معاون وزیر علوم عنوان كرد

عرضه پیشنهاد افزایش ۵۰ درصدی بودجه پژوهشی كشور

عرضه پیشنهاد افزایش ۵۰ درصدی بودجه پژوهشی كشور خوزستان معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به پیشنهاد افزایش حدود ۵۰ درصدی بودجه پژوهشی کشور، اظهار داشت: بودجه پژوهشی کشور حالا حدود ۰، ۴۵ درصد نسبت به درآمد ناخالص ملی است که اگر این مقدار بودجه به حدود ۰، ۸ یا ۰، ۹ درصد برسد، عالی خواهد بود و در رشد شتابان حوزه پژوهش بسیار کمک کننده خواهد بود.


غلامحسین رحیمی در گفتگو با ایسنا، در مورد بودجه پژوهشی دانشگاه ها در سال ۱۴۰۰، اظهار نمود: نمی خواهم بگویم که بودجه پژوهشی کشور خیلی کم است اما ظرفیت پژوهشی، بسیار بیشتر از بودجه پژوهشی است. از آن طرف هم نباید بی رویه بودجه پژوهشی را افزایش دهیم، چونکه باید قابلیت جذب پژوهش را در حوزه های تحقیقاتی و توسعه فناوری داشته باشیم.
وی ضمن اشاره به پیشنهاد افزایش حدود ۵۰ درصدی بودجه پژوهشی کشور، افزود: بودجه پژوهشی کشور حالا حدود ۰، ۴۵ درصد نسبت به درآمد ناخالص ملی است. اگر این مقدار بودجه به حدود ۰، ۸ یا ۰، ۹ درصد برسد، عالی خواهد بود و در رشد شتابان حوزه پژوهش بسیار کمک کننده خواهد بود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد اهمیت درآمدزایی دانشگاه ها، بیان نمود: خوشبختانه دانشگاه های کشور بخصوص دانشگاه های بزرگی مانند دانشگاه شهید چمران اهواز بسیار سریع در حال وارد شدن به این بخش هستند که تحقیقات خویش را در رابطه با تولید کالا و محصول صنعتی دانش بنیان کنند. اعضای هیات علمی دانشگاه های بزرگ، الان در حال انجام پروژه های بزرگی هستند. البته به این معنا نیست که همه محققان و اعضای هیات علمی این توانایی را دارند، بلکه تعداد محدودی هستند که در این عرصه فعالیت می نمایند. اما باید زمینه ای فراهم نماییم تا اعضای هیات علمی و محققان بیشتری در حوزه توسعه فناوری کشور وارد شوند.
رحیمی در انتها با اشاره به اینکه ارتباط با صنعت برای دانشگاه ها درآمدزایی می کند، اظهار داشت: بعضی از دانشگاه ها درآمد خوبی از این طریق به دست آورده اند اما از طرفی هم هزینه ها افزوده شده است.1399/11/06
14:41:24
0.0 / 5
1102
تگهای خبر: تولید , فناوری , محققان , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما