی واقعیتی غیرقابل اجتناب عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران در واکنش به بحث ممنوعیت دریافت حق خدمات دارویی در داروخانه ها، اظهار داشت: داروخانه های معمولی و متوسط، اغلب تحت فشار اقتصادی هستند و اگر تعرفه خدمات دارویی را دریافت نکنند، ورشکست می شوند.دکتر حمید خیری در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به بحث ممنوعیت دریافت حق خدمات دارویی در داروخانه ها، اظهار داشت: بزرگترین استدلال در ارتباط با لزوم وجود تعرفه خدمات دارویی، این است که در همه جای دنیا و در همه داروخانه ها، به ازای هر قلم دارو، این تعرفه برقرار است و متولیان نظام سلامت این کشورها، برای تعرفه خدمات دارویی، اهمیت و ارزش قائل هستند.

وی افزود: این همه هجمه که در مورد دریافت تعرفه خدمات دارویی وجود دارد، ریشه در یک بحث ریشه ای و کلان دارد و آن، این است که عده ای برای بازار دارویی کشور، کیسه دوخته اند و می خواهند از این بازار، به صورت انحصاری خوشه چینی کنند و تحمل داروخانه ها و داروسازان مستقل را ندارند.

خیری اضافه کرد: متاسفانه در سالهای اخیر، بازار دارویی کشور بیشتر از پیش مورد توجه برخی از سرمایه داران قرار گرفته و تلاش می کنند به هر طریقی که امکان دارد داروخانه ها را از حالت استقلال مالی خارج کنند.

به گفته مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ایران، کسانی که دنبال راه اندازی داروخانه زنجیره ای هستند، به هر صورتی که راه برایشان باز باشد می خواهند اقتصاد داروخانه را ضعیف کنند و کاری کنند که داروخانه های مستقل مجبور به تسلیم در مقابل رویکرد نظام زنجیره ای داروخانه ها شوند.

وی افزود: حقیقت این است که نباید وضعیت اقتصادی داروخانه های بزرگ ملاک و معیار باشد، بلکه اقتصاد داروخانه های معمولی و متوسط، اغلب تحت فشار اقتصادی هستند و اگر تعرفه خدمات دارویی را دریافت نکنند، ورشکست می شوند.

وی با اشاره به اینکه داروخانه، نزدیکترین و دردسترس ترین موسسه پزشکی برای مردم و بیماران است ولی متاسفانه اقتصاد شکننده ای دارند و احتیاج به حمایت دارد، اظهار داشت: اما متاسفانه همین نقطه ضعف، تبدیل به نقطه تحمیل فشار شده است. تعرفه خدمات دارویی، یک حقیقت غیرقابل اجتناب است و امیدواریم هرچه سریعتر، مسئولین وزارت بهداشت با مستندات و مبتنی بر پژوهش و تجربیات داخلی و رویه ای که سایر کشورهاست، دستگاه ها و نهادهای تصمیم ساز و تصمیم گیر کشورمان را در مورد لزوم وجود تعرفه خدمات دارویی توجیه کنند.
1399/11/09
12:50:26
0.0 / 5
999
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما