زیست ۳۵۰ گونه گیاه دارویی و معطر در لرستان

زیست ۳۵۰ گونه گیاه دارویی و معطر در لرستان به گزارش مطب نما لرستان رئیس بخش تحقیقات اقتصادی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اظهار داشت: ۳۵۰ گونه گیاه با خاصیت دارویی یا معطر شناخته شده در استان داریم.


رضا پهلوانی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: بالا رفتن سطح دانش واستانداردهای زندگی مردم و شناخت عوامل تأثیرگذار بر تأمین سلامت پایدار جوامع انسانی سبب شده تا در چند دهه گذشته، اقبال عمومی جهت استفاده از گیاهان دارویی افزایش یابد و در کشور ما هم پاره ای از خصوصیت ها و عوامل، همچون عوارض جانبی کمتر در مقایسه با داروهای شیمیایی، استعداد مناطق مختلف کشور برای تولید و پرورش این گیاهان، پایین بودن سطح احتیاج به فناوری پیچیده برای تولید و فرآوری آنها، رونق بخش کشاورزی، ایجاد اشتعال مولد، کمک به تولید ناخالص داخلی وغیره، سبب شده تا مردم به استفاده از گیاهان دارویی در مقایسه با داروهایی شیمیایی و هم مسؤلان به برنامه ریزی برای توسعه کشت و پرورش آنها روی بیاورند.
وی ادامه داد: برخی مناطق و پهنه های جغرافیایی کشور همچون دامنه های زاگرس مرکزی و ازجمله لرستان، از دیرباز خاستگاه و رویشگاه طبیعی گیاهان دارویی بوده و مردم برحسب تجربه ودانش بومی خود از آنها بهره برده اند.
پهلوانی ضمن اشاره به اینکه تولید و پرورش گیاهان دارویی یکی از رشته فعالیتهای بخش کشاورزی است، اظهار داشت: بیشتر از دو دهه است به علل گفته شده مورد توجه و عنایت جدی مردم و برنامه ریزان قرار گرفته و تجارت گیاهان دارویی هم اکنون در سطح دنیا از مشاغل رسمی، تعریف شده، رو به رشد و درآمدزاست که ارزش تولید وتجارت بین المللی آن سالانه بالغ بر صدها میلیارد دلار برآورد می شود که باوجود استعداد ویژه، سهم کشور ما از این درآمد، بسیار پایین و در حد ناچیز است.
رئیس بخش تحقیقات اقتصادی، اجتماعی و ترویجی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اضافه کرد: افزایش سهم کشور از تجارت بین المللی گیاهان داروئی مستلزم فراهم شدن شرایط فنی، حمل و نقل مناسب، بازاریابی پیشرفته، گسترش تجارت الکترونیک، تشکیل زنجیره های ارزش صادرات، مشارکت و همکاری با سازمان های بین المللی، تغییر رویکرد تولید و تجارت، اصلاح سیاست های اقتصادی و... است.
وی افزود: توسعه و رونق کشت، پرورش و در نهایت بازاریابی گیاهان دارویی می تواند ضمن افزایش اشتغال مولد در هریک مراحل تولید، فرآوری و بازاریابی، بر متغیرهای کلان اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی، نرخ اررز، تورم و غیره هم تأثیرگذار باشد.
پهلوانی ضمن اشاره به این که ارتباط این مورد با بحث اقتصاد اکوسیستمیک با محوریت استان این است که مواد مؤثره تحت تنش های محیطی و در مکان های خاصی ساخته می شوند و یکی از مهم ترین این مکان ها در کشور لرستان است، اظهار داشت: به عبارت بهتر مکان هایی که در آنها تنش های محیطی به میزان بیشتری اتفاق می افتد، توسعه و فراوانی بیشتر این گیاهان، تولید مواد مؤثره بیشتر و در نهایت رونق اقتصادی مربوطه را به میزان بیشتری تجربه می کنند.
رئیس بخش تحقیقات اقتصادی، اجتماعی و ترویجی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان ضمن اشاره به وجود ۳۵۰ گونه گیاه با خاصیت دارویی یا معطر شناخته شده در استان که ظرفیت بالقوه ای را برای تولید داروهای گیاهی، افزایش ارزش افزوده، اشتغال مولد و غیره ایجاد کرده، اضافه کرد: وضعیت کم نظیر لرستان در میان استان های کشور در تولید گیاهان دارویی سبب گردیده تا نام داروخانه سبز ایران به این استان اطلاق گردد و علت این نامگذاری این است که این استان موقعیت و توانایی ویژه مورد بحث در تولید و فرآوری گیاهان دارویی را دارد و می تواند در آینده بخش قابل توجهی از نیاز کشور به داروهای گیاهی را تأمین کند.
وی با بیان این نکته که تنها کشت و پرورش این گیاهان نمی تواند منطقه را از این استعداد و شرایط ویژه بهره مند کند، افزود: باید فرایند تولید درآمد در این قسمت به صورت یک زنجیره در نظر گرفته شود.
منبع:

1399/11/05
13:34:56
0.0 / 5
1226
تگهای خبر: آموزش , تولید , دارو , داروخانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما